ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել և կանխել է կազմակերպված խմբի կողմից իրացնելու նպատակով, մաքսանենգ ճանապարհով առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ ՀՀ տարածք տեղափոխելու հերթական դեպքը (տեսանյութ)
14-01-2025
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Սյունիքի մարզային վարչությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել և կանխվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստանի Հանրապետության տարածք առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ տեղափոխելու դեպք։
Ազգային անվտանգության ծառայության Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ երեք քաղաքացիներ ԻԻՀ քաղաքացու հետ, նախնական համաձայնությամբ, միմյանց գործողությունները փոխլրացնելով, սույն թվականի հունվարի 10-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից մաքսանենգ ճանապարհով իրացնելու նպատակով ՀՀ են պատրաստվում ներկրել առանձնապես խոշոր չափերի տարատեսակ թմրամիջոցների խմբաքանակ։
Մասնավորապես՝ սույն թվականի հունվարի 10-ին Մեղրի համայնքի հարակից տարածքում հանցավոր խմբի անդամները նախապես ընտրված թաքստոցից վերցրել են դեռևս ինքնությունը չպարզված անձի կողմից հայ-իրանական պետական սահմանով մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ ներկրված առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցի խմբաքանակը, որը պատրաստվում էին տեղափոխել Երևան:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հանցավոր խմբի գործունեությունը կասեցվել է, հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության դեպքով ՀՀ քաղաքացիներ Ռ․Ս-ն, Ա․Ա-ն և Կ․Ս-ն ձերբակալվել են և իրենց ավտոմեքենաներով հանդերձ տեղափոխվել են Ազգային անվտանգության ծառայության Սյունիքի մարզային վարչության վարչական տարածք:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ներկայացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման և կից ներկայացված՝ համապատասխան փաստը հաստատող նյութերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության կողմից նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված խուզարկության արդյունքում ավտոմեքենաներից մեկում հայտնաբերվել է 10 կգ թմրամիջոց, որից 8 կգ «Մարիխուանա» և 2 կգ «Մետամֆետամին» տեսակի։
Միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ Ռ․Ս-ի, Ա․Ա-ի և Կ․Ս-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանք կիրառելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում։

Служба национальной безопасности РА раскрыла и предотвратила очередной случай перевозки контрабандным путем на территорию РА наркотических средств в особо крупных размерах организованной группой с целью сбыта (видеоматериал)
14-01-2025
В результате оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых на основании оперативных данных, полученных в Сюникском областном управлении Службы национальной безопасности РА, раскрыт и предотвращен случай перевозки контрабандным путем из Исламской Республики Иран на территорию Республики Армения наркотических средств в особо крупных размерах.
В результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Сюникского областного управления Службы национальной безопасности, было установлено, что трое граждан РА по предварительному сговору с гражданином ИРИ, дополняя действия друг друга, 10 января сего года готовятся ввезти контрабандным путем из Исламской Республики Иран в РА партию различных наркотических средств в особо крупных размерах с целью сбыта.
В частности, 10 января сего года члены преступной группы на территории, прилегающей к общине Мегри, взяли из заранее выбранного тайника партию наркотических средств в особо крупных размерах, ввезенную в РА контрабандным путем через армяно-иранскую государственную границу пока неустановленным лицом, которую готовились перевезти в Ереван.
В результате предпринятых оперативно-разыскных мероприятий деятельность преступной группы была пресечена, при наличии непосредственно возникшего обоснованного подозрения в совершении преступления граждане РА Р. С., А. А. и К. С. были задержаны и вместе со своими автомобилями доставлены на административную территорию Сюникского областного управления Службы национальной безопасности.
В результате обыска, проведенного в рамках уголовного производства, инициированного Сюникским областным следственным управлением Следственного комитета РА на основании сообщения об очевидном преступлении, представленного Службой национальной безопасности РА, и прилагаемых материалов, подтверждающих соответствующий факт, в одном из автомобилей было обнаружено 10 кг наркотических средств, из которых 8 кг марихуаны и 2 кг метамфетамина.
В суд были поданы ходатайства о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении Р. С., А. А. и К. С., которые были удовлетворены. Предварительное следствие по уголовному производству продолжается в Управлении Следственного комитета Республики Армения по расследованию преступлений в сфере торговли людьми, направленных против сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотических средств.
Уведомление: Обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его виновность не будет доказана в установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА порядке и вступившим в законную силу приговором суда.