Ի լրումն 2025 թվականի հունվարի 31-ի հայտարարության
Ս.թ. հունվարի 30-ին համացանցում տարածվել էր տեսանյութ մի խումբ ԻԻՀ քաղաքացիների մասնակցությամբ Երևանի Հանրապետության հրապարակում:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ համացանցում տարածված և լայն արձագանք գտած տեսագրությունը հրապարակվել է «Ռազմավարական Հետազոտությունների Անկախ Կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ղ․ Բ-ի կողմից՝ համանուն ֆեյսբուքյան օգտահաշվում, իսկ տեսագրությանը կից Ղ․ Բ-ն տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ հանդես է եկել անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ քաղաքական և սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված՝ ատելություն և անհանդուրժողականություն հրահրելուն և/կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքով։
Ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե։

30 января с. г. в интернете был распространен видеоматериал с участием группы граждан ИРИ на площади Республики в Ереване.
В результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий, проведенных Службой национальной безопасности РА, были получены фактические данные о том, что распространенная в интернете и получившая широкий резонанс видеозапись была опубликована руководителем общественной организации “Независимый центр стратегических исследований” Г. Б. в одноименном аккаунте Facebook, а в дополнение к видеозаписи Г. Б., с использованием информационных и коммуникационных технологий, выступил с публичным заявлением, направленным на возбуждение и/или пропаганду ненависти и нетерпимости в отношении лица или группы лиц, обусловленным иными обстоятельствами политического и социального характера.
На основании фактических данных, полученных в результате предпринятых комплексных оперативно-разыскных мероприятий, в Следственный комитет РА было представлено сообщение о явном преступлении по пункту 3 части 2 статьи 329 Уголовного кодекса РА.