ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հերթական դեպքը (տեսանյութ)
12-02-2025
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ-ից դեպի Եվրոպա ապօրինի միգրացիայի կազմակերպման դեպք:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Երևան քաղաքում գործող տուրիստական գործակալություններից մեկի սեփականատեր և տնօրեն Ա.Դ-ն և նույն ընկերության աշխատակից Ե.Խ-ն, նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում շահադիտական նպատակով՝ 3300 եվրո գումարի դիմաց, օտարերկրյա պետություն մուտքի և օտարերկրյա պետությունում գտնվելու պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար կեղծ փաստաթուղթ և կեղծ տեղեկություն ներկայացնելով, կազմակերպել են Տավուշի մարզի բնակչուհի Ս.Թ-ի անօրինական միգրացիան:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված փաստական տվյալների հիման վրա առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ ՔԿ պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչություն: Միևնույն ժամանակ, հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով Ա.Դ-ն և Ե.Խ-ն ձերբակալվել են և ներկայացվել նախաքննական մարմին:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ-ում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 470-րդ հուդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում անօրինական միգրացիայի կազմակերպիչներից Ե.Խ-ն կալանավորվել է, իսկ Ա.Դ-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը:
Բացի այդ, քրեական վարույթով կալանավորված անձանց բնակարաններում և աշխատավայրում իրականացված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են ծննդյան վկայականների, անձնագրերի, բանկային փոխանցումների վերաբերյալ քաղվածքների պատճեններ, համակարգիչներ, էլեկտրոնային կրիչներ, կնիքներ, տարբեր անձանցից գումարներ ստանալու վերաբերյալ գրառումներ պարունակող նոթատետր և այլն:

В результате оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых на основе оперативных данных, полученных Службой национальной безопасности РА, был раскрыт случай организации незаконной миграции из РА в Европу.
В частности, было установлено, что собственник и директор одного из действующих в городе Ереване туристических агентств А.Д. и сотрудник той же компании E.Х. по предварительному сговору, в составе группы, в корыстных целях, за сумму в размере 3300 евро, представив поддельный документ и ложные сведения для получения надлежащего разрешения на въезд в иностранное государство и пребывание в иностранном государстве, организовали незаконную миграцию жительницы Тавушской области С.Т.
На основе фактических данных, полученных в результате предпринятых оперативно-разыскных мероприятий, в Главное управление по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности СК РА было представлено сообщение о явном преступлении. В то же время на основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения в совершении преступления А.Д. и Е.Х. были задержаны и доставлены в орган предварительного следствия.
По данному факту в СК РА было инициировано уголовное производство по признакам пункта 1 части 3 статьи 470 и части 2 статьи 457 Уголовного кодекса РА, в рамках которого один из организаторов незаконной миграции Е.Х. был арестован, а в отношении А.Д. в качестве меры пресечения был применен домашний арест.
Кроме того, в результате обысков, проведенных в квартирах и на рабочем месте лиц, арестованных в рамках уголовного производства, были обнаружены и изъяты копии свидетельств о рождении, паспортов, выписок о банковских переводах, компьютеры, электронные носители, печати, блокнот, содержащий записи о получении денежных средств от разных лиц, и т. д.