ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հերթական դեպքը (տեսանյութ)
12-02-2025
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ-ից դեպի Եվրոպա ապօրինի միգրացիայի կազմակերպման դեպք:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Երևան քաղաքում գործող տուրիստական գործակալություններից մեկի սեփականատեր և տնօրեն Ա.Դ-ն և նույն ընկերության աշխատակից Ե.Խ-ն, նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում շահադիտական նպատակով՝ 3300 եվրո գումարի դիմաց, օտարերկրյա պետություն մուտքի և օտարերկրյա պետությունում գտնվելու պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար կեղծ փաստաթուղթ և կեղծ տեղեկություն ներկայացնելով, կազմակերպել են Տավուշի մարզի բնակչուհի Ս.Թ-ի անօրինական միգրացիան:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված փաստական տվյալների հիման վրա առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ ՔԿ պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչություն: Միևնույն ժամանակ, հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով Ա.Դ-ն և Ե.Խ-ն ձերբակալվել են և ներկայացվել նախաքննական մարմին:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ-ում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 470-րդ հուդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում անօրինական միգրացիայի կազմակերպիչներից Ե.Խ-ն կալանավորվել է, իսկ Ա.Դ-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը:
Բացի այդ, քրեական վարույթով կալանավորված անձանց բնակարաններում և աշխատավայրում իրականացված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են ծննդյան վկայականների, անձնագրերի, բանկային փոխանցումների վերաբերյալ քաղվածքների պատճեններ, համակարգիչներ, էլեկտրոնային կրիչներ, կնիքներ, տարբեր անձանցից գումարներ ստանալու վերաբերյալ գրառումներ պարունակող նոթատետր և այլն:

Another Case of Organizing Illegal Migration Detected by RA National Security Service (video)
As a result of operative-search measures undertaken on the basis of operational data obtained by the RA National Security Service, a case of organizing illegal migration from RA to Europe was detected. In particular, it was established that the owner and director of one of the travel agencies operating in Yerevan, A. D., and an employee of the same company, Ye. Kh., by prior agreement, as part of a group for mercenary reasons for the amount of 3.300 euros, by presenting forged document and false information in order to obtain the appropriate permission of entry and stay in a foreign state organized the illegal migration of a resident of Tavush province, S.T.
Based on the factual data obtained as a result of the operative-search measures taken, a report on an apparent crime was submitted to the Main Department for the Investigation of Crimes against the State, the Foundations of the Constitutional Order and Public Security of the Investigative Committee of RA. At the same time, based on the immediately arising reasonable suspicion of committing a crime, A.D. and Ye.Kh. were detained and taken to the preliminary investigation body.
A criminal case was initiated in the Investigative Committee of RA on the basis of Article 470, Part 3, Clause 1 and Article 457, Part 2 of the RA Criminal Code, within the framework of which one of the organizers of illegal migration Ye.Kh. was arrested, and house arrest was applied to A.D. as a measure of restraint.
In addition, as a result of searches conducted in the apartments and workplaces of the persons arrested within the framework of the criminal case, copies of birth certificates, passports, bank transfer statements, computers, electronic media, seals, a notebook containing records of receipt of funds from various persons, etc. were found and seized.