Ի լրումն 2024 թվականի դեկտեմբերի 12-ի հաղորդագրության
Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության պետական սահմանի Արարատի մարզի Ռանչպար բնակավայրի հատվածում ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու հավանական փորձի վերաբերյալ ստացված օպերատիվ տվյալները ստուգելու կապակցությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Ռանչպար բնակավայրում գտնվող սահմանապահ ուղեկալի տարածքով ինժեներատեխնիկական կառույցի վնասման միջոցով Թուրքիայի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատել է ՀՀ քաղաքացի, ազգությամբ հայ, ներկայումս Կոտայքի մարզի բնակիչ Ս.Ա.-ն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ քննչական կոմիտե ներկայացվել է առերևույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում, որի հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննության ընթացքում Ս.Ա.-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, իսկ որպես խափանման միջոց՝ կիրառվել է բացակայելու արգելքը:
Ծանուցում․ հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

As a result of the measures taken in connection with the verification of the received operational data on a possible attempt to illegally cross the state border of RA in the Ranchpar settlement section of the Ararat region of the state border of the Republic of Armenia and the Republic of Turkey, it was established that on December 11, 2024, a citizen of the Republic of Armenia, an Armenian by nationality, currently a resident of the Kotayk province S.A., having damaged an engineering structure, illegally crossed the state border of the Republic of Armenia from the Republic of Turkey through the territory of the border outpost located in the Ranchpar settlement.
On this fact, a proper report on an apparent crime was submitted to the Investigative Committee of RA by the National Security Service of RA, on the basis of which a criminal proceeding was initiated under the relevant articles of the RA Criminal Code, during the preliminary investigation of which a public criminal prosecution was initiated against S. A. under Article 469, Part 3, Clause 2 of the RA Criminal Code, and a ban on absence was applied as a measure of restraint.