Ի լրումն 2024 թվականի դեկտեմբերի 12-ի հաղորդագրության
Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության պետական սահմանի Արարատի մարզի Ռանչպար բնակավայրի հատվածում ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու հավանական փորձի վերաբերյալ ստացված օպերատիվ տվյալները ստուգելու կապակցությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Ռանչպար բնակավայրում գտնվող սահմանապահ ուղեկալի տարածքով ինժեներատեխնիկական կառույցի վնասման միջոցով Թուրքիայի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատել է ՀՀ քաղաքացի, ազգությամբ հայ, ներկայումս Կոտայքի մարզի բնակիչ Ս.Ա.-ն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ քննչական կոմիտե ներկայացվել է առերևույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում, որի հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննության ընթացքում Ս.Ա.-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, իսկ որպես խափանման միջոց՝ կիրառվել է բացակայելու արգելքը:
Ծանուցում․ հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В результате мероприятий, предпринятых в связи с проверкой полученных оперативных данных о возможной попытке незаконного пересечения государственной границы РА на участке населенного пункта Ранчпар Араратской области государственной границы Республики Армения и Турецкой Республики, было установлено, что 11 декабря 2024 года гражданин РА, армянин по национальности, в настоящее время житель Котайкской области С.А., повредив инженерно-техническое сооружение, незаконно пересек государственную границу Республики Армения со стороны Турецкой Республики через территорию пограничной заставы, расположенной в населенном пункте Ранчпар.
По данному факту Службой национальной безопасности РА в Следственный комитет РА было представлено надлежащее сообщение о явном преступлении, на основании которого было инициировано уголовное производство по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, в ходе предварительного следствия по которому в отношении С. А. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 469 Уголовного кодекса РА, а в качестве меры пресечения был применен запрет на отсутствие.