Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում հետևողական և անզիջում պայքար մղելով ՀՀ տնտեսական անվտանգության դեմ ուղղված հանցավորության և կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում տվյալներ են ստացել ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ պետական գնումների գործընթացին առերևույթ ապօրինի միջամտելու և օրինական ձեռնարկատիրական գործունեության համար խոչընդոտներ ստեղծելու դեպքերի մասին:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ս.Ա-ն, ունենալով պետության միջոցներով գնումների գործընթացը կանոնակարգող օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողության իրավասություն, նույն վարչության գլխավոր մասնագետ Գ. Խ-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, առերևույթ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, 2018-2019թթ. ընթացքում ապօրինի կերպով միջամտել են վերահսկվող օբյեկտների՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության և մի շարք բժշկական կենտրոնների կարիքների համար անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված գնման ընթացակարգերին` նպատակ ունենալով հայտարարված մրցույթներում ապահովել իրենց կողմից հովանավորվող առևտրային կազմակերպության հաղթանակը: Ընդ որում, գնման գործընթացներին մասնակցող ծառայողների կողմից ապօրինի պահանջները կատարելուն ընդդիմանալու դեպքում, ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության պաշտոնատար անձինք սպառնացել կամ փաստացի նախաձեռնել են ուսումնասիրություններ: Նշված գործողությունների հետևանքով տեխնիկական բնութագրերում կատարված փոփոխություններով նվազեցվել են մատակարարման ենթակա ապրանքների որակական հատկանիշները՝ դրանք փաստացի համապատասխանեցնելով իրենց հետ փոխկապակցված ընկերության կողմից առաջարկվող ապրանքներին: Վերոհիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցիչ Տ. Ա-ն՝ օժանդակելով նշված պաշտոնատար անձանց և գործելով վերջիններիս հետ նախնական համաձայնությամբ, գնման գործընթացում ներգրավված պաշտոնատար անձանց ներկայացրել է առաջարկվող ապրանքի որակական հատկանիշների վերաբերյալ կեղծ հավաստագրեր: Համապատասխան տեխնիկական բնութագրերի փոփոխման արդյունքում 3 բժշկական հաստատությունների համար սարքավորումների ձեռքբերման մրցույթներն իրականացվել են այդ հաստատությունների իրական կարիքներին չհամապատասխանող տեխնիկական բնութագրերով, ինչի հետևանքով խարխլվել է պետական մարմնի հեղինակությունը, խախտվել են գնման գործընթացին մասնակցող այլ կազմակերպությունների իրավունքներն ու օրինական շահերը, խաթարվել է գնումների բնականոն գործընթացը, ինչի հետևանքով ոչ միայն խաթարվել է պետական մարմինների և կազմակերպությունների գործունեությունն՝ ուղղված բժշկական օգնության որակի ապահովմանն ու բարձրացմանը, այլև վտանգի տակ է դրվել մեծ թվով անձանց ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված առողջության պահպանման իրավունքի իրականացումը՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Գործի շրջանակներում 2019 թվականի փետրվարի 25-ին ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության 2 պաշտոնատար անձինք և նրանց կողմից հովանավորվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցիչ Տ.Ա-ն ձերբակալվել են: 2019 թվականի փետրվարի 27-ին հիշյալ պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ նրանց կողմից հովանավորվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցչին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Դատարանի կողմից որպես խափանման միջոց նշված երեք անձանց նկատմամբ ընտրվել է կալանավորումը։
Գործով նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում գնումների բնագավառում բոլոր կոռուպցիոն դրսևորումները և դրանց առնչվող անձանց բացահայտելու, պատճառված վնասի չափը պարզելու ուղղությամբ:

The National Security Service of the Republic of Armenia, within the framework of the functions vested upon it by the law, carrying out a consistent and unyielding fight against different manifestations of crime and corruption directed against the economic security of RA, as a result of conducted large-scale operative-search and investigation activities, obtained data according to which officials of the State Control Service of RA, by abusing their power, obviously illegally interfered the process of the State purchases and created obstacles for legal entrepreneurial activities.
According to the factual data, obtained within the framework of the criminal case instituted in the Investigation Department of the NSS of RA on 20 February 2019 according to part 2 of Article 308 and part 2 of Article 325 of the RA Criminal Code, the interim head of the Department of the Control on Purchase Processes of the RA State Control Service S. A, having the authority to control the fulfillment of the requirements of the legislation regulating the purchase process with State financial means, with the prior consent of the chief specialist of the same department G. Kh,, proceeding from the evident personal interest and using their official position contrary to their service interest, during 2018-2019 illegally interfered the purchase procedures. These purchase procedures were organized to obtain medical equipment necessary for the needs of the controlled entities – the RA Ministry of Health and a number of medical centers. Their aim was to ensure, in the declared biddings, the winning of the trade organization under their protection. Herewith, if the employees participating in the purchase processes refused to fulfill illegal demands, the officials of the RA State Control Service threatened or actually initiated examinations. Аs a result of the mentioned activities, the qualitative character of the goods to be supplied has been reduced by making changes in the technical specifications, factually matching with the goods being supplied by the companies affiliated with them. The representative of the above mentioned economic entity T.A. (who supported the said officials and acting according to prior consent with the latter) presented fake certificates on the qualitative character of the goods to be offered to the officials involved in the purchase process. As a result of the changes of the corresponding technical characteristics, the equipment purchase competition for 3 medical institutions was conducted with technical specifications that did not meet the real needs of those institutions. As a result, the authority of the state body has been undermined, the rights and legitimate interests of the other companies taking part in the purchase have been violated, and the normal process of the purchase has been disrupted. Moreover, not only the activity of the state body and organizations insuring the quality and enhancement of medical care was disrupted but also the fulfillment of the right to health care of a large number of individuals, vested by the Constitution of RA, was in danger causing serious consequences.
On the 25th of February, 2019, within the case, two officials of the State Control Service of RA and the representative of the economic entity T. A. have been arrested. On the 27th of February, 2019 the above mentioned officials have been charged with part 2 of Article 308 and part 2 of Article 325 and the representative of the economic entity who was supported by them- with part 2 of Article 38-308 and part 2 of Article 325 of the Criminal Code of RA. Detention was chosen as restraint in respect of the mentioned three individuals.
The preliminary investigation goes on. Measures are being taken to reveal all the corruption practices in the purchase field and the individuals related to it, as well as to determine the amount of damage.