Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում հետևողական և անզիջում պայքար մղելով ՀՀ տնտեսական անվտանգության դեմ ուղղված հանցավորության և կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում տվյալներ են ստացել ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ պետական գնումների գործընթացին առերևույթ ապօրինի միջամտելու և օրինական ձեռնարկատիրական գործունեության համար խոչընդոտներ ստեղծելու դեպքերի մասին:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ս.Ա-ն, ունենալով պետության միջոցներով գնումների գործընթացը կանոնակարգող օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողության իրավասություն, նույն վարչության գլխավոր մասնագետ Գ. Խ-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, առերևույթ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, 2018-2019թթ. ընթացքում ապօրինի կերպով միջամտել են վերահսկվող օբյեկտների՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության և մի շարք բժշկական կենտրոնների կարիքների համար անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված գնման ընթացակարգերին` նպատակ ունենալով հայտարարված մրցույթներում ապահովել իրենց կողմից հովանավորվող առևտրային կազմակերպության հաղթանակը: Ընդ որում, գնման գործընթացներին մասնակցող ծառայողների կողմից ապօրինի պահանջները կատարելուն ընդդիմանալու դեպքում, ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության պաշտոնատար անձինք սպառնացել կամ փաստացի նախաձեռնել են ուսումնասիրություններ: Նշված գործողությունների հետևանքով տեխնիկական բնութագրերում կատարված փոփոխություններով նվազեցվել են մատակարարման ենթակա ապրանքների որակական հատկանիշները՝ դրանք փաստացի համապատասխանեցնելով իրենց հետ փոխկապակցված ընկերության կողմից առաջարկվող ապրանքներին: Վերոհիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցիչ Տ. Ա-ն՝ օժանդակելով նշված պաշտոնատար անձանց և գործելով վերջիններիս հետ նախնական համաձայնությամբ, գնման գործընթացում ներգրավված պաշտոնատար անձանց ներկայացրել է առաջարկվող ապրանքի որակական հատկանիշների վերաբերյալ կեղծ հավաստագրեր: Համապատասխան տեխնիկական բնութագրերի փոփոխման արդյունքում 3 բժշկական հաստատությունների համար սարքավորումների ձեռքբերման մրցույթներն իրականացվել են այդ հաստատությունների իրական կարիքներին չհամապատասխանող տեխնիկական բնութագրերով, ինչի հետևանքով խարխլվել է պետական մարմնի հեղինակությունը, խախտվել են գնման գործընթացին մասնակցող այլ կազմակերպությունների իրավունքներն ու օրինական շահերը, խաթարվել է գնումների բնականոն գործընթացը, ինչի հետևանքով ոչ միայն խաթարվել է պետական մարմինների և կազմակերպությունների գործունեությունն՝ ուղղված բժշկական օգնության որակի ապահովմանն ու բարձրացմանը, այլև վտանգի տակ է դրվել մեծ թվով անձանց ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված առողջության պահպանման իրավունքի իրականացումը՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Գործի շրջանակներում 2019 թվականի փետրվարի 25-ին ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության 2 պաշտոնատար անձինք և նրանց կողմից հովանավորվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցիչ Տ.Ա-ն ձերբակալվել են: 2019 թվականի փետրվարի 27-ին հիշյալ պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ նրանց կողմից հովանավորվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցչին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Դատարանի կողմից որպես խափանման միջոց նշված երեք անձանց նկատմամբ ընտրվել է կալանավորումը։
Գործով նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում գնումների բնագավառում բոլոր կոռուպցիոն դրսևորումները և դրանց առնչվող անձանց բացահայտելու, պատճառված վնասի չափը պարզելու ուղղությամբ:

Служба национальной безопасности Республики Армения, ведя последовательную и бескомпромиссную борьбу против различных проявлений преступности и коррупции, направленных против экономической безопасности РА, в результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, получила данные о том, что должностные лица Государственной контрольной службы РА, злоупотребляя служебным положением, осуществляли незаконное вмешательство в процесс государственных закупок и создавали препятствия для законной предпринимательской деятельности.
Согласно фактическим данным, полученным по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте СНБ РА 20 февраля 2019 года по признакам ч.2 ст. 308 и ч. 2 ст. 325 Уголовного кодекса РА, временно исполняющий обязанности начальника управления по контролю за закупками Государственной контрольной службы РА С.А., обладающий полномочиями контроля за соблюдением требований законодательства, регулирующего процесс закупок на государственные средства, по предварительному сговору с главным специалистом того же управления Г.Х., исходя из личных интересов, используя свое служебное положение вопреки интересам службы, в течение 2018-2019 гг. незаконно вмешивались в процедуры закупок, организованные с целью приобретения необходимого медицинского оборудования для нужд контролируемых ими объектов - Министерства здравоохранения РА и ряда медицинских центров - с целью обеспечить победу в объявленных конкурсах коммерческой организации, находящейся под их покровительством. При этом в случае противодействия незаконным действиям со стороны сотрудников, участвующих в процессах закупок, должностные лица Государственной контрольной службы РА угрожали или фактически инициировали расследования.
В результате этих действий, изменения в технических характеристиках привели к снижению качественных характеристик поставляемых товаров, приведя их в фактическое соответствие с товарами, предлагаемыми взаимосвязанной с ними компанией. Представитель упомянутого хозяйствующего субъекта Т.А., содействуя упомянутым должностным лицам и действуя по предварительному с ними согласию, подал поддельные сертификаты о качественных характеристиках предлагаемого товара должностным лицам, участвующим в процессе закупок. В результате изменений в соответствующих технических спецификациях была осуществлена закупка оборудования для 3 медицинских учреждений с техническими спецификациями, которые не соответствуют реальным потребностям этих учреждений, в результате чего был подорван авторитет государственного органа, ущемлены права и законные интересы других организаций, участвующих в процессе закупок, в результате чего была нарушена не только деятельность государственных органов и организаций, направленная на обеспечение и повышение качества медицинской помощи, но также поставлено под угрозу осуществление закрепленного Конституцией РА права на сохранение здоровья большого количества людей, приводящих к серьезным последствиям.
В рамках дела 25 февраля 2019 года были задержаны 2 сотрудника Службы государственного контроля Республики Армения и представитель спонсируемого хозяйствующего субъекта Т.А.. 27 февраля 2019 года этим должностным лицам были предъявлены обвинения по части 2 статьи 308 и части 2 статьи 325 Уголовного кодекса РА, а представителю спонсируемого ими хозяйствующего субъекта – в соответствии с частью 2 статьи 38-308 Уголовного кодекса Республики Армения и части 2 статьи 325. Судом, в качестве меры пресечения по отношению к указанным 3 лицам был избран арест.
По данному делу ведется предварительное расследование, принимаются меры для выявления всех проявлений коррупции в сфере закупок, а также для выявления причастных лиц и определения степени ущерба.