ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի N զորամասում նորակոչիկների երդման հանդիսավոր արարողությունը մեկնարկեց ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ղեկավարությունը՝ հրամանատար, գնդապետ Էդգար Հունանյանի գլխավորությամբ:
Զորամասի շարահրապարակում՝ մարտական դրոշի ներքո, տեղի ունեցավ խորհրդանշական միջոցառման հիմնական արարողակարգային հատվածը՝ երդման հանդիսավոր արարողությունը:
Բարձր գնահատելով հայրենիքի պաշտպանության գործում զինված ուժերի հայրենանվեր առաքելությունը` նորակոչիկ զինծառայողները վստահեցրին, որ եկել են շարունակելու ավագ սերնդի սրբազան գործը և պատրաստ են ամեն գնով պաշտպանել հայրենիքը: Նրանք իրենց հրամանատարների և ծնողների առաջ երդվեցին անմնացորդ նվիրումով, հպարտությամբ և անձնվիրաբար ծառայել հայրենիքին, պատվով պաշտպանել երկրի սահմանները, անվերապահորեն կատարել վերադասի հրամանները:
«Զորակոչվելով Հայոց բանակ` մենք մեր սահմանադրական պարտքն ենք կատարում հայրենիքի առջև: Ծառայության անցնելով Սահմանապահ զորքերում՝ մեզ վրա վերցնում ենք բարձր պատասխանատվություն: Խոստանում ենք լինել ուժի, հուսալիության, ամրության և պահպանության խորհրդանիշ, շուրջօրյա հսկել և անառիկ պահել մեր պետության սահմանները»,- իր խոսքում ասաց նորակոչիկ Ա. Աղազարյանը:
Հանդիսավոր արարողության ընթացքում զինվորական երդում ընդունելու կապակցությամբ ծնողների անունից ելույթ ունեցավ և նորակոչիկներին շնորհավորեց նաև ծնող Գայանե Մանուկյանը, ով իր ելույթում նշեց, որ իրենց զավակները սրբորեն կկատարեն իրենց պարտքը հայրենիքի նկատմամբ:
ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատարը, հիշարժան օրվա կապակցությամբ շնորհավորելով նորակոչիկ զինծառայողներին, նշեց, որ զինվորական երդման ընդունումը հայրենիքի և ընտանիքի նկատմամբ անմնացորդ նվիրումն արտահայտելու անկրկնելի արարողակարգ է և այս պահից է սկսվում իրական ծառայությունը հայրենիքին:
«Հիշեք նաև, որ Սահմանապահ զորքերում ծառայելը պատվաբեր է և միևնույն ժամանակ պարտավորեցնող: Դուք այսօրվանից մուտք եք գործում Սահմանապահ զորքերի մեծ ընտանիք, վերաբերվեք միմյանց եղբայրական սիրով և հարգանքով՝ շարունակելով ձևավորված բարի ավանդույթները»,- իր խոսքում ասաց Է. Հունանյանը:

В пограничных войсках СНБ РА состоялась церемония приведения к присяге военнослужащих-новобранцев (видеоматериал)
19-03-2025
Торжественная церемония приведения новобранцев к присяге в N-ской воинской части Пограничных войск Службы национальной безопасности РА началась под звуки гимна РА.
На мероприятии присутствовало руководство Пограничных войск СНБ РА во главе с командующим, полковником Эдгаром Унаняном.
На строевом плацу воинской части под боевым знаменем состоялась основная протокольная часть символического мероприятия - торжественная церемония приведения к присяге.
Высоко оценив патриотическую миссию вооруженных сил в деле защиты Родины, военнослужащие-новобранцы заверили, что прибыли для продолжения священного дела старшего поколения и готовы защищать Родину любой ценой. Перед своими командирами и родителями они поклялись с беззаветной преданностью, гордо и самоотверженно служить Родине, с честью защищать границы страны, безоговорочно выполнять приказы вышестоящего начальства.
"Будучи призванными в армянскую армию, мы выполняем наш конституционный долг перед Родиной. Поступая на службу в Пограничные войска, мы берем на себя большую ответственность. Мы обещаем быть символом силы, надежности, стойкости и защиты, круглосуточно охранять границы нашего государства и обеспечивать их неприступность", - сказал в своей речи новобранец А. Агазарян.
Во время торжественной церемонии в связи с принятием воинской присяги от имени родителей выступила и поздравила новобранцев родительница Гаяне Манукян, которая в своем выступлении отметила, что их дети свято выполнят свой долг перед Родиной.
Командующий Пограничными войсками СНБ РА, поздравив новобранцев с памятным днем, отметил, что принятие Военной присяги является неповторимой церемонией выражения беззаветной преданности Родине и семье, и с этого момента начинается настоящая служба Родине.
«Помните также, что служба в Пограничных войсках почетна и в то же время она обязывает. С сегодняшнего дня вы вступаете в большую семью Пограничных войск, относитесь друг к другу с братской любовью и уважением, продолжая сложившиеся добрые традиции", - сказал в своей речи Э. Унанян.
Призывники исполнили гимн Пограничных войск СНБ РА.
Торжественная церемония принятия присяги завершилась строевым маршем новобранцев в сопровождении оркестра.