Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությանն, օրենքով վերապահված հանցավորության դեմ պայքարի և կոռուպցիայի հակազդմանն ուղղված գործառույթների իրականացման արդյունքում, տվյալներ են ստացվել ՀՀ առողջապահության նախարարության ղեկավար աշխատողին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու վերաբերյալ:
Ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և համալիր քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ բժշկական հաստատության տնօրենը նպատակ է ունեցել ապահովել առողջապահության նախարարության կողմից բուժհաստատություններին տրամադրվող ֆինանսավորման աշխատանքները համակարգող փոխնախարարի հովանավորչությունը և նրա հետ ձևավորել իր համար բարենպաստ աշխատանքային պայմաններ: Վերաբաշխման արդյունքում պետպատվերի շրջանակներում տարբեր ծրագրերով հատկացվելիք գումարներով կազմակերպության ֆինանսավորման պակասը լրացնելու համար 2019 թվականի մարտի 30-ին առողջապահության նախարարի տեղակալին վերջինիս աշխատասենյակում որպես կաշառք անձամբ տվել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար, որի փոխանցումն իրականացվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նույն օրը բերման ենթարկված փոխնախարարը ձերբակալվել է՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով, իսկ կաշառք տալու մեջ կասկածվող անձի նկատմամբ, հաշվի առնելով վերջինիս տարիքը և առողջական վիճակը, որպես խափանման միջոց կիրառվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ հիշյալ բնագավառում հնարավոր կոռուպցիոն այլ դրսևորումները և դրանց առնչակից բոլոր անձանց բացահայտելու ուղղությամբ:

As a result of the functions conducted by the National Security Service of Republic of Armenia addressed to fight against crime and corruption, vested upon it by the law, data was received on giving particularly large amount of bribe to an official of the RA Ministry of Health.
As a result of large-scale operative-search measures and integrated investigation activities factual data was obtained indicating the CEO of medical institution aimed to get the protection of the Deputy Minister coordinating the activities related to the funding of medical institutions by the Ministry of Health and aimed to form favorable working conditions with him. In order to fill the financial gap of the organization through money that, as a result of redistribution, should have been allocated through different state funded programs, on 30 March 2019 personally gave particularly large amount of money to the Deputy Minister as a bribe in the latter's office, and the mentioned money was handed over under the operational control of the officers of RA NSS.
The Investigation Department of the National Security Service of Republic of Armenia, in connection with the crime, has initiated a criminal case by features of 2nd part of 4th clause of Article 311 and 1st part of 3rd clause of Article 312 of the Criminal Code of RA. The detained Deputy Minister was arrested on the same day under the suspicion of receiving particularly large amount of bribe, and in respect of the person suspected of bribe-giving, taking into account the age and the health condition of the latter, recognizance not to leave was chosen as a measure of restraint.
The preliminary investigation goes on to reveal other detections of corruption in the said field and the related persons.