ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն ընդունել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների Հակաահաբեկչական կենտրոնի պատվիրակությանը
09-04-2019
Ս.թ. ապրիլի 9-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն, գնդապետ Ա. Գ. Վանեցյանն ընդունեց ԱՊՀ մասնակից պետությունների Հակաահաբեկչական կենտրոնի պատվիրակությանը՝ Կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ գեներալ-մայոր Ս. Գ. Դուդկոյի գլխավորությամբ, որը ժամանել է շտաբային բանակցությունների անցկացման նպատակով՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ս.թ. սեպտեմբերին նախատեսվող` ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների՝ «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքի նախապատրաստման շրջանակներում: Վարժանքին մասնակցելու են ԱՊՀ մասնակից պետությունների հատուկ ծառայությունները, 102-րդ ռուսական ռազմական բազան, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության շահագրգիռ նախարարություններն ու գերատեսչությունները:
Կայացած հանդիպման ընթացքում կողմերը փոխանակեցին կարծիքներ՝ ԱՊՀ մասնակից պետությունների սահմաններին ձևավորվող իրավիճակի և Սիրիայում ու Իրաքում միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից կրած լուրջ կորուստների հետևանքով վերջիններիս ռազմավարությունում տեղի ունեցած փոփոխությունների պատճառով ի հայտ եկող արդի սպառնալիքների վերաբերյալ: Բացի այդ քննարկվեցին ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների առջև ներկայիս փուլում կանգնած ծրագրերն ու խնդիրները:
Կողմերը նշեցին նաև ահաբեկչության և ծայրահեղականության այլ բռնի դրսևորումների դեմ պայքարի ոլորտում ՀՀ ԱԱԾ-ի և ԱՊՀ ՀԱԿ-ի միջև փոխգործակցության բարձր մակարդակը:
Ծանոթագրություն. 2006թ. Հայաստանի Հանրապետությունում ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից, ԱՊՀ ՀԱԿ-ի համակարգմամբ, անց է կացվել «Ատոմ-Անտիտեռոր-2006» հակաահաբեկչական վարժանքը, որի ընթացքում մշակվել են Հայկական ԱԷԿ-ի հակաահաբեկչական պաշտպանվածության ուժեղացման հարցերը:

Director of the NSS of RA A.Vanetsyan Hosted the Delegation of the Antiterrorist Center of the CIS Member-States
09-04-2019
On April 9, 2019, Director of the National Security Service of RA Colonel A.G.Vanetsyan hosted the delegation of the Antiterrorist Center of the CIS Member-States headed by Deputy Head of the Center Major-General S.G. Dudko; the delegation arrived for conducting staff negotiations within the framework of preparation of the joint antiterrorist exercise of competent authorities of the CIS Member-States «Ararat-Antiterror-2019» to be held in September 2019 in the Republic of Armenia. Special Services of the CIS Member-States, the 102nd Russian military base, as well as the concerned ministries and agencies of the Republic of Armenia will participate in the exercise.
During the meeting the parties exchanged opinions on the existing situation on the borders of the CIS Member-States and the current threats stemming from the changes taken place in the strategy of international terrorist organizations due to serious losses incurred by them in Syria and Iraq. Besides, plans and tasks faced at the current stage by the competent authorities of the CIS Member-States were discussed.
The parties stated as well about the high level of collaboration between the NSS of RA and the CIS ATC in the fight against terrorism and other violent manifestations of extremism.
Note: In 2006 in the Republic of Armenia, the NSS of RA conducted, in coordination with the CIS ATC, the antiterrorist exercise «Atom-Antiterror-2006» in the course of which the issues on strengthening the antiterrorist protection of the Armenian NPP were elaborated.