ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն ընդունել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների Հակաահաբեկչական կենտրոնի պատվիրակությանը
09-04-2019
Ս.թ. ապրիլի 9-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն, գնդապետ Ա. Գ. Վանեցյանն ընդունեց ԱՊՀ մասնակից պետությունների Հակաահաբեկչական կենտրոնի պատվիրակությանը՝ Կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ գեներալ-մայոր Ս. Գ. Դուդկոյի գլխավորությամբ, որը ժամանել է շտաբային բանակցությունների անցկացման նպատակով՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ս.թ. սեպտեմբերին նախատեսվող` ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների՝ «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքի նախապատրաստման շրջանակներում: Վարժանքին մասնակցելու են ԱՊՀ մասնակից պետությունների հատուկ ծառայությունները, 102-րդ ռուսական ռազմական բազան, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության շահագրգիռ նախարարություններն ու գերատեսչությունները:
Կայացած հանդիպման ընթացքում կողմերը փոխանակեցին կարծիքներ՝ ԱՊՀ մասնակից պետությունների սահմաններին ձևավորվող իրավիճակի և Սիրիայում ու Իրաքում միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից կրած լուրջ կորուստների հետևանքով վերջիններիս ռազմավարությունում տեղի ունեցած փոփոխությունների պատճառով ի հայտ եկող արդի սպառնալիքների վերաբերյալ: Բացի այդ քննարկվեցին ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների առջև ներկայիս փուլում կանգնած ծրագրերն ու խնդիրները:
Կողմերը նշեցին նաև ահաբեկչության և ծայրահեղականության այլ բռնի դրսևորումների դեմ պայքարի ոլորտում ՀՀ ԱԱԾ-ի և ԱՊՀ ՀԱԿ-ի միջև փոխգործակցության բարձր մակարդակը:
Ծանոթագրություն. 2006թ. Հայաստանի Հանրապետությունում ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից, ԱՊՀ ՀԱԿ-ի համակարգմամբ, անց է կացվել «Ատոմ-Անտիտեռոր-2006» հակաահաբեկչական վարժանքը, որի ընթացքում մշակվել են Հայկական ԱԷԿ-ի հակաահաբեկչական պաշտպանվածության ուժեղացման հարցերը:

Директор СНБ РА А.Ванецян принял делегацию Антитеррористического центра государств- участников СНГ
9 апреля т.г. Директор Службы Национальной Безопасности РА полковник Ванецян А.Г. принял делегацию Антитеррористического Центра государств-участников СНГ под руководством заместителя руководителя Центра, генерал-майора Дудко С.Г., прибывшую для проведения штабных переговоров в рамках подготовки к планируемому в сентябре т.г. в Республике Армения совместному антитеррористическому учению компетентных органов государств-участников СНГ «Арарат-Антитеррор-2019».В учении примут участие специальные службы государств-участников СНГ, 102-ая российская военная база, а также заинтересованные министерства и ведомства Республики Армения.
В ходе состоявшейся встречи стороны обменялись мнениями об обстановке, складывающейся у границ государств-участников СНГ и актуальных угрозах, возникающих из-за изменений, происшедших в стратегии международных террористических организаций в следствие серьезных потерь, понесенных ими в Сирии и Ираке. Кроме того, были обсуждены планы и задачи, стоящие перед компетентными органами государств-участников СНГ на современном этапе.
Сторонами был отмечен также высокий уровень взаимодействия между СНБ РА и АТЦ СНГ в сфере борьбы с терроризмом и иными насильственными проявлениями экстремизма.
Примечание: в 2006 году в Республике Армения, СНБ РА, при координирующей роли АТЦ СНГ, было проведено антитеррористическое учение «Атом-антитеррор-2006», в ходе которого были отработаны вопросы укрепления антитеррористической защищенности Армянской АЭС.