Հաղորդագրություն ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության աշխատակիցների նկատմամբ հարուցված քրեական գործի վերաբերյալ
18-04-2019
Հաշվի առնելով ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության աշխատակիցների կողմից թույլ տրված ենթադրյալ չարաշահումների փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի նկատմամբ առկա հանրային հետաքրքրությունը` ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ ՀՀ ՊՎԾ պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և ծանր հետևանքներ առաջացնելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր կեղծելու, իրացնելու և օգտագործելու դեպքերի առթիվ 2019 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա 2019 թվականի ապրիլի 18-ին Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Քրեական գործով բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որոնք առերևույթ վկայում են այն մասին, որ վերջինս, հանդիսանալով ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար, ունենալով ծառայության անմիջական ղեկավարումն իրականացնելու, ծառայության աշխատակիցներին նշանակելու և ազատելու, վերահսկվող օբյեկտներում ուսումնասիրություններ իրականացնելու հանձնարարագրեր տալու, վերահսկվող օբյեկտներից ծառայության գործառույթներին առնչվող տեղեկություններ և փաստաթղթեր պահանջելու լիազորություններ, խմբային շահերից ելնելով` իր աշխատակիցների կողմից փաստացի կառավարվող ընկերության ձեռնարկատիրական գործունեությանը նպաստելու նպատակով իր պաշտոնեական դիրքն առերևույթ օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, ինչպես նաև չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները:
Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի համաձայնությամբ քննիչի կողմից 18.04.2019թ. որոշում է կայացվել ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանասարյանի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին, որն ուղարկվել է ՀՀ վարչապետին:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու նպատակով:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Сообщение о возбуждении уголовного дела в отношении сотрудников Службы государственного контроля РА.
18-04-2019
Принимая во внимание общественный интерес к уголовному делу, возбужденному по факту предполагаемых злоупотреблений, совершенных сотрудниками Службы государственного контроля РА, Служба национальной безопасности РА сообщает, что в Следственном департаменте СНБ РА на основании совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному 20 февраля 2019 г. по ч.2 статьи 308 и ч.2 ст. 325 Уголовного кодекса РА в связи со случаями злоупотребления должностными полномочиями со стороны должностных лиц ГКС РА, повлекшие тяжкие последствия, а также случаями подделки, сбыта и использования документов со стороны группы лиц по предварительному сговору, 18 апреля 2019г. Давиду Санасаряну было предъявлено обвинение по ч.1 ст. 308 УК РА. По уголовному делу было получено достаточно доказательств, которые свидетельствуют о том, что последний, будучи главой Государственной контрольной службы РА, имея полномочия осуществлять непосредственное руководство службой, назначать и увольнять сотрудников службы, давать поручения по проведению изучений в контролируемых объектах, требовать от подконтрольных объектов сведения и документы, относящиеся к функциям службы, исходя из групповых интересов, с целью содействия предпринимательской деятельности компании, фактически руководимой его сотрудниками, использовал свои должностные полномочия вопреки интересам службы, а также не исполнял свои служебные обязанности. В отношении последнего в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
С согласия прокурора, осуществляющего контроль над законностью предварительного следствия, следователем 18.04.2019г. было принято решение о временном приостановлении полномочий Давида Санасаряна в качестве главы Государственной контрольной службы РА, которое было направлено премьер-министру Армении.
Следствие продолжается, принимаются меры для обеспечения всестороннего, полного и объективного изучения обстоятельств дела.