Ապրիլի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության Սահմանապահ զորքերի զինծառայողները նշեցին մասնագիտական տոնը՝ Սահմանապահի օրը: Ըստ ավանդույթի՝ օրվա գլխավոր իրադարձությունը դարձավ հանդիսավոր շքերթը:
Տոնական միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը, ՀՀ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ Ոստիկանության պետ Վալերի Օսիպյանը, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը, ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Հայաստանում գործող դեսպանությունների ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում Ռուսաստանի ԱԴԾ-ի Սահմանապահ վարչության աշխատակիցներ, ՀՀ Սահմանապահ զորքերի նախկին ղեկավարներ, ովքեր իրենց զգալի ներդրումն են ունեցել զորքերի կազմավորման գործում, վետերաններ և այլ պաշտոնական անձինք:
Շնորհավորելով տոնի կապակցությամբ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց. «Սահմանն ամենախորհրդավոր երևույթներից մեկն է, որ կարող է գոյություն ունենալ կամ գոյություն ունի: Ընդամենը մի գիծ, որից թեկուզ մեկ մետր այն կողմ, գտնվում ես տնից հեռու, որից մեկ մետր այս կողմ զգում ես, ինչպես տանը: Հայաստանի Հանրապետություն ասելով՝ առաջին հերթին մենք նկատի ունենք մեր սահմանները: Այդ սահմաններով է տեղորոշվում մեր տեղը երկիր մոլորակի վրա, արևի տակ, մեր ապագան և անցյալի մասին մեր պատկերացումը։ Սահմանապահ ծառայությունը, Սահմանապահի օրն ունեն չափազանց կարևոր նշանակություն։ Այսօր մենք նշում ենք Սահմանապահի օրը՝ նկատի ունենալով առաջին հերթին ԱԱԾ-ին, ԱԱԾ սահմանապահ զորքերին: Ուզում եմ ընդգծել, որ մեզ հայտնի հանգամանքների բերումով այսօր սահմանապահ լինելը ոչ միայն աշխատանքային կոչում է, այլև առաքելություն, որն այսօր պատվով կատարում են Սահմանապահ զորքերի ծառայողները, ՀՀ ԶՈւ, Ոստիկանության զորքերի ծառայողները և այսօր ՀՀ-ում առնվազն դե ֆակտո գոյություն ունի այնպիսի հասկացություն, ինչպիսին սահմանապահ գյուղը կամ բնակավայրն է: Այս տոնը տոն է ոչ միայն ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի, այլև ԶՈւ համար, ժողովրդի համար, որովհետև մեզնից յուրաքանչյուրը, անկախ նրանից՝ Երևանում է աշխատում, թե ՀՀ սահմանի որևէ ուղեկալում կամ տարածքում, առաջին հերթին մտածում է սահմանի մասին, որովհետև սահմանի անվտանգությունը մեր երկրի անվտանգությունն է, ապագայի անվտանգությունը, մեր երեխայի անվտանգությունը։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ԱԱԾ սահմանապահներին, ՀՀ զինված ուժերին, ոստիկանության զորքերի ծառայողներին, ՌԴ սահմանապահ զորքերին, սահմանապահ գյուղերի բնակիչներին ՀՀ սահմանը ամուր պահելու և կատարած ծառայության համար»։
ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն, գնդապետ Արթուր Վանեցյանը, շնորհավորելով Սահմանապահին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ նշեց, որ Հայրենիքի սահմանները սրբազան են, և այդ սահմանների պաշտպանությունը Հայաստանի և նրա բոլոր քաղաքացիների պարտականությունն է։
«Այդ առաքելության առաջին գծում սահմանապահն է։ Համոզված եմ, որ սահմանապահներից յուրաքանչյուրն իր ծառայությանը վերաբերվում է բարձր գիտակցությամբ և պատասխանատվությամբ։ Հայաստանի կառավարությունը և ժողովուրդը մեզ վստահել են մի սահմանագիծ, որտեղից և սկսվում է մեր երկիրը, մեր ընտանիքների անվտանգությունը, և վերջապես սահմանից է սկսվում Նոր Հայաստանի վերելքը։
Մասնագիտական տոնի օրը լավ առիթ է գնահատական տալու սահմանապահի կատարած աշխատանքին և շնորհակալություն հայտնելու անձնվեր աշխատանքի համար։ Շնորհակալություն եմ հայտնում Ռուսաստանի Դաշնության մեր գործընկերներին, ՀՀ Զինված ուժերին, Ոստիկանության ներքին զորքերին, ինչպես նաև բոլոր այն պետական կառույցներին, որոնց հետ արդյունավետ համագործակցում են մեր սահմանապահները։ Սահմանապահների անուններից հավաստիացնում եմ, որ մեր սահմաններն այսօր ամուր են և հուսալի, այդպես է լինելու նաև վաղը»,- ընդգծեց ԱԱԾ տնօրենը։
Սահմանապահի օրվա կապակցությամբ սահմանների անվտանգության ապահովման գործում ունեցած ձեռքբերումների համար Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության Սահմանապահ զորքերի հրամանատար Վաղինակ Սարգսյանի հրամաններով մի շարք զինծառայողներ և վետերաններ պարգևատրվեցին մեդալներով, կրծքանշաններով և այլ պարգևներով:
Հանդիսավոր շքերթից հետո պսակներ դրվեցին Հայրենիքի հանդեպ իրենց պարտքը կատարելիս զոհված սահմանապահների պատվին կանգնեցված խաչքար-հուշարձանին: Այնուհետև, Վարչապետը պատվավոր հյուրերի հետ միասին շրջեց Սահմանապահ զորքերի վարչության տարածքով, ուսումնասիրեց սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի նմուշները, ծանոթացավ ուսումնական և կինոլոգիական կենտրոններին:

26 апреля военнослужащие Пограничных войск Службы национальной безопасности Республики Армения отметили свой профессиональный праздник – День пограничника. По традиции, главным событием в этот день стал торжественный парад.
На праздничном мероприятии присутствовали Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, Директор Службы национальной безопасности РА Артур Ванецян, Министр обороны РА Давид Тоноян, начальник Полиции РА Валерий Осипян, Министр по чрезвычайным ситуациям РА Феликс Цолакян, Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян, представители аккредитованных в Армении дипломатических корпусов, руководящий состав и сотрудники Пограничного управления ФСБ России в РА, бывшие руководители Пограничных войск РА, внесшие свой весомый вклад в дело становления войск, ветераны и другие официальные лица.
Поздравив пограничников с праздником, Премьер-министр Никол Пашинян в своем выступлении, в частности, отметил: «Граница, вообще, является одним из самых загадочных понятий, которое может существовать или существует. Всего лишь одна линия, даже за метр по ту сторону которой, находишься вдали от дома, а в одном сантиметре по эту сторону – уже как дома. Говоря "Республика Армения", мы, в первую очередь, имеем в виду наши границы и именно они определяют наше место на планете Земля, наше место под солнцем, наше будущее и наши представления о прошлом. Пограничная служба, День пограничника имеют крайне важное значение. Сегодня мы отмечаем День пограничника, в первую очередь, имея в виду Службу национальной безопасности, Пограничные войска СНБ. Хочу отметить, что в силу известных нам обстоятельств сегодня быть пограничником не только профессиональное призвание, но и миссия, которую с честью выполняют служащие Пограничных войск, Вооруженных сил Республики Армения, служащие войск Полиции. Сегодня в Армении как минимум де-факто существует такое понятие, как пограничное село или пограничный населенный пункт. И в этом смысле День пограничника, праздник не только для военнослужащих Пограничных войск СНБ, но и для Вооруженных Сил, для народа, поскольку каждый из нас, независимо от того, работает ли он в Ереване, подразделениях государственной границы РА или районе, в первую очередь думает о границе, потому что безопасность границ – это безопасность нашей страны, нашего будущего, наших детей. Хочу поблагодарить пограничников СНБ РА, Вооруженные силы РА, служащих Полиции РА, Пограничную службу Российской Федерации, жителей пограничных сел за проделанную работу, за надежную охрану и защиту доверенных им участков государственной границы Республики Армения».
Поздравив пограничников с профессиональным праздником, Директор СНБ РА Артур Ванецян отметил, что границы Родины священны и защита этих границ является обязанностью Республики Армения и всех ее граждан.
«В этой важной миссии на первой линии находится пограничник. Уверен, что каждый из пограничников к своей службе относится с соответствующей высокой сознательностью и ответственностью. Правительство и весь народ Армении доверили нам границу, где начинается наша страна, безопасность наших семей, и с границы начинается восхождение новой Армении.
День профессионального праздника – хороший повод для оценки, проделанной работы пограничников и выражения благодарности им за самоотверженную службу. Выражаю благодарность нашим коллегам из Российской Федерации, Вооруженным силам РА, внутренним войскам Полиции, а также всем тем государственным учреждениям, с которыми плодотворно сотрудничают наши пограничники. От имени пограничников заверяю, что сегодня наши границы крепки и надежны, так будет и завтра», – подчеркнул Директор СНБ РА.
В честь Дня пограничника, за заслуги в деле обеспечения безопасности границ приказами Директора Службы национальной безопасности Республики Армения, а также Командующего Пограничными войсками Республики Армения ряд военнослужащих и ветеранов был награжден медалями, нагрудными знаками и другими наградами.
По завершении торжественного парада состоялась церемония возложения венков к памятнику-хачкару, установленному в честь погибших пограничников, исполнявших свой служебный долг перед Отечеством. После возложения венков Премьер-министр вместе с почетными гостями обошел территорию Управления Пограничных войск, осмотрел образцы вооружения и военной техники, ознакомился с учебным и кинологическим центрами.