Գերեզմանատանը հողահատկացումների դիմաց խաբեությամբ հափշտակել են խոշոր չափերի գումարներ
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում բացահայտել և կանխել է կազմակերպված խմբի կողմից խոշոր չափերով խարդախության դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացիներ Ա.Շ-ն և Ն.Հ-ն, կազմակերպված հանցավոր խմբի կազմում, կեղծ տեղեկություններ են տարածել ՀՀ Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր համայնքի գերեզմանատան հողերի հատկացման իրավասության վերաբերյալ և 2018 թվականի ամռանից հուղարկավորության համար օրինական կարգով տարածքներ հատկացնելու հարցով իրենց դիմած բազմաթիվ քաղաքացիներից խաբեությամբ հափշտակել խոշոր չափերով՝ ընդհանուր առմամբ 1.932.000 ՀՀ դրամին համարժեք ԱՄՆ դոլար: Մասնավորապես՝ Ն.Հ-ն, համաձայն նախնական դերաբաշխման, գերեզմանատանը հուղարկավորման հարցով իրենց դիմած բազմաթիվ քաղաքացիների ներկայացել է որպես գերեզմանատանը հողահատկացումը կարգավորող իրավասու անձ, և վստահություն առաջացնելու նպատակով, նույնիսկ այցելել է գերեզմանատուն ու ցույց տվել ազատ հողատարածքներ: Այնուհետև համաձայնության գալով գնի շուրջ՝ խաբեությամբ հափշտակել է գումարը և փոխանցել հանցակցին՝ ստանալով իր մասնաբաժինը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, մեղադրանք է առաջադրվել 2 անձի, ընտրվել են խափանման միջոցներ:

Путем обмана совершили хищение суммы в крупных размерах за предоставление земли на кладбище
Служба национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно-розыскных мероприятий и комплексных следственных действий, осуществленных в рамках своих функций, направленных на борьбу с преступностью, выявила и пресекла случай мошенничества в особо крупных размерах со стороны организованной группы.
Согласно полученным предварительным данным, граждане РА А.Ш. и Н.А. в составе организованной преступной группы распространили ложные сведения о полномочиях по предоставлению земельных участков на кладбище общины Дзорахбюр Котайкской области РА, и с лета 2018 года у многочисленных граждан, обратившихся к ним по вопросу предоставления в законном порядке участков для захоронения, путем обмана совершили хищение крупной суммы денег в долларах США, в общей сложности, эквивалентной 1.932.000 драмам РА.
В частности, Н.А., согласно предварительно распределенным ролям, представлялся многочисленным гражданам, обратившимся к ним по вопросу захоронения на кладбище, как уполномоченное лицо, регулирующее вопросы предоставления земельных участков на кладбище, и с целью внушения доверия даже посещал кладбище и показывал свободные земельные участки. Затем, придя к соглашению относительно цены, путем обмана совершал хищение суммы и передавал сообщнику, получая свою долю.
По факту преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, 2 лицам предъявлено обвинение, избраны меры пресечения.