ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է լրտեսության դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, իրականացնելով ՀՀ ազգային անվտանգության սպառնալիքների մասին տեղեկություններ ստանալուն և պետության հիմքերն ամրապնդելուն, արտաքին սպառնալիքներից պետության անվտանգության ապահովմանն ուղղված, օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունները, ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների իրականացրած լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և համալիր քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզական ծառայությունների աշխատակիցների կողմից կատարված լրտեսության դեպք:
Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզության առաջադրանքով Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում գործող, ինքնությունը դեռևս չպարզված անձը համացանցային և նշված երկրում տեղի ունեցած անձնական շփումների ընթացքում ՀՀ քաղաքացուն ներկայանալով որպես Թուրքիայում ծպտյալ հետախուզական գործունեություն իրականացնող ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակից, համոզել է աշխատանքային առաջընթացի համար նրան տրամադրել ՀՀ տարբեր զորամասերի, զինվորական տեխնիկայի վերաբերյալ տվյալներ, այդ թվում՝ դրանց լուսանկարները, լուսանկարահանման համար տրամադրել է համապատասխան տեխնիկա, ինչից հետո ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո, ՀՀ նշված քաղաքացու միջոցով, օտարերկրյա հետախուզության առաջադրանքով, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, տարածքային անձեռնմխելիությանը և արտաքին անվտանգությանն ի վնաս օգտագործելու համար, 2011-2018թթ. ընթացքում հավաքել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից արդեն իսկ մշակված և ՀՀ քաղաքացու միջոցով տրամադրված տեղեկությունները, որոնք հանձնել է Ադրբեջանի Հանրապետությանը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 302-րդ հոդվածի (լրտեսությունը) հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, միջոցներ են ձեռնարկվում նմանատիպ դեպքերը ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ տեսադաշտում մշտապես պահելու և նմանատիպ հանցագործությունների հետագա ընթացքը կանխորոշելու համար:

Служба национальной безопасности РА раскрыла случай шпионажа
Служба Национальной безопасности Республики Армения, осуществляя предоставленные ей законом полномочия, направленные на получение сведений об угрозах национальной безопасности РА и укрепление основ государства, обеспечение безопасности государства от внешних угроз, в результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и комплексных следственных действий, осуществленных оперативными подразделениями СНБ РА, раскрыла случай шпионажа со стороны сотрудников разведывательных служб Азербайджанской Республики.
В частности, по заданию разведки Азербайджанской Республики действующее на территории Турецкой Республики лицо, личность которого пока не установлена, в ходе контактов в сети и личных контактов в указанной стране, представившись гражданину РА сотрудником Службы национальной безопасности РА, осуществляющего под прикрытием разведывательную деятельность в Турции, убедил его для продвижения по работе предоставить данные о различных воинских частях и военной технике РА, в том числе фотографии, предоставив соответствующую технику для фотографирования. После этого под оперативным контролем сотрудников СНБ РА, при помощи указанного гражданина РА, он по заданию иностранной разведки в 2011-2018 гг. собрал уже обработанные сотрудниками СНБ РА и предоставленные при помощи гражданина РА сведения, которые передал Азербайджанской Республике для использования во вред суверенитету, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам статьи 302 («Шпионаж») Уголовного кодекса РА. Принимаются меры для того, чтобы постоянно держать подобные случаи в оперативном поле зрения СНБ РА и предопределить дальнейший процесс подобных преступлений.
Примечание. Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его виновность не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.