ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է լրտեսության դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, իրականացնելով ՀՀ ազգային անվտանգության սպառնալիքների մասին տեղեկություններ ստանալուն և պետության հիմքերն ամրապնդելուն, արտաքին սպառնալիքներից պետության անվտանգության ապահովմանն ուղղված, օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունները, ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների իրականացրած լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և համալիր քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզական ծառայությունների աշխատակիցների կողմից կատարված լրտեսության դեպք:
Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզության առաջադրանքով Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում գործող, ինքնությունը դեռևս չպարզված անձը համացանցային և նշված երկրում տեղի ունեցած անձնական շփումների ընթացքում ՀՀ քաղաքացուն ներկայանալով որպես Թուրքիայում ծպտյալ հետախուզական գործունեություն իրականացնող ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակից, համոզել է աշխատանքային առաջընթացի համար նրան տրամադրել ՀՀ տարբեր զորամասերի, զինվորական տեխնիկայի վերաբերյալ տվյալներ, այդ թվում՝ դրանց լուսանկարները, լուսանկարահանման համար տրամադրել է համապատասխան տեխնիկա, ինչից հետո ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո, ՀՀ նշված քաղաքացու միջոցով, օտարերկրյա հետախուզության առաջադրանքով, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, տարածքային անձեռնմխելիությանը և արտաքին անվտանգությանն ի վնաս օգտագործելու համար, 2011-2018թթ. ընթացքում հավաքել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից արդեն իսկ մշակված և ՀՀ քաղաքացու միջոցով տրամադրված տեղեկությունները, որոնք հանձնել է Ադրբեջանի Հանրապետությանը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 302-րդ հոդվածի (լրտեսությունը) հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, միջոցներ են ձեռնարկվում նմանատիպ դեպքերը ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ տեսադաշտում մշտապես պահելու և նմանատիպ հանցագործությունների հետագա ընթացքը կանխորոշելու համար:

NATIONAL SECURITY SERVICE OF THE REPUBLIC OF ARMENIA REVEALED AN ESPIONAGE CASE
The National Security Service of the Republic of Armenia, carrying out the authorities vested upon it by law aimed at obtaining information on the threats posed to the security of the Republic of Armenia and at strengthening the foundations of the State, ensuring the state security from external threats, as a result of operative-search measures and integrated investigation activities conducted by the operative units of the NSS of the Republic of Armenia, revealed an espionage case carried out by the officers of the intelligence services of the Republic of Azerbaijan.
Particularly, yet unidentified person acting in the territory of the Republic of Turkey, being tasked by the Intelligence of the Republic of Azerbaijan, during his personal contacts with the citizen of the Republic of Armenia (through Internet and in Turkey) represented himself as an officer of the RA National Security Service conducting clandestine intelligence activities in Turkey, for career promotion convinced to provide him information related to different military units , military equipment of RA, including their photos and provided relevant photo-shooting equipment for that. Afterwards, under the operational control of RA NSS officers and being tasked by foreign intelligence, from 2011 to 2018 collected information, which had already been developed by NSS officers and transferred with the help of the citizen of the Republic of Armenia, in order to use it against the sovereignty, territorial inviolability, external security of the Republic of Armenia and handed this information to the Republic of Azerbaijan.
The Investigation Department of the National Security Service of Republic of Armenia has initiated criminal proceedings on the case pursuant to Article 302 (espionage) of Criminal Code of RA, measures are being taken to keep the similar cases in the constant operational field of view of the NSS of RA and to predetermine the further process of similar crimes.
Notes. Every person suspected in or charged with a criminal offense shall be presumed innocent unless proved guilty in the manner prescribed by the Criminal Procedure Code of RA and unless the verdict comes into legal force.