Բագրատաշեն մաքսակետում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ
Բագրատաշեն մաքսակետում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ ահազանգած առևտրականների կողմից ներկայացված տեղեկատվության վերաբերյալ պարզաբանվում է.
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը մաքսային իրավահարաբերությունների ոլորտի նկատմամբ իր վերահսկողական գործառույթների շրջանակներում իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում տվյալներ է ստացել՝ մի խումբ տնտեսվարողների կողմից, առանց համապատասխան հայտարարագրման, ապրանքների (հիմնականում՝ հագուստեղեն և տեքստիլ արտադրանք) ներկրման նպատակով կազմակերպված և տևական ժամանակ կիրառվող մեխանիզմների վերաբերյալ:
Մասնավորապես պարզվել է, որ ՀՀ մի խումբ քաղաքացիներ առևտրային նպատակներով Թուրքիայից ձեռք բերված խոշոր խմբաքանակներով բեռների մի մասը «Բագրատաշեն հսկիչ մաքսակետով ներկրել են Հայաստան՝ առանց հայտարարագրման կամ այլ՝ ավելի էժան ապրանքների հայտարարագրման անվան տակ՝ չվճարելով մաքսազերծման համար նախատեսված հարկերն ու տուրքերը:
Վերոհիշյալ գործընթացի կանխման նպատակով իրականացված տևական և լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում 2019 թվականի մայիսի 19-ին կասեցվել է վերը նկարագրված եղանակով ապրանքների ներկրման հերթական դեպքը, հայտնաբերվել են մեկ ավտոբուսով և 5 «Ֆորդ տրանզիտ ավտոմեքենաներով ՀՀ տեղափոխված շուրջ 14 տոննա տարբեր տեսակի ապրանքներ, որի միայն մի մասն է սահմանված կարգով հայտարարագրվել, իսկ մնացածը կամ առհասարակ չի հայտարարագրվել, կամ հայտարարագրվել է և մաքսազերծվել այլ՝ մաքսային ցածր արժեք ունեցող ապրանքների անվան տակ:
Ստուգվում է վարկածն առ այն, որ բեռների ապօրինի տեղափոխումը նշված քաղաքացիներին, հնարավոր է, հաջողվել է իրականացնել ՀՀ ՊԵԿ Արևելյան մաքսատուն-վարչության «Բագրատաշեն մաքսակետ բաժնի պաշտոնատար անձանց թողտվության կամ պաշտոնական դիրքի չարաշահման հետևանքով:
Ներկայումս, ՀՀ ԱԱԾ և ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից «Բագրատաշեն մաքսակետում իրականացվում են համատեղ միջոցառումներ՝ ներկրված ապրանքների գույքագրման և պետությանը պատճառված վնասի չափը հաշվարկելու նպատակով, սակայն առևտրային գործունեությամբ զբաղվող անձինք համառորեն խոչընդոտում են գործընթացին՝ վերոնշյալ մեխանիզմով ստվերային տնտեսական գործունեությունը շարունակելու ակնկալիքով:
Հարկ ենք համարում նաև տեղեկացնել, որ ապրանքները գույքագրելուց, պետությանը պատճառված հնարավոր վնասը հաշվարկելուց և դրա համար նախատեսված հարկերն ու տուրքերը ճշգրտված չափով վճարելուց հետո ապրանքները սահմանված կարգով կարող են վերադարձվել օրինական սեփականատերերին:
ՀՀ ԱԱԾ-ն կոչ է անում ձեռնպահ մնալ պաշտոնատար անձանց օրինական պահանջները դիտավորյալ չկատարելուց, հիշեցնում, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածով պատասխանատվություն է նախատեսված իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու կամ դրա սպառնալիքի համար և նախազգուշացնում է, որ այսուհետ ևս հետևողական պայքար է տարվելու նմանատիպ երևույթների դեմ:

В отношении ситуации, создавшейся на таможенном пункте Баграташен
Разъясняется распространенная торговцами информация о создавшейся на таможенном пункте «Баграташен ситуации:
В рамках своих функций контроля за сферой таможенных правоотношений Служба национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно-розыскных мероприятий получила данные о механизмах, организованных и применяемых в течение длительного времени некоторыми хозяйствующими субъектами с целью ввоза товаров (в основном, одежды и текстильной продукции) без соответствующего декларирования.
В частности, было установлено, что некоторые граждане РА в коммерческих целях ввезли в Армению часть приобретенных в Турции крупных партий грузов через контрольный таможенный пункт «Баграташен без декларирования или под видом декларирования других, более дешевых товаров, не заплатив предусмотренные для таможенного оформления налоги и пошлины.
В результате продолжительных и широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых с целью пресечения вышеуказанного процесса, 19 мая 2019г. был предотвращен очередной случай ввоза товаров вышеописанным способом, было выявлено около 14 тонн различных видов товаров, перевезенных в РА в одном автобусе и 5-и машинах «Форд транзит, из которых только часть была задекларирована в установленном порядке, а остальная часть или вообще не была задекларирована, или была задекларирована и оформлена под видом других товаров с низкой таможенной стоимостью.
Проверяется версия о том, что указанным гражданам, возможно, удалось осуществить незаконную перевозку грузов вследствие злоупотребления должностным положением или попустительства со стороны должностных лиц отдела таможенного пункта «Баграташен Восточной таможни-управления КГД РА.
В настоящее время сотрудниками СНБ и КГД РА осуществляются совместные мероприятия на таможенном пункте «Баграташен с целью инвентаризации ввезенных товаров и установления размера причиненного государству ущерба, однако, лица, занимающиеся коммерческой деятельностью, упорно препятствуют процессу с надеждой продолжить осуществлять теневую экономическую деятельность посредством вышеуказанного механизма.
Считаем необходимым также сообщить, что после инвентаризации товаров, установления причиненного государству возможного ущерба и уплаты в уточненном размере предусмотренных для этого налогов и пошлин, товары в установленном порядке могут быть возвращены законным собственникам.
СНБ РА призывает воздержаться от преднамеренного неисполнения законных требований должностных лиц, напоминает, что статьей 316 Уголовного кодекса РА предусмотрена ответственность за применение насилия, либо угрозу его применения в отношении представителя власти и предупреждает, что отныне последовательная борьба будет также вестись против подобных явлений.