Դուշանբեում տեղի է ունեցել ԱՊՀ մասնակից պետությունների Անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստը
23-05-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Ա.Վանեցյանի գլխավորած պատվիրակությունը ս.թ. մայիսի 21-ին մասնակցեց Դուշանբեում կայացած ԱՊՀ մասնակից
պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի 46-րդ նիստին:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների պատվիրակությունների ղեկավարներին ընդունել է Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ՝ Էմոմալի Ռահմոնը:
Նիստին աշխատանքներին մասնակցել են նաև Բելառուսի Հանրապետության պետական անվտանգության կոմիտեի, Ղազախստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության կոմիտեի, Ղրղզստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի, Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության, Տաջիկստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի, Ուզբեկստանի Հանրապետության պետական անվտանգության ծառայության պատվիրակությունները:
Որպես հրավիրվածներ նիստին մասնակցել են ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի, ԱՊՀ մասնակից պետությունների հակաահաբեկչական կենտրոնի, Ղազախստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին հետախուզության ծառայությունների պատվիրակությունները:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են միջազգային ահաբեկչության, ծայրահեղականության, կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում, ինչպես նաև հատուկ ծառայությունների գործունեության այլ համաձայնեցված ոլորտներում ԱՊՀ անվտանգության մարմինների փոխգործակցությանը վերաբերվող արդի հարցեր: Քննարկումների արդյունքում ընդունվել է մի շարք որոշումներ, ստորագրվել են համապատասխան փաստաթղթեր:

В Душанбе состоялось очередное заседание Совета руководителей органов безопасности и специальных служб государств – участников СНГ
23-05-2019
21 мая 2019 года делегация Службы национальной безопасности Республики Армения во главе с Директором А.Ванецяном приняла участие в работе состоявшегося в Душанбе 46-го заседания Совета руководителей органов безопасности и специальных служб государств – участников СНГ.
Глав делегаций органов безопасности и специальных служб государств-участников СНГ принял Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон.
В работе заседания приняли участие также делегации Комитета государственной безопасности Республики Беларусь, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Государственного комитета национальной безопасности Кыргызской Республики, Федеральной службы безопасности Российской Федерации, Государственного комитета национальной безопасности Республики Таджикистан, Службы государственной безопасности Республики Узбекистан.
В качестве приглашенных в работе заседания приняли участие делегации Исполнительного комитета СНГ, Антитеррористического центра государств – участников СНГ, Службы внешней разведки Республики Казахстан «Сырбар», Службы внешней разведки Российской Федерации.
В ходе заседания был обсужден ряд актуальных вопросов, касающихся взаимодействия органов безопасности Содружества в области борьбы с международным терроризмом и экстремизмом, организованной преступностью международного характера, а также в других согласованных сферах деятельности спецслужб. В результате обсуждений были принят ряд конкретных решений и подписаны соответствующие документы.