Դուշանբեում տեղի է ունեցել ԱՊՀ մասնակից պետությունների Անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստը
23-05-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Ա.Վանեցյանի գլխավորած պատվիրակությունը ս.թ. մայիսի 21-ին մասնակցեց Դուշանբեում կայացած ԱՊՀ մասնակից
պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի 46-րդ նիստին:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների պատվիրակությունների ղեկավարներին ընդունել է Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ՝ Էմոմալի Ռահմոնը:
Նիստին աշխատանքներին մասնակցել են նաև Բելառուսի Հանրապետության պետական անվտանգության կոմիտեի, Ղազախստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության կոմիտեի, Ղրղզստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի, Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության, Տաջիկստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի, Ուզբեկստանի Հանրապետության պետական անվտանգության ծառայության պատվիրակությունները:
Որպես հրավիրվածներ նիստին մասնակցել են ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի, ԱՊՀ մասնակից պետությունների հակաահաբեկչական կենտրոնի, Ղազախստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին հետախուզության ծառայությունների պատվիրակությունները:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են միջազգային ահաբեկչության, ծայրահեղականության, կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում, ինչպես նաև հատուկ ծառայությունների գործունեության այլ համաձայնեցված ոլորտներում ԱՊՀ անվտանգության մարմինների փոխգործակցությանը վերաբերվող արդի հարցեր: Քննարկումների արդյունքում ընդունվել է մի շարք որոշումներ, ստորագրվել են համապատասխան փաստաթղթեր:

The regular Session of the Council of the Heads of Security Bodies and Special Services of the CIS member-states took place in Dushanbe
23-05-2019
On May 21 2019, the delegation of RA National Security Service, headed by Director Artur Vanetsyan, participated in the 46th Session of the Council of the Heads of Security Bodies and Special Services of the CIS member-states that took place in Dushanbe.
The president of the Republic of Tajikistan, Emomali Rahmon, received the heads of the delegations of Security Bodies and Special Services of the CIS member-states.
The delegations of the State Security Committee of the Republic of Belarus, the National Security Committee of the Republic of Kazakhstan, the State Committee for National Security of the Kyrgyz Republic, the Federal Security Service of the Russian Federation, the State Committee for National Security of the Republic of Tajikistan, the State Security Service of the Republic of Uzbekistan also participated in the works of the session.
The delegations of the CIS Executive Committee, Anti-Terrorism Center of the CIS member-states, Foreign Intelligence Services of the Russian Federation and the Republic of Kazakhstan participated in the session as invitees.
The current issues related to the collaboration of the CIS member-states in the field of international terrorism, extremism, fight against organized crime, as well as other agreed areas of the activities of security bodies were discussed during the session. As a result of the discussions a number of decisions were made and relevant documents were signed.