Բացահայտվել են խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու, կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու, օգտագործելու դեպքեր
07-06-2019
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, կոռուպցիայի հակազդմանն ուղղված օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների իրականացման շրջանակներում, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է պաշտոնատար անձանց կողմից տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցչից՝ վերջինիս օգտին իրենց լիազորությունների շրջանակներում գործողություններ կատարելու համար խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, տեղական ինքնակառավարման մարմնի և առևտրային կազմակերպության ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու և օգտագործելու հերթական դեպքեր:
Հաստատված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ Կոտայքի մարզի Աբովյանի համայնքապետարանի անշարժ գույքի գործարքների համակարգող աշխատակիցը Աբովյան քաղաքի Հատիսի փողոցում գործող, նախկինում ինքնակամ կառուցված հյուրանոցին կից 7175.83 քառակուսի մետր մակերեսով հողամասը նախապատվության իրավունքով, ուղղակի վաճառքով, կադաստրային արժեքով տնտեսվարող սուբյեկտին օտարելու համար, գործարքի հետ կապված փաստաթղթերի փաթեթում ներառել է իրականությանը չհամապատասխանող կեղծ տեղեկություններ, իսկ չափագրումներ իրականացնող առևտրային կազմակերպության ծառայողի կողմից կազմվել պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր։ Դրանց օգտագործմամբ Աբովյանի համայնքապետարանի մի շարք պաշտոնատար անձինք՝ խմբային շահերից ելնելով, չարաշահել են պաշտոնեական լիազորությունները և ծառայության շահերին հակառակ չկատարելով ծառայողական պարտականությունները՝ չեն պահպանել ՀՀ կառավարության 2006թ. մայիսի 18-ի «Ինքնակամ կառույցների օրինականացման և տնօրինման կարգը հաստատելու մասին» թիվ 912-Ն որոշման պահանջները, որի հետևանքով Աբովյան համայնքի ավագանու 2019թ. ապրիլի 30-ի որոշմամբ հիշյալ հողամասն օտարվել է, ինչն առաջացրել է ծանր հետևանքներ՝ համայնքի բյուջեին հասցնելով մոտ 39.000.000 ՀՀ դրամի չափով նյութական վնաս:
Բացի դրանից, պարզվել է, որ Աբովյանի համայնքապետարանի պաշտոնատար անձինք Աբովյան քաղաքի Սարալանջի փողոցում նախկինում ինքնակամ կառուցված և նույն տնտեսվարող սուբյեկտի կողմից որպես սգո սրահ շահագործվող շինությունը վարձակալությամբ տրամադրելու եղանակով օրինականացնելու հարցը լուծելու նպատակով, նշված ոլորտը համակարգող հիշյալ աշխատակցի միջոցով, ձեռնարկատերից որպես կաշառք պահանջել և ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների վերահսկողության ներքո՝ 28.02.2019թ. աշխատասենյակում ստացել են 719.355 ՀՀ դրամին համարժեք 1500 ԱՄՆ դոլար, որից հետո՝ 2019թ. մայիսի 8-ին համայնքի ավագանու կողմից կայացվել է համապատասխան որոշում:
Առերևույթ կատարված հանցադեպերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թվականի հունիսի 6-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Գործով նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում նշված բնագավառում բոլոր կոռուպցիոն բնույթի հանցադեպերը բացահայտելու և դրանց առնչակից անձանց պարզելու, նրանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

Раскрыты случаи получения взятки в крупных размерах, злоупотребления должностными полномочиями, изготовления, использования поддельных документов
07-06-2019
Служба национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках осуществления предписанных ей законом функций, направленных на противодействие коррупции, выявила очередные случаи получения должностными лицами взятки в крупных размерах от представителя хозяйствующего субъекта с целью совершения действий в рамках их полномочий в пользу последнего, злоупотребления полномочиями со стороны сотрудников органа местного самоуправления и коммерческой организации, изготовления и использования поддельных официальных документов.
Согласно подтвержденным фактическим данным, сотрудник муниципалитета г.Абовяна Котайкской области РА, координирующий сделки с недвижимостью, с целью отчуждения хозяйствующему субъекту по праву предпочтения, путем прямой продажи по кадастровой цене земельного участка площадью в 7175.83 кв. метров при самовольно построенной в прошлом гостинице, действующей по адресу: ул. Атиса г.Абовяна, внес не соответствующие действительности ложные сведения в пакет документов, связанных со сделкой, а сотрудником коммерческой организации, проводящим измерения, были составлены поддельные официальные документы. Используя эти документы, ряд должностных лиц муниципалитета г.Абовяна, злоупотребили должностными полномочиями, исходя из групповых интересов, и вопреки интересам службы не выполнив служебные обязанности, не соблюли требования постановления Правительства РА N912-Н от 18 мая 2006г. «Об утверждении порядка легализации и распоряжения самовольными постройками», вследствие чего решением Совета старейшин общины г.Абовяна от 30 апреля 2019г. вышеуказанный земельный участок был отчужден, что привело к тяжким последствиям, нанеся материальный ущерб бюджету общины в размере около 39 000 000 драмов РА.
Кроме того, выяснилось, что должностные лица муниципалитета г.Абовяна для решения вопроса легализации путем сдачи в аренду в прошлом самовольно построенного на улице Сараландж г.Абовяна сооружения, используемого тем же хозяйствующим субъектом в качестве зала ритуальных услуг, посредством координирующего данную сферу вышеуказанного сотрудника, потребовали от предпринимателя в качестве взятки и под надзором оперативных подразделений СНБ РА 28.02.2019г. в кабинете получили 1500 долларов США (эквивалентные 719.355 драмам РА), после чего 8 мая 2019 года Советом старейшин общины было принято соответствующее решение.
По факту совершенного преступления в Следственном департаменте СНБ РА 6 июня 2019 года было возбуждено уголовное дело по п.3 ч.3 ст. 311, ч.2 ст.312, ч.2 ст.308, ч.1 ст.325 и ч.2 ст. 214 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по делу продолжается, предпринимаются меры для того, чтобы выявить все коррупционные преступления в указанной сфере, установить причастных к ним лиц и дать уголовно-правовую оценку их деяниям.