Հայտնաբերվել և առգրավվել են առանձնակի արժեք ներկայացնող կտավներ
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից ձեռնարկված լայնածավալ համալիր օպերատիվ -հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է տարիներ առաջ ՀՀ ազգային պատկերասրահից գեղանկարների հափշտակության դեպքը:
Մասնավորապես, Ազգային անվտանգության ծառայությունում օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ ՀՀ երկու քաղաքացիներ ցանկանում են վաճառել «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ից գողացված Մատիաս Բրասաուի «Որսորդը» և Իսահակ Լևիտանի «Էտյուդ.Գարնանային բնանկար» առանձնակի արժեք ներկայացնող կտավները:
Ստուգմամբ պարզվել էր, որ դեռևս 2012թ. հունիսին ՀՀ քննչական կոմիտեում հարուցվել էր քրեական գործ «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ի ցուցասրահից և տնօրենի աշխատասենյակից 1951-1992թթ. ընկած ժամանակահատվածում տասը թանգարանային առարկաների` այդ թվում վերը նշված կտավների գողության դեպքի առթիվ: Սակայն հանցագործությունը չէր բացահայտվել, հափշտակված թանգարանային առարկաները չէին հայտնաբերվել , իսկ քրեական գործի վարույթն էլ կասեցվել էր՝ որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձը հայտնի չլինելու հիմքով:
Հանցագործության դեպքը բացահայտելու, Հայաստանի ազգային պատկերասրահից հափշտակված առարկաները հայտնաբերելու նպատակով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, ՀՀ քննչական կոմիտեի աշխատակիցների կողմից, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ ծառայողների աջակցությամբ, իրականացվել են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ, որոնց արդյունքում, վերը նշված կտավների վաճառքի գործարքն ավարտվելուց անմիջապես հետո, հայտնաբերվել և բերման են ենթարկվել մշակութային առանձնակի արժեք ներկայացնող առարկաների վաճառքն իրականացրած և ենթադրյալ հանցագործությանն առնչություն ունեցած անձինք: Վերջիններիս մոտ հայտնաբերվել և առգրավվել են նշված գեղանկարները:
Միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի բոլոր հանգամանքների օբյեկտիվ, բազմակողմանի և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, դեպքին հնարավոր առնչություն ունեցող անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Обнаружены и конфискованы картины, представляющие особую ценность
В результате широкомасштабных комплексных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых Службой национальной безопасности Республики Армения и Следственным комитетом РА, раскрыт произошедший несколько лет назад случай хищения картин из Национальной галереи РА.
В частности, в Службе национальной безопасности были получены оперативные данные о том, что двое граждан РА хотят продать украденные из ГНКО “Национальная галерея Армении” полотна Матиаса Брасау “Охотник” и Исаака Левитана “Этюд. Весенний пейзаж”, представляющие особую ценность.
В ходе проверки выяснилось, что еще в июне 2012г. в Следственном комитете РА было возбуждено уголовное дело по факту кражи в период между 1951-1992гг. 10 музейных экспонатов, в том числе и вышеуказанных полотен, из выставочного зала и кабинета директора ГНКО “Национальная галерея Армении”. Однако преступление не было раскрыто, похищенные музейные предметы не были обнаружены, а производство по уголовному делу было приостановлено на том основании, что лицо, подлежащее привлечению в качестве обвиняемого, неизвестно.
С целью раскрытия преступления, обнаружения похищенных из Национальной галереи Армении предметов, сотрудниками Службы национальной безопасности РА, Следственного комитета РА, а также при содействии сотрудников ГУБОП Полиции РА, были проведены комплексные оперативно-розыскные мероприятия и следственные действия, в результате которых сразу после завершения сделки по продаже вышеуказанных картин были обнаружены и подвергнуты приводу лица, осуществившие продажу представляющих особую культурную ценность предметов и, предположительно, причастных к преступлению. У последних были обнаружены и конфискованы вышеуказанные полотна.
Предпринимаются меры по обеспечению объективного, всестороннего и полного исследования всех обстоятельств дела, установлению и обнаружению всего круга лиц, возможно причастных к данному делу.