Բացահայտվել է մի խումբ անձանց կողմից կաշառք ստանալու պատրվակով ուրիշի գույքը հափշտակելու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից հանցավորության դեմ պայքարի գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է մի խումբ անձանց կողմից կաշառք ստանալու պատրվակով ուրիշի գույքը հափշտակելու դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` ՀՀ 2 քաղաքացիներ, ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի տարբեր ստորաբաժանումների որոշ հրամանատարներին, ինչպես նաև քաղաքացիներին ներկայանալով իբրև «Կառավարության հատուկ ծառայության», «Հետախուզության», Ազգային անվտանգության ծառայության գեներալներ և կրելով համապատասխան ուսադիրներով համազգեստներ, չարաշահելով մի շարք ՀՀ քաղաքացիների վստահությունը, ժամկետային զինծառայության մեջ գտնվող նրանց որդիներին ծառայության վայրում ցանկալի ստորաբաժանումներում տեղավորելու կամ վաղաժամկետ զորացրելու համար, հրամանատարական կազմին և բժիշկ-մասնագետներին կաշառք տալու պատրվակով, 2018թ. սեպտեմբերից խաբեությամբ պահանջել և հափշտակել են 600-1500-ական ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումարներ:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով: Նշված անձինք ՀՀ ԱԱԾ-ում խոստովանել են իրենց մեղքը, զղջացել կատարած արարքի համար:

Раскрыт случай хищения чужого имущества группой лиц под предлогом получения взятки
В результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках осуществления функций по борьбе с преступностью, сотрудниками Службы национальной безопасности РА раскрыт случай хищения чужого имущества группой лиц под предлогом получения взятки.
Согласно полученным предварительным данным, 2 граждан РА, представляясь некоторым командирам различных подразделений Министерства обороны РА и Армии обороны Республики Арцах, а также гражданам генералами “Специальной службы Правительства”, “Разведки”, Службы национальной безопасности и нося униформу с соответствующими погонами, злоупотребив доверием некоторых граждан РА, с целью распределения проходящих срочную военную службу их сыновей в желаемые ими подразделения по месту службы или досрочной демобилизации, под предлогом дачи взятки командному составу и врачам-специалистам, с сентября 2018 года обманом требовали и совершили хищение сумм, эквивалентным 600-1500 долларам США.
По факту видимого преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса РА. в СНБ РА Вышеуказанные лица признали свою вину, раскаялись в совершенном деянии.