ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից հայտնաբերվել է 2001 թվականից միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացին
21-06-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում հայտնաբերվել է դեռևս 2001 թվականից միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ 56-ամյա քաղաքացին:
Դեռևս 2000 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2001 թվականի հոկտեմբեր ամիսը ՀՀ տարածքում գործել է 9 անձից բաղկացած կայուն զինված խումբ՝ բանդա, որը պարբերաբար հարձակվելով տարադրամի փոխանակման կետերի, բենզալցակայանների և խանութների վրա, սպանության սպառնալիքով, ինչպես նաև սպանություն կատարելով՝ տարբեր չափի գումարներ է հափշտակել ու դիմել փախուստի: Իրավապահ մարմինների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում բանդան վնասազերծվել է, իսկ նույն քրեական գործով դատարանի կայացրած դատավճռով 5 անձ դատապարտվել է ազատազրկման, 4-ը՝ դիմել են փախուստի, նրանցից մեկը հայտնաբերվել է 2009 թվականին, իսկ երեքի մասով գործը կասեցվել է՝ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում:
Օրեր առաջ, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներն օպերատիվ տվյալներ էին ստացել, որ վերոնշյալ 3 անձանցից 1-ը` նախկինում մի քանի անգամ դատապարտված Տ.Խ-ն օգտագործելով այլ` հոգեկան խնդիրներ ունեցող անձի կենսորոշիչ տվյալները, կեղծել է անձնագրի լուսանկարը, հետագայում կեղծված փաստաթղթի հիման վրա ստացել ուկրաինական անձնագիր, որով ազատ ելումուտ է արել Հայաստանի Հանրապետության տարածք:
2019 թվականի հունիսի 21-ին ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող՝ վերը նշված բանդայի անդամը հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել ԱԱԾ վարչական շենք:

Сотрудниками СНБ РА был обнаружен находящийся в международном розыске с 2001 года гражданин Армении
В результате реализации полученных оперативных данных Службой национальной безопасности РА был обнаружен находящийся в международном розыске еще с 2001 года 56-летний гражданин Армении.
Еще с декабря 2000 года по октябрь 2001 года на территории РА действовала устойчивая вооруженная группа – банда из 9 человек, которая угрожая убийством, а также совершая убийства, периодически нападая на пункты обмена валюты, автозаправочные станции и магазины, похищала денежные средства в разном размере и скрывалась. В результате действий правоохранительных органов банда была обезврежена, по вынесенному судом по тому же уголовному делу приговору 5 лиц были приговорены к лишению свободы: 4 из них совершили побег, один из которых был обнаружен в 2009 году, а в отношении 3 дело было приостановлено, они были объявлены в международный розыск.
На днях сотрудники СНБ РА получили оперативную информацию о том, что один из вышеуказанных трех лиц, ранее несколько раз осужденный Т.Х., воспользовавшись биографическими данными человека с психическими расстройствами, подделал фотографию паспорта и в дальнейшем на основе поддельного документа получил украинский паспорт, с помощью которого свободно въезжал на территорию Республики Армения и выезжал из страни.
21 июня 2019 года в результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий сотрудниками СНБ РА был обнаружен и подвергнут приводу в административное здание СНБ находящийся в международном розыске вышеупомянутый член банды.