ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից հայտնաբերվել է 2001 թվականից միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացին
21-06-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում հայտնաբերվել է դեռևս 2001 թվականից միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ 56-ամյա քաղաքացին:
Դեռևս 2000 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2001 թվականի հոկտեմբեր ամիսը ՀՀ տարածքում գործել է 9 անձից բաղկացած կայուն զինված խումբ՝ բանդա, որը պարբերաբար հարձակվելով տարադրամի փոխանակման կետերի, բենզալցակայանների և խանութների վրա, սպանության սպառնալիքով, ինչպես նաև սպանություն կատարելով՝ տարբեր չափի գումարներ է հափշտակել ու դիմել փախուստի: Իրավապահ մարմինների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում բանդան վնասազերծվել է, իսկ նույն քրեական գործով դատարանի կայացրած դատավճռով 5 անձ դատապարտվել է ազատազրկման, 4-ը՝ դիմել են փախուստի, նրանցից մեկը հայտնաբերվել է 2009 թվականին, իսկ երեքի մասով գործը կասեցվել է՝ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում:
Օրեր առաջ, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներն օպերատիվ տվյալներ էին ստացել, որ վերոնշյալ 3 անձանցից 1-ը` նախկինում մի քանի անգամ դատապարտված Տ.Խ-ն օգտագործելով այլ` հոգեկան խնդիրներ ունեցող անձի կենսորոշիչ տվյալները, կեղծել է անձնագրի լուսանկարը, հետագայում կեղծված փաստաթղթի հիման վրա ստացել ուկրաինական անձնագիր, որով ազատ ելումուտ է արել Հայաստանի Հանրապետության տարածք:
2019 թվականի հունիսի 21-ին ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող՝ վերը նշված բանդայի անդամը հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել ԱԱԾ վարչական շենք:

Citizen of the Republic of Armenia, internationally wanted since 2001, found by RA NSS officers
As a result of realization of the operational data received by the National Security Service of RA, 56-year-old citizen of the Republic of Armenia, who has been internationally wanted since 2001, was found.
From December of 2000 to October of 2001, stable armed group of 9 persons, a gang, was acting in the territory of the Republic of Armenia, which periodically attacked currency exchange points, petrol stations and stores, threatening to kill, as well as committing murders, embezzled different amounts of money and escaped. As result of the measures undertaken by the law enforcement bodies, the band was neutralized and according to the court decision made in connection with the same criminal case 5 individuals were sentenced to imprisonment, 4 individuals escaped, one of them was found in 2009, and the part of the case related to the other three was suspended, and they were declared internationally wanted.
Several days ago, the RA NSS officers received operational data that 1 of the 3 aforesaid persons, i.e. T.Kh., who has been previously convicted for several times, using the biographical data of another person with mental disorder, falsified his passport photo, and afterwards based on the forged document received Ukrainian passport, with which made a free entry to and out of the territory of Republic of Armenia.
On June 21 2019, as a result of large-scale operative-search measures initiated by the RA NSS officers, the member of the said gang, who’s wanted internationally, was detected and taken to the administrative building of the NSS.
Note:A person suspected in or charged with a criminal offense shall be presumed innocent unless proved guilty in the manner prescribed by the Criminal Procedure Code of RA and unless the verdict comes into legal force.