ՀՀ ԱԱԾ նախաձեռնությամբ քննարկում՝ ՀՀ Արդարադատության ակադեմիայում
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության նախաձեռնությամբ, հունիսի 25-ին ՀՀ Արդարադատության ակադեմիայում անցկացվեց աշխատանքային քննարկում՝ «Ապօրինի հարստացման քրեաիրավական բնութագիրը և որակման առանձնահատկությունները» թեմայով:
Քննարկմանը մասնակից ՀՀ տարբեր ատյանի դատարանների դատավորների, ՀՀ դատախազության, ՀՀ քննչական մարմինների, ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ ՏԱ և ԿՀ դեպարտամենտի ներկայացուցիչներն առաջ քաշեցին մի շարք հարցեր, որոնք առնչվում էին ապօրինի հարստացման վերաբերյալ քրեական գործերով ապացուցման բեռին, չափորոշիչներին և աղբյուրներին:Ապօրինի հարստացման հանցակազմը դիտարկվեց և մեկնաբանվեց անմեղության կանխավարկածի համատեքստում, առաջ քաշվեցին այս հանցագործությունների քննության ընթացքում գործնականում հանդիպող բազմաթիվ վիճելի և խնդրահարույց հարցեր, ընդգծվեց համատեղ միասնական քննչական ու դատական իրավակիրառ պրակտիկայի ձևավորման անհրաժեշտությունը:
Ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանը շնորհակալություն հայտնելով ներկաներին նշեց, որ աշխատանքային քննարկումը նվիրված է խիստ արդիական թեմայի և հաշվի առնելով քննարկման արդյունքները՝ կա պայմանավորվածություն մոտ ապագայում համատեղ քննարկում կազմակերպել նաև միջազգային գործընկերների ներգրավմամբ:
Միաժամանակ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց քննարկման արդյունքներով համատեղ պատրաստել գործնական ուղեցույց-ձեռնարկ, իսկ անհրաժեշտության դեպքում նախաձեռնել նաև օրենսդրական փոփոխություններ:

Discussion in RA Academy of Justice, upon Initiative of NSS of RA
Upon the initiative of the RA National Security Service, on 25 June a working discussion was held in the RA Academy of Justice, entitled “Criminal Characteristics of Unlawful Enrichment and Peculiarities of Qualification”.
Judges of RA courts of different instances, representatives of RA General Prosecutor's Office, RA investigation bodies, RA ethics committee on high-ranking officials, as well as representatives of the NSS of RA Department on Economic Security and Countering Corruption raised a number of questions concerning the criteria and sources of unlawful enrichment, burden of proof within the framework of these criminal cases. The corpus delicti of unlawful enrichment was considered and interpreted within the context of presumption of innocence, numerous disputable and problematic issues, encountered in practice while investigating those crimes, were put forward, the necessity to establish a joint unified investigation and judicial law enforcement practice was emphasized.
The rector of the Academy Sergey Araqelyan, having thanked those present, stated that the working discussion was dedicated to an extremely acute subject, and taking into consideration the results of the discussion, there was an arrangement to organize in the near future a joint discussion with the engagement of international partners as well.
At the same time an arrangement was made to jointly prepare a practical handbook on the results of the discussion, and in case of necessity to initiate as well legislative changes.