ՀՀ ԱԱԾ նախաձեռնությամբ քննարկում՝ ՀՀ Արդարադատության ակադեմիայում
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության նախաձեռնությամբ, հունիսի 25-ին ՀՀ Արդարադատության ակադեմիայում անցկացվեց աշխատանքային քննարկում՝ «Ապօրինի հարստացման քրեաիրավական բնութագիրը և որակման առանձնահատկությունները» թեմայով:
Քննարկմանը մասնակից ՀՀ տարբեր ատյանի դատարանների դատավորների, ՀՀ դատախազության, ՀՀ քննչական մարմինների, ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ ՏԱ և ԿՀ դեպարտամենտի ներկայացուցիչներն առաջ քաշեցին մի շարք հարցեր, որոնք առնչվում էին ապօրինի հարստացման վերաբերյալ քրեական գործերով ապացուցման բեռին, չափորոշիչներին և աղբյուրներին:Ապօրինի հարստացման հանցակազմը դիտարկվեց և մեկնաբանվեց անմեղության կանխավարկածի համատեքստում, առաջ քաշվեցին այս հանցագործությունների քննության ընթացքում գործնականում հանդիպող բազմաթիվ վիճելի և խնդրահարույց հարցեր, ընդգծվեց համատեղ միասնական քննչական ու դատական իրավակիրառ պրակտիկայի ձևավորման անհրաժեշտությունը:
Ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանը շնորհակալություն հայտնելով ներկաներին նշեց, որ աշխատանքային քննարկումը նվիրված է խիստ արդիական թեմայի և հաշվի առնելով քննարկման արդյունքները՝ կա պայմանավորվածություն մոտ ապագայում համատեղ քննարկում կազմակերպել նաև միջազգային գործընկերների ներգրավմամբ:
Միաժամանակ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց քննարկման արդյունքներով համատեղ պատրաստել գործնական ուղեցույց-ձեռնարկ, իսկ անհրաժեշտության դեպքում նախաձեռնել նաև օրենսդրական փոփոխություններ:

Обсуждение в Академии юстиции РА по инициативе СНБ РА
По инициативе Службы национальной безопасности РА 25 июня в Академии юстиции РА было проведено рабочее обсуждение по теме “Уголовно-правовая характеристика незаконного обогащения и особенности квалификации”.
Участвующие в обсуждении судьи различных судебных инстанций РА, представители Прокуратуры РА, следственных органов РА, Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц РА, а также Департамента экономической безопасности и противодействия коррупции СНБ РА выдвинули ряд вопросов, связанных с критериями и источниками незаконного обогащения, а также с бременем доказывания по данным уголовным делам.
Состав преступления незаконного обогащения был рассмотрен и интерпретирован в контексте презумпции невиновности, были выдвинуты многочисленные спорные и проблемные вопросы, встречающиеся на практике во время расследования этих преступлений, была подчеркнута необходимость формирования совместной единой следственной и судебной правоприменительной практики.
Ректор Академии Сергей Аракелян, выразив благодарность присутствующим, отметил, что рабочее обсуждение посвящено крайне актуальной теме и, учитывая результаты обсуждения, была достигнута договоренность организовать также в ближайшем будущем совместное обсуждение с привлечением международных партнеров.
Одновременно по результатам обсуждения была достигнута договоренность совместно подготовить практическое пособие-руководство, а в случае необходимости инициировать также законодательные изменения.