Կալանավորվել է ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության պաշտոնատար անձ
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության Գավառի տարածքային բաժնի պետի կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպքեր:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության Գավառի տարածքային բաժնի պետը, պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելով և դրանց օգտագործմամբ պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարանում աշխատանքային ստաժի հետ կապված կեղծ տեղեկություններ մտցնելով՝ կենսաթոշակառուների առավել բարձր կենսաթոշակի գումարի չափն ապահովելու համար, վերջիններիցս 2019թ. հունվարից առ այսօր պահանջել և ստացել է յուրաքանչյուրից մինչև 300 հազար ՀՀ դրամի, ընդհանուր առմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով 1.280.000 ՀՀ դրամի չափով կաշառք: 2019թ. հունիսի 19-ին հերթական կաշառքը՝ 210 հազար դրամի չափով, ստանալու պահին նշված պաշտոնատար անձը և կաշառք տվողը բռնվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից: Գումարը հայտնաբերվել է քաղաքացու անձնագրի միջից:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Նշված պաշտոնատար անձին մեղադրանք է առաջադրվել, խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

An official of the RA State Social Security Service was detained
The National Security Service of the Republic of Armenia, within the framework of the implementation of its functions to fight corruption, conducted integrated operative-search measures and investigation activities as a result of which revealed cases where the head of Gavar Division of RA State Social Security Service demanded and received bribe.
According to the preliminary data obtained, the head of Gavar Division of RA State Social Security Service, made official false documents and with the use of which entering false data related to the service time into the data base of state pension system, in order to ensure the highest amount of pension for the pensioners, since January 2019 to date demanded and received from each one up to AMD 300.000; received particularly large amount of money by bribe, AMD 1.280.000 in total. On June 19 2019, the said official and the bribe-giver were detained by the RA NSS officers at the moment of receiving another bribe of AMD 210.000. The money was discovered in the passport of the citizen.
A criminal case on the apparent crime has been instituted in the Investigation Department of the NSS of RA under the relevant articles of the Criminal Code of RA. An indictment was filed against the said official and detention was selected as a measure of restraint.