Կալանավորվել է ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության պաշտոնատար անձ
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության Գավառի տարածքային բաժնի պետի կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպքեր:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության Գավառի տարածքային բաժնի պետը, պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելով և դրանց օգտագործմամբ պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարանում աշխատանքային ստաժի հետ կապված կեղծ տեղեկություններ մտցնելով՝ կենսաթոշակառուների առավել բարձր կենսաթոշակի գումարի չափն ապահովելու համար, վերջիններիցս 2019թ. հունվարից առ այսօր պահանջել և ստացել է յուրաքանչյուրից մինչև 300 հազար ՀՀ դրամի, ընդհանուր առմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով 1.280.000 ՀՀ դրամի չափով կաշառք: 2019թ. հունիսի 19-ին հերթական կաշառքը՝ 210 հազար դրամի չափով, ստանալու պահին նշված պաշտոնատար անձը և կաշառք տվողը բռնվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից: Գումարը հայտնաբերվել է քաղաքացու անձնագրի միջից:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Նշված պաշտոնատար անձին մեղադրանք է առաջադրվել, խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Арестовано должностное лицо Службы социального обеспечения РА
В результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления функций по борьбе с коррупцией, Служба национальной безопасности Республики Армения выявила случаи требования и получения взяток начальником Гаварского территориального отдела Службы социального обеспечения РА.
Согласно полученным предварительным данным, начальник Гаварского территориального отдела Службы социального обеспечения РА, изготовив поддельные должностные документы и используя их, вводил ложную информацию относительно стажа работы в базу данных государственной пенсионной системы, и с целью обеспечения максимального размера пенсии пенсионерам, с января 2019 года по сегодняшний день требовал и получал с каждого 300 тысяч драмов РА. Взятка в особо крупных размерах достигала 1.280.000 драмов РА. 19 июня 2019 года во время получения очередной взятки в 210 тысяч драмов РА, указанное должностное лицо и взяткодатель были задержаны сотрудниками СНБ РА. Сумма была найдена в паспорте гражданина.
По факту видимого преступления, в Следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Указанному должностному лицу было предъявлено обвинение, избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.