Բացահայտվել է մի խումբ անձանց կողմից խոշոր չափերի շորթման դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է մի խումբ անձանց կողմից խոշոր չափերի շորթման դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` ՀՀ երկու քաղաքացիներ զինակոչիկի վերաբերյալ «ցանկալի» բժշկական եզրակացություն ստանալու պատրվակով, հանդիպել են Երևանի բժշկական կենտրոններից մեկի բաժանմունքի վարիչի հետ, որի ընթացքում նախապես պլանավորված «սցենարով», վարել են գումար պահանջելու և ստանալու մասին համապատասխան զրույց և ձայնագրել այն: Հետագայում, սպառնալով հրապարակել բաժանմունքի վարիչի վերաբերյալ վարկաբեկիչ տեղեկություններ պարունակող ձայնագրությունը, պահանջել են 1500 ԱՄՆ դոլար գումար:
2019թ. հունիսի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների վերահսկողության ներքո 1500 ԱՄՆ դոլար գումարը փոխանցվել է նշված անձանց, ինչից հետո նրանք ձերբակալվել են:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի, խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Կատարվում է նախաքննություն:

A case of extortion of large amount committed by a group of persons was detected
As a result of large-scale operative-search measures undertaken by the officers of the National Security Service of RA a case of extortion of large amount committed by a group of persons was detected.
According to obtained preliminary data, 2 citizens of the Republic of Armenia, under the pretext of receiving “desirable” medical conclusion for the conscript, met the chief of unit of one of the medical centers of Yerevan and, during the meeting, following the pre-designed “scenario”, conducted relevant conversation about demanding and receiving money and recorded it. Later on, they demanded 1500 USD threatening to publicize the record with defamatory information about the chief of unit.
On 20 June 2019, under the control of the officers of RA NSS, the amount, 1500USD, was handed to the aforementioned persons, after which they were arrested.
In connection with the apparent crime incident a criminal case has been instituted in the Investigation Department of the NSS of RA under the relevant articles of the Criminal Code of RA. Two individuals were indicted, detention was chosen as a measure of restraint. Preliminary investigation is being conducted.