Բացահայտվել է մի խումբ անձանց կողմից խոշոր չափերի շորթման դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է մի խումբ անձանց կողմից խոշոր չափերի շորթման դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` ՀՀ երկու քաղաքացիներ զինակոչիկի վերաբերյալ «ցանկալի» բժշկական եզրակացություն ստանալու պատրվակով, հանդիպել են Երևանի բժշկական կենտրոններից մեկի բաժանմունքի վարիչի հետ, որի ընթացքում նախապես պլանավորված «սցենարով», վարել են գումար պահանջելու և ստանալու մասին համապատասխան զրույց և ձայնագրել այն: Հետագայում, սպառնալով հրապարակել բաժանմունքի վարիչի վերաբերյալ վարկաբեկիչ տեղեկություններ պարունակող ձայնագրությունը, պահանջել են 1500 ԱՄՆ դոլար գումար:
2019թ. հունիսի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների վերահսկողության ներքո 1500 ԱՄՆ դոլար գումարը փոխանցվել է նշված անձանց, ինչից հետո նրանք ձերբակալվել են:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի, խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Կատարվում է նախաքննություն:

Раскрыт случай вымогательства крупной суммы группой лиц
В результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий сотрудниками Службы национальной безопасности выявлен случай вымогательства крупной суммы денег группой лиц.
Согласно полученным предварительным данным, двое граждан РА под предлогом получения “желаемого” медицинского заключения о призывнике, встретились с заведующим отделения одного из медицинских центров Еревана. Во время встречи по заранее запланированному “сценарию” они вели соответствующий разговор о требовании и получении денег и записали его.
В дальнейшем, угрожая опубликовать запись, содержащую дискредитирующие сведения о заведующем отделения, потребовали 1500 долларов США.
20 июня 2019 года под контролем сотрудников Службы национальной безопасности РА указанным лицам была передана сумма в 1500 долларов США, после чего они были задержаны.
По факту видимого преступления в Следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Двум лицам было предъявлено обвинение, избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Ведется предварительное следствие.