Բացահայտվել է ՀՀ ՊԵԿ աշխատակցի կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ ՊԵԿ աշխատակցի կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ ՊԵԿ հարկային օպերատիվ վարչության Գորիսի տարածքային հարկային տեսչության գլխավոր տեսուչը, տեղյակ լինելով, որ «Կապույտ բազալտ» ՍՊԸ-ն առանց համապատասխան թույլտվության իրականացրել է քարի արդյունահանում և վաճառք, ինչպես նաև չի գրանցել աշխատակիցների գերակշիռ մասին, նշված հանգամանքը չարձանագրելու և օրինական ընթացք չտալու համար պահանջել և որպես կաշառք ստացել է բազալտ քար (ընդհանուր առմամբ՝ շուրջ 600.000 ՀՀ դրամի արժեքի չափով): Փաստացի ընկերությունը 2017-18թթ. արդյունահանել և առանց հարկերը վճարելու իրացրել է 17.500.000 դրամ արժողությամբ շուրջ 700 խորանարդ մետր քար՝ պետությանը պատճառելով էական վնաս:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Մեղադրանք է առաջադրվել 2 անձի: ՊԵԿ պաշտոնյան կալանավորվել է։

Раскрыт случай требования и получения взятки сотрудником КГД РА
Служба национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно розыскных мероприятий, предпринятых в рамках осуществления своих функций, направленных на борьбу с коррупцией, выявила случай требования и получения взятки сотрудником КГД РА.
Согласно полученным предварительным данным, главный инспектор территориальной налоговой инспекции Гориса налогового оперативного управления КГД РА, будучи в курсе, что ООО “Синий базальт” без соответствующего разрешения осуществляло добычу и продажу камня, а также не оформило преобладающую часть сотрудников, чтобы не зарегистрировать данное обстоятельство и не придать законного хода, потребовал и получил в качестве взятки базальтовый камень /в общей сложности в размере 600.000 драмов РА/.Фактически компания в 2017-18гг. добыла и реализовала без уплаты налогов около 700 кубических метров камня на сумму 17.500.000 драмов, причинив государству существенный ущерб.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело согласно соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Двум лицам было предъявлено обвинение. Арестовано должностное лицо КГД.