Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել և կանխել է ՀՀ դատական համակարգի պաշտոնատար անձին առնչվող առերևույթ կոռուպցիոն բնույթի դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ հասարակական կազմակերպության նախագահ, իրավաբանական բնույթի ծառայություններ մատուցող նախկին փաստաբանը ՀՀ քաղաքացու օգտին քաղաքացիական գործով բարենպաստ դատական ակտի կայացումն ապահովելու համար ՀՀ վճռաբեկ դատարանի պաշտոնատար անձին տվել է կաշառք գումար: Գումարի փոխանցումն իրականացվել է ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո, որից անմիջապես հետո նշված անձինք բռնվել և բերման են ենթարկվել: Կաշառքի առարկա գումարը հայտնաբերվել է:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով, 2 անձ ձերբակալվել է:
Ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ՝ վերոնշյալ անձանց մասնակցությամբ հնարավոր այլ կոռուպցիոն դեպքերի բացահայտման ուղղությամբ:

Сотрудники СНБ РА задержали должностное лицо Кассационного суда РА
Служба национальной безопасности Республики Армения в результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках осуществления своих функций, направленных на борьбу с коррупцией, выявила и предотвратила очевидный случай коррупционного характера, связанный с должностным лицом судебной системы РА.
Согласно полученным предварительным данным, председатель общественной организации, бывший адвокат, предоставляющий услуги юридического характера, для обеспечения благоприятного судебного акта по гражданскому делу в пользу гражданина РА, передал взятку должностному лицу Кассационного суда РА. Сумма денег была передана под оперативным контролем сотрудников СНБ, непосредственно после чего упомянутые лица были пойманы и подвергнуты приводу. Сумма, являющаяся предметом взятки, была обнаружена.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело согласно соответствующим статьям УК РА, задержаны 2 человека.
Предпринимаются соответствующие меры по выявлению других возможных случаев коррупции с участием вышеупомянутых лиц.