Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել և կանխել է ՀՀ դատական համակարգի պաշտոնատար անձին առնչվող առերևույթ կոռուպցիոն բնույթի դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ հասարակական կազմակերպության նախագահ, իրավաբանական բնույթի ծառայություններ մատուցող նախկին փաստաբանը ՀՀ քաղաքացու օգտին քաղաքացիական գործով բարենպաստ դատական ակտի կայացումն ապահովելու համար ՀՀ վճռաբեկ դատարանի պաշտոնատար անձին տվել է կաշառք գումար: Գումարի փոխանցումն իրականացվել է ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո, որից անմիջապես հետո նշված անձինք բռնվել և բերման են ենթարկվել: Կաշառքի առարկա գումարը հայտնաբերվել է:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով, 2 անձ ձերբակալվել է:
Ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ՝ վերոնշյալ անձանց մասնակցությամբ հնարավոր այլ կոռուպցիոն դեպքերի բացահայտման ուղղությամբ:

Officers of RA NSS Detained an Official of RA Cassation Court
The National Security Service of the Republic of Armenia, as a result of large-scale operative and search measures undertaken within the framework of the implementation of its functions aimed at the fight against corruption, has detected and prevented an apparent corruption case related to an official of the court system of RA.
According to the obtained preliminary data, a chairman of an NGO, former advocate who provided legal services in order to ensure adoption of a favorable judicial act on a civil case for the benefit of a RA citizen, gave money as a bribe to an official of the Cassation Court of RA. The sum was handed over under the operational control of the officers of the NSS; immediately after that the abovementioned persons were caught and brought in. The bribe money was detected.
In the Investigation Department of the NSS of RA a criminal case has been initiated on the fact of the apparent crime, according to the corresponding articles of the Criminal Code of RA; 2 persons have been detained.
The appropriate measures are being taken to detect other possible corruption cases involving the abovementioned persons.