Բացահայտվել են առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքեր
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և մաքսանենգության դեմ պայքարին ուղղված գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել են մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքեր:
Մասնավորապես՝
ՀՀ ԱԱԾ-ում օպերատիվ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ 2 քաղաքացի իրացման նպատակով հայ-իրանական սահմանով տեղափոխել են առանձնապես խոշոր չափերի՝ մոտ 1 կգ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց («սև շուկայում» 1 գրամ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցի արժեքը 100-120 հազար դրամ է): ԱԱԾ աշխատակիցների ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում 2019թ. հուլիսի 9-ին թմրամիջոցը տեղափոխելու ճանապարհին՝ Կապան քաղաքում, թմրամիջոցը հայտնաբերվել է ավտոմեքենայում, նշված անձինք բռնվել և բերման են ենթարկվել։
Մեկ այլ դեպքով ՀՀ ԱԱԾ և ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ մի խումբ անձինք կազմակերպել են ԱՄՆ-ից փոստային առաքանու միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով՝ «ՄԴՄԱ» տեսակի («էքստազի») 148 հատ դեղահաբի՝ («սև շուկայում» 148 հատ «ՄԴՄԱ» տեսակի դեղահաբի գինը մոտ 1.5 մլն ՀՀ դրամ է) մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխումը ՀՀ տարածք: 2019թ. հուլիսի 8-ին փոստից առաքանու ստացումը կատարվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո։ Առաքանին ստանալուց անմիջապես հետո նշված անձինք բռնվել և բերման են ենթարկվել։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Մեղադրանք է առաջադրվել 3 անձի: Որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը։

Раскрыты случаи незаконного оборота наркотиков в особо крупных размерах
Сотрудники Службы национальной безопасности Республики Армения в результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления функций, направленных на борьбу с незаконным оборотом и контрабандой наркотиков, раскрыли случаи незаконного оборота наркотиков в особо крупных размерах группой лиц по предварительному сговору.
В частности, в СНБ РА поступили оперативные данные о том, что двое граждан РА с целью сбыта перевезли через армяно-иранскую границу в особо крупных размерах, приблизительно 1 кг наркотика “метамфетамин” (на “черном рынке” стоимость 1 грамма наркотика “метамфетамин” 100-120 тысяч драмов). В результате предпринятых сотрудниками СНБ оперативно-розыскных мероприятий, 9 июля 2019г. в городе Капан при перевозке наркотик был обнаружен в машине, упомянутые лица были задержаны и подвергнуты приводу.
По другому случаю, согласно предварительным данным, полученным в результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками СНБ и КГД РА, группа лиц организовала контрабандным путем ввоз с помощью почтовой посылки из США на территорию РА наркотика “МДМА” (экстази) в особо крупных размерах - 148 таблеток (на “черном рынке” цена 148 таблеток наркотика “МДМА” около 1.5 млн. драмов РА). 8 июля 2019г. посылка на почте была получена под оперативным контролем сотрудников СНБ РА, непосредственно после получения посылки упомянутые лица были задержаны и подвергнуты приводу.
По факту очевидных преступлений в Следственном департаменте СНБ РА возбуждены уголовные дела согласно соответствующим статьям УК РА. Трем лицам предъявлено обвинение. В качестве меры пресечения избран арест.