Աշխատանքային խորհրդակցություն` ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի հանձնարարականով
Հուլիսի 16-ին ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի հանձնարարականով տեղի ունեցավ աշխատանքային խորհրդակցություն, որը վարում էր ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ, գնդապետ Է. Մարտիրոսյանը, ելույթով հանդես եկավ ԱԱԾ տնօրենի խորհրդական, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահե Ենգիբարյանը: Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի պետը և Երևանի քաղաքային վարչության ղեկավար կազմը:
Հանդիպումը նվիրված էր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների իրականացման հիմնախնդիրներին, մասնավորապես` դատարան ներկայացվող միջնորդությունների, դրանց հիմքերի գաղտնազերծման հնարավոր սահմաններին և այլն:
Խորհրդակցության ընթացքում առաջ քաշված խնդիրները քննարկվեցին` հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախադեպային պրակտիկայի վերջին զարգացումները:
Միասնական պրակտիկա ձևավորելու անհրաժեշտությունից ելնելով` ներկայացվեցին արդեն իսկ մշակված աշխատանքային ձևաթղթերի տիպային նմուշները, ինչպես նաև քննարկվեցին «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի որոշ դրույթներ, որոնց լրամշակման և կատարելագործման ուղղությամբ որոշվեց մշակել օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկներ:
Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ եղավ նաև քաղաքացիների դիմում-բողոքների և հանցագործության մասին հաղորդումների քննարկման և դրանց հետագա ընթացքին վերաբերող հարցերին:

Working Consultation on Instruction of RA NSS Director
On 16 July a working consultation led by Deputy Director of the NSS of RA Colonel E. Martirosyan took place on the instruction of the RA NSS Director; Adviser to the NSS Director, Professor, Doctor of Juridical Science Vahe Yengibaryan delivered a speech. Head of the Investigation Department and the senior staff of the Yerevan City Directorate of the NSS of RA participated in the consultation.
The meeting was dedicated to the main issues of conducting operational-search measures, in particular, motions submitted to court, the possible limits of the disclosure of their bases, etc.
During the consultation, the raised issues were discussed taking into account the recent developments of the case law of the European Court of Human Rights and the RA Court of Cassation.
Proceeding from the necessity to establish a unified practice, the model samples of the already elaborated working form were presented, as well as some provisions of the RA Law “On Operational-Search Activities” were discussed; a decision was made to develop proposals for legislative changes to additionally develop and improve those provisions.
During the working consultation, the issues on the discussion and the subsequent processing of citizens' applications-complaints and reports about crimes were touched upon.