Աշխատանքային խորհրդակցություն` ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի հանձնարարականով
Հուլիսի 16-ին ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի հանձնարարականով տեղի ունեցավ աշխատանքային խորհրդակցություն, որը վարում էր ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ, գնդապետ Է. Մարտիրոսյանը, ելույթով հանդես եկավ ԱԱԾ տնօրենի խորհրդական, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահե Ենգիբարյանը: Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի պետը և Երևանի քաղաքային վարչության ղեկավար կազմը:
Հանդիպումը նվիրված էր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների իրականացման հիմնախնդիրներին, մասնավորապես` դատարան ներկայացվող միջնորդությունների, դրանց հիմքերի գաղտնազերծման հնարավոր սահմաններին և այլն:
Խորհրդակցության ընթացքում առաջ քաշված խնդիրները քննարկվեցին` հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախադեպային պրակտիկայի վերջին զարգացումները:
Միասնական պրակտիկա ձևավորելու անհրաժեշտությունից ելնելով` ներկայացվեցին արդեն իսկ մշակված աշխատանքային ձևաթղթերի տիպային նմուշները, ինչպես նաև քննարկվեցին «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի որոշ դրույթներ, որոնց լրամշակման և կատարելագործման ուղղությամբ որոշվեց մշակել օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկներ:
Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ եղավ նաև քաղաքացիների դիմում-բողոքների և հանցագործության մասին հաղորդումների քննարկման և դրանց հետագա ընթացքին վերաբերող հարցերին:

По поручению Директора СНБ РА 16 июля состоялось рабочее совещание во главе с заместителем Директора СНБ РА Э. Мартиросяном. С речью выступил советник директора Службы национальной безопасности, доктор юридических наук, профессор Ваге Енгибарян. В совещании приняли участие начальник Следственного управления Службы национальной безопасности и руководящий состав Ереванского городского управления.
Встреча была посвящена проблемам осуществления оперативно-розыскных мероприятий, в частности, ходатайствам, представленным в суды, возможным пределам рассекречивания их оснований и т.д.
Вопросы, поднятые в ходе совещания, были обсуждены с учетом развития последних событий в сфере прецедентной практики Европейского суда по правам человека и Кассационного суда РА.
Исходя из необходимости формирования единой практики, были представлены типовые проекты уже разработанных рабочих бланков, а также обсуждены некоторые положения Закона РА «Об оперативно-розыскной деятельности», для дополнительной разработки и совершенствования которых было принято решение разработать предложения по законодательным изменениям.
В ходе рабочего совещания стороны также затронули вопросы, касающиеся обсуждения и последующей обработки заявлений-жалоб и сообщений граждан о преступлениях.