Բացահայտվել է մեծ քանակությամբ դեղորայքի ապօրինի ներմուծման և իրացման դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառությունների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է կազմակերպված խմբի կողմից առանց համապատասխան թույլտվության մեծ քանակությամբ դեղորայքի ապօրինի ներմուծման և իրացման դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ մի խումբ քաղաքացիներ, պարբերաբար մեկնելով ՌԴ, Ուկրաինա, Վրաստան, Թուրքիա, եվրոպական տարբեր երկրներ և չունենալով դեղերի ներմուծման հավաստագիր, ձեռք են բերել մեծ քանակությամբ, ինչպես ՀՀ-ում պետական գրանցում չունեցող, այնպես էլ ունեցող տարբեր անվանումներով դեղեր: Այնուհետև, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, պարբերաբար տեղափոխել և առանց փաստաթղթային ձևակերպման 2019թ. փետրվարից ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում իրացրել են շուրջ 70 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով դեղորայքը՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ ավելի քան 35 մլն դրամի վնաս:
Տարբեր հասցեներում միաժամանակ կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են շուրջ 320 անվանում 3.000 տուփ դեղեր՝ նախնական հաշվարկով մոտ 100.000 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ, դրանց շրջանառության հետ հնարավոր առնչվող գումարներ, մասնավորապես՝ շուրջ 90.000 եվրո, 3.5 մլն դրամ և 1300 դոլար, ինչպես նաև վաճառքի վերաբերյալ գրառումներով տետրեր ու էլեկտրոնային կրիչներ, այսպես կոչված՝ «սև հաշվապահություն»: Հայտնաբերված դեղերի նույնականացումը տեղում իրականացվել է ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի աշխատակիցների կողմից:

Служба национальной безопасности Республики Армения в результате масштабных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления своих функций, направленных на борьбу с преступностью, раскрыла организованный группой случай незаконного ввоза и сбыта большого количества лекарственных препаратов без соответствующего разрешения.
Согласно полученным предварительным данным, группа граждан РА периодически в ходе своих поездок в РФ, Украину, Грузию, Турцию, разные европейские страны и не имея сертификата на ввоз лекарств, приобрела в большом количестве медикаменты с различными наименованиями, как не имеющих, так и имеющих государственную регистрацию в РА. Затем, скрывая от таможенного контроля, периодически перевозила и без оформления документов в период с февраля по апрель 2019г. реализовала медикаменты на общую сумму около 70 млн. драмов РА, причинив государству ущерб в особо крупных размерах более чем на 35 млн. драмов.
В результате проведенных одновременно по разным адресам обысков было обнаружено и изъято около 3000 упаковок лекарств с 320 наименованиями, по предварительным подсчетам общей стоимостью около 100.000 долларов США, также денежные средства, возможно связанные с оборотом лекарств, в частности, около 90.000 евро, 3.5 млн. драмов и 1300 долларов, также тетради с записями о продаже и электронные носители, так называемая «черная бухгалтерия». Идентификация обнаруженных лекарств была проведена на месте сотрудниками Инспекционного органа здравоохранения и труда РА.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело согласно соответствующим статьям УК РА.