Բացահայտվել է մեծ քանակությամբ դեղորայքի ապօրինի ներմուծման և իրացման դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառությունների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է կազմակերպված խմբի կողմից առանց համապատասխան թույլտվության մեծ քանակությամբ դեղորայքի ապօրինի ներմուծման և իրացման դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ մի խումբ քաղաքացիներ, պարբերաբար մեկնելով ՌԴ, Ուկրաինա, Վրաստան, Թուրքիա, եվրոպական տարբեր երկրներ և չունենալով դեղերի ներմուծման հավաստագիր, ձեռք են բերել մեծ քանակությամբ, ինչպես ՀՀ-ում պետական գրանցում չունեցող, այնպես էլ ունեցող տարբեր անվանումներով դեղեր: Այնուհետև, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, պարբերաբար տեղափոխել և առանց փաստաթղթային ձևակերպման 2019թ. փետրվարից ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում իրացրել են շուրջ 70 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով դեղորայքը՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ ավելի քան 35 մլն դրամի վնաս:
Տարբեր հասցեներում միաժամանակ կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են շուրջ 320 անվանում 3.000 տուփ դեղեր՝ նախնական հաշվարկով մոտ 100.000 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ, դրանց շրջանառության հետ հնարավոր առնչվող գումարներ, մասնավորապես՝ շուրջ 90.000 եվրո, 3.5 մլն դրամ և 1300 դոլար, ինչպես նաև վաճառքի վերաբերյալ գրառումներով տետրեր ու էլեկտրոնային կրիչներ, այսպես կոչված՝ «սև հաշվապահություն»: Հայտնաբերված դեղերի նույնականացումը տեղում իրականացվել է ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի աշխատակիցների կողմից:

A Case of Illegal Import and Sale of Medicine in Large Amount Detected
The National Security Service of the Republic of Armenia, as a result of large-scale operational and search measures and investigation activities undertaken within the framework of the implementation of its functions aimed at the fight against crime, detected а case of illegal import and sale of medicine in large amount by an organized group without appropriate permission.
According to obtained preliminary data, a group of RA citizens, having periodically departed for RF, Ukraine, Georgia, Turkey, different European countries and without having a certificate to import medicine, obtained medicine in large amount which had no state registration in RA and which had different names. Then, by circumventing the customs control, from February-April 2019 they periodically transported and sold, without documentation, the medicine with the total cost of nearly 70 mln. Armenian drams, causing to the State damage in especially large amounts, more than 35 mln. drams.
As a result of searches simultaneously conducted at different addresses, 3000 packages of medicine with nearly 320 names, according to preliminary assessment, with a total cost of nearly 100.000 USD, sums possibly associated with their turnover, in particular nearly 90.000 Euro, 3.5 mln. drams and 1300 USD, as well as notebooks and electronic media with records on the sale, the so-called “black accountancy”, were detected and seized. The identification of the detected medicine was conducted on-site by employees of the RA Health and Labor Inspectorate.
In the Investigation Department of the NSS of RA, a criminal case has been initiated on the fact of the apparent crime, according to corresponding articles of the Criminal Code of RA.