«Սևան» ազգային պարկի մի շարք մասնաճյուղերի տնօրեններ, պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելով, և կաշառքի դիմաց թույլատրել են «սիգի» ապօրինի արդյունահանումը
20-07-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառությունների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի մի շարք մասնաճյուղերի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու և կաշառք վերցնելու դեպքեր։
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Վարդենիս», «Արևիկ» և «Սևան» մասնաճյուղերի տնօրենները և տեսուչները, շահադիտական նպատակներով, ի պաշտոնե լիազորված լինելով միջոցներ ձեռնարկել հսկողություն իրականացնելու ձկների ապօրինի արդյունահանումը բացառելու ուղղությամբ, մի խումբ քաղաքացիների թույլ են տվել ապօրինի արդյունահանել մեծ քանակությամբ «սիգ» տեսակի ձուկ՝ այդպիսով պետությանը պատճառելով խոշոր չափերի վնաս: Առգրավված ձուկն ամբողջությամբ տրամադրվել է Գեղարքունիքի մարզում գործող Վարդենիսի տուն-ինտերնատին և Սևանի հոգեբուժարանին։
Բացի այդ, նշված մասնաճյուղերից մեկի տնօրենը 2018-2019 թթ. ընթացքում տեղյակ լինելով իր վերահսկողության ներքո գտնվող մասնաճյուղի տարածքից ՀՀ քաղաքացու կողմից խճաքարի ապօրինի դուրս բերման և տեղափոխման մասին, որպես կաշառք մաս-մաս ստացել է տարբեր չափի գումարներ և չի կանխել ապօրինի գործողությունները:
Մեկ այլ դեպքով, մասնաճյուղի տնօրենը, նախնական համաձայնության գալով իր ենթակա պաշտոնատար անձի հետ, մասնաճյուղի սպասարկման տարածքից 2019 թ. հունիսին կաշառք գումարի դիմաց փայտանյութի ապօրինի հատման վերաբերյալ վարչական իրավախախտման արձանագրություն չի կազմել:

Directors of a Number of Branches of “Sevan National Park”, Abusing Their Official Powers, Permitted Illegal Fishing of “Sig” in Exchange for a Bribe
20-07-2019
The National Security Service of the Republic of Armenia, as a result of large-scale operational and search measures and investigation activities undertaken within the framework of the implementation of its functions aimed at the fight against corruption, detected a cases of abuse of official powers and receiving a bribe by officials of a number of branches of “Sevan National Park” State Non-Commercial Organization of the Ministry of Environment of RA.
According to obtained preliminary data, the directors and inspectors of “Vardenis”, “Arevik” and “Sevan” branches of “Sevan National Park” SNCO, being ex officio authorized to take measures of control to exclude the illegal fishing, for mercenary purposes permitted to a group of citizens to illegally fish for a large amount of “Sig”, thus causing to the State damage in large amounts. All the seized fish have been provided to “Vardenis Boarding House” and “Sevan Psychiatric Hospital” of Gegharkunik marz.
Besides that, the director of one of the indicated branches, during 2018-2019, being aware of the fact that an RA citizen was illegally taking out and transporting a break-stone from the territory of the branch under his control, received by parts sums in different amounts as a bribe and did not prevent the illegal activities.
On another case, the director of the branch, having come to a preliminary agreement with an official under his authority, in June 2019, in exchange for a bribe-sum, did not draw a protocol of the administrative violation on illegal cutting of timber from the territory under the maintenance of the branch.
In the Investigation Department of the NSS of RA, criminal cases have been initiated on the facts of the apparent crime, according to corresponding articles of the Criminal Code of RA.