«Սևան» ազգային պարկի մի շարք մասնաճյուղերի տնօրեններ, պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելով, և կաշառքի դիմաց թույլատրել են «սիգի» ապօրինի արդյունահանումը
20-07-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառությունների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի մի շարք մասնաճյուղերի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու և կաշառք վերցնելու դեպքեր։
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Վարդենիս», «Արևիկ» և «Սևան» մասնաճյուղերի տնօրենները և տեսուչները, շահադիտական նպատակներով, ի պաշտոնե լիազորված լինելով միջոցներ ձեռնարկել հսկողություն իրականացնելու ձկների ապօրինի արդյունահանումը բացառելու ուղղությամբ, մի խումբ քաղաքացիների թույլ են տվել ապօրինի արդյունահանել մեծ քանակությամբ «սիգ» տեսակի ձուկ՝ այդպիսով պետությանը պատճառելով խոշոր չափերի վնաս: Առգրավված ձուկն ամբողջությամբ տրամադրվել է Գեղարքունիքի մարզում գործող Վարդենիսի տուն-ինտերնատին և Սևանի հոգեբուժարանին։
Բացի այդ, նշված մասնաճյուղերից մեկի տնօրենը 2018-2019 թթ. ընթացքում տեղյակ լինելով իր վերահսկողության ներքո գտնվող մասնաճյուղի տարածքից ՀՀ քաղաքացու կողմից խճաքարի ապօրինի դուրս բերման և տեղափոխման մասին, որպես կաշառք մաս-մաս ստացել է տարբեր չափի գումարներ և չի կանխել ապօրինի գործողությունները:
Մեկ այլ դեպքով, մասնաճյուղի տնօրենը, նախնական համաձայնության գալով իր ենթակա պաշտոնատար անձի հետ, մասնաճյուղի սպասարկման տարածքից 2019 թ. հունիսին կաշառք գումարի դիմաց փայտանյութի ապօրինի հատման վերաբերյալ վարչական իրավախախտման արձանագրություն չի կազմել:

В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления своих функций по борьбе с коррупцией, Служба национальной безопасности РА выявила случаи злоупотребления должностными полномочиями и получения взятки должностными лицами ряда филиалов ГНКО “Национальный парк Севан” Министерства окружающей среды РА.
Согласно полученным предварительным данным, директора и инспекторы филиалов ГНКО “Варденис”, “Аревик” и “Севан”, будучи уполномоченными принимать меры, направленные на пресечение незаконного вывоза рыбы, в корыстных целях разрешили группе граждан незаконный вылов рыбы вида “сиг” в большом количестве, тем самым причинив государству ущерб в крупных размерах. Конфискованная рыба полностью предоставлена действующим в Гегаркуникской области дому-интернату в Варденисе и Севанской психиатрической больнице.
Кроме того, один из директоров указанных филиалов в 2018-2019 гг., будучи осведомленным о незаконном вывозе и перевозке гражданином РА щебня с подконтрольной ему территории филиала, по частям получил взятку и не пресек незаконные действия.
В другом случае директор филиала по предварительному сговору с подчиненным ему другим должностным лицом, в июне 2019г. в обмен на взятку не составил протокол об административном нарушении в связи с незаконной вырубкой древесины с территории обслуживания.
По фактам преступлений в Следственном департаменте СНБ РА возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.