2018 թվականի մայիսի 10-ից մինչև 2019 թվականի հունիսի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի և օպերատիվ մի շարք ստորաբաժանումների կատարած աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ
2018 թվականի մայիսի 10-ից մինչև 2019 թվականի հունիսի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի (այսուհետև` նաև ՔԴ) կողմից հարուցվել է 327 քրեական գործ, 21 քրեական գործ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 36 քրեական գործի վարույթ, իսկ թվով 22 քրեական գործ 2018թ-ից փոխանցվել է 2019թ.:
Հաշվետու ժամանակահատվածում միայն տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններով հարուցվել է 72 քրեական գործ (2018թ.` 41, 2019թ. մինչև հունիս` 31) որից 5-ի նախաքննությունն ավարտվել է (2-ը կարճվել են՝ 1-ը «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ՍՊԸ վերաբերյալ, որով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 3.037.952.000 ՀՀ դրամ, նախաքննության ընթացքում ամբողջովին վերականգնվել է, իսկ քրեական գործը կարճվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով, 3-ը՝ մեղադրական եզրակացություններով ուղարկվել են դատարան), 3-ը՝ միացվել է այլ գործի, 32 գործ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, իսկ 32-ի նախաքննությունը շարունակվում է: Նշված գործերով կատարված հաշվապահական ստուգումներով` ՀՀ պետական բյուջեին նախնական տվյալներով պատճառվել է ընդհանուր առմամբ 46.791.564.344 ՀՀ դրամի վնաս, որից 45.655.245.055 ՀՀ դրամը` ՀՀ ԱԱԾ ՔԴ վարույթում քննվող քրեական գործերով, 1.136.319.289 ՀՀ դրամը` ըստ ենթակայության ուղարկված քրեական գործերով :
ՔԴ-ում քննվող քրեական գործերով պետությանը պատճառված վնասից առայժմ վերականգնվել է 22.652.050.485 ՀՀ դրամը:
Բացի դրանից, նշված ժամանակաշրջանում կարճված և դատարան ուղարկված մյուս քրեական գործերով ընդհանուր վնասը կազմել է՝ 186.083.476 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված վնասը՝ 6.099.498 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանց վնասը՝ 80.332.506 ՀՀ դրամ, ֆիզիկական անձանց՝ 99.651.472 ՀՀ դրամ: Նշված գումարներից նախաքննության փուլում ընդհանուր առմամբ վերականգնվել է 105.750.970 ՀՀ դրամ, որից հօգուտ պետության` 6.099.498 ՀՀ դրամ, ֆիզիկական անձանց մասով` 99.651.472 ՀՀ դրամ:
Այսպիսով` ընդհանուր առմամբ ՔԴ-ում 10.05.2018-14.06.2019թթ. ընթացքում քննվել է 406 քրեական գործ` 137 անձի նկատմամբ, որից`
Միևնույն ժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների կողմից ՀՀ պետական իրավասու մարմիններին, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանությանը և նախաքննական մյուս մարմիններին ուղարկվել են կոռուպցիոն, տնտեսական, զինվորական, պաշտոնեական և այլ բնույթի չարաշահումների վերաբերյալ 1000-ից ավելի տեղեկություններ կամ նախնական նյութեր, որոնց հիման վրա տարբեր մարմինների կողմից հարուցվել են 300-ից ավելի քրեական գործեր:
|
Համեմատության համար նշենք, որ, 01.01.2018թ. մինչև 07.05.2018թ. ընկած ժամանակահատվածում ՔԴ-ի կողմից հարուցվել է 95 քրեական գործ, վերսկսվել է 11 քրեական գործի վարույթ, 58 քրեական գործ 2017թ-ից փոխանցվել է 2018թ.:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՔԴ-ում քննվել է տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններով հարուցված 14 քրեական գործ, որից 6-ի նախաքննությունն ավարտվել է, 4-ը կասեցվել է` անձն անհայտ լինելու և հետախուզման հիմքերով, հետախուզում է հայտարարվել 6 անձի, 1-ը միացվել է այլ քրեական գործի, իսկ 1-ն ուղարկվել` ըստ քննչական ենթակայության, 2-ի նախաքննությունը շարունակվել է:
Նշված ժամանակաշրջանում ավարտված (կարճված և դատարան ուղարկված) քրեական գործերով ընդհանուր վնասը կազմել է՝ 713.095.674 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված վնասը` 593.797.505 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանց պատճառված վնասը` 118.698.169 ՀՀ դրամ, ֆիզիկական անձանց պատճառված վնասը` 600.000 ՀՀ դրամ։
Նշված գումարներից նախաքննության փուլում ընդհանուր վերականգնվել է 683.746.848 ՀՀ դրամ, որից հօգուտ պետությանը՝ 593.797.505 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանց մասով՝ 91.174.348 ՀՀ դրամ ֆիզիկական անձանց մասով վերականգնումներ չեն եղել:
Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ հաշվետու ժամանակաշրջանում ՔԴ- ի կողմից քննվել է 164 քրեական գործ` 83 անձի նկատմամբ, որից`

From 10 May 2018 to 14 June 2019 the Investigation Department of the NSS of RA (hereinafter, ID as well) instituted 327 criminal cases, 21 criminal cases were received from other bodies, the proceedings of 36 criminal cases were resumed, and 22 criminal cases were transferred from 2018 into 2019.
During the reporting period, 72 criminal cases were instituted on crimes against economic activity only (in 2018 – 41, in 2019 till June – 31) the preliminary investigation of 5 is over (2 were dismissed; 1 on “Norfolk Consulting” LLC. the damage caused by it to the State made 3.037.952.000 Armenian drams; during the preliminary investigation it was completely restored, and the criminal case was dismissed due to the lack of corpus delicti; 3 with conclusions to indict were sent to court), 3 were merged with another case, 32 cases were sent pursuant to investigative subordination, and the preliminary investigation of 32 goes on. According to accounting checking conducted on the indicated cases, per the preliminary data, the damage of in total 46.791.564.344 Armenian drams was caused to the State budget of RA, of which 45.655.245.055 Armenian drams – on the cases investigated by the ID of the NSS of RA, and 1.136.319.289 Armenian drams – on the criminal cases sent by subordination.
So far, 22.652.050.485 Armenian drams were recovered out of the damage caused to the State, within the framework of the criminal cases investigated in ID.
Besides that, the total damage on other criminal cases dismissed and sent to court during the indicated timeframe made 186.083.476 Armenian drams, of which the damage caused to the State was 6.099.498 Armenian drams, the damage of legal entities – 80.332.506 Armenian drams, to physical entities – 99.651.472 Armenian drams. During the stage of the preliminary investigation, in total 105.750.970 Armenian drams were recovered, of which to the benefit of the State - 6.099.498 Armenian drams, on the part of physical entities – 99.651.472 Armenian drams.
Thus, during 10.05.2018-14.06.2019, in total 406 criminal cases were investigated in the ID with respect to 137 persons, of which:
|
At the same time, within the reporting period, more than 1000 preliminary materials or data related to the abuses of corruption, economic, military, official or other nature were sent to the RA State competent authorities, as well as to the RA Police and other bodies conducting preliminary investigations, by the operational units of the NSS of RA, based on which more than 300 criminal cases have been initiated by different bodies.
In comparison, within the period of 01 January 2018 to 07 May 2018, 95 criminal cases were initiated, proceedings of 11 criminal cases were resumed and 58 criminal cases were transferred from 2017 into 2018 by the Investigation Department.
Within the reporting period, 14 criminal cases were investigated in the Investigation Department that were initiated in connection with the crimes against economic activities, from which the preliminary investigation of 6 cases was completed, 4 cases were suspended due to the fact that the person was not identified and due to the search: 6 persons were put on the wanted list , 1 case was merged with another criminal case, 1 case was sent pursuant to investigative subordination and preliminary investigation of 2 cases continued.
Within the mentioned period, the total amount of damage related to the completed (dismissed and sent to the court) criminal cases was 713.095.674 AMD, from which 593,797,505 AMD was the amount of damage caused to the State, 118,698,169 AMD was the amount of damage caused to the legal entities and 600,000 AMD was the amount of damage caused to the physical entities.
In the phase of preliminary investigation the total amount of 683.746.848 AMD from the abovementioned money was recovered, from which 593.797.505 AMD to the benefit of the State, the amount of 91.174.348 AMD was the part of the legal entities; there were no recoveries related to the physical entities.
So altogether, 164 criminal cases, with respect to 83 persons, were investigated by the Investigation Department within the reporting period, from which: