2018 թվականի մայիսի 10-ից մինչև 2019 թվականի հունիսի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի և օպերատիվ մի շարք ստորաբաժանումների կատարած աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ
2018 թվականի մայիսի 10-ից մինչև 2019 թվականի հունիսի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի (այսուհետև` նաև ՔԴ) կողմից հարուցվել է 327 քրեական գործ, 21 քրեական գործ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 36 քրեական գործի վարույթ, իսկ թվով 22 քրեական գործ 2018թ-ից փոխանցվել է 2019թ.:
Հաշվետու ժամանակահատվածում միայն տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններով հարուցվել է 72 քրեական գործ (2018թ.` 41, 2019թ. մինչև հունիս` 31) որից 5-ի նախաքննությունն ավարտվել է (2-ը կարճվել են՝ 1-ը «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ՍՊԸ վերաբերյալ, որով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 3.037.952.000 ՀՀ դրամ, նախաքննության ընթացքում ամբողջովին վերականգնվել է, իսկ քրեական գործը կարճվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով, 3-ը՝ մեղադրական եզրակացություններով ուղարկվել են դատարան), 3-ը՝ միացվել է այլ գործի, 32 գործ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, իսկ 32-ի նախաքննությունը շարունակվում է: Նշված գործերով կատարված հաշվապահական ստուգումներով` ՀՀ պետական բյուջեին նախնական տվյալներով պատճառվել է ընդհանուր առմամբ 46.791.564.344 ՀՀ դրամի վնաս, որից 45.655.245.055 ՀՀ դրամը` ՀՀ ԱԱԾ ՔԴ վարույթում քննվող քրեական գործերով, 1.136.319.289 ՀՀ դրամը` ըստ ենթակայության ուղարկված քրեական գործերով :
ՔԴ-ում քննվող քրեական գործերով պետությանը պատճառված վնասից առայժմ վերականգնվել է 22.652.050.485 ՀՀ դրամը:
Բացի դրանից, նշված ժամանակաշրջանում կարճված և դատարան ուղարկված մյուս քրեական գործերով ընդհանուր վնասը կազմել է՝ 186.083.476 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված վնասը՝ 6.099.498 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանց վնասը՝ 80.332.506 ՀՀ դրամ, ֆիզիկական անձանց՝ 99.651.472 ՀՀ դրամ: Նշված գումարներից նախաքննության փուլում ընդհանուր առմամբ վերականգնվել է 105.750.970 ՀՀ դրամ, որից հօգուտ պետության` 6.099.498 ՀՀ դրամ, ֆիզիկական անձանց մասով` 99.651.472 ՀՀ դրամ:
Այսպիսով` ընդհանուր առմամբ ՔԴ-ում 10.05.2018-14.06.2019թթ. ընթացքում քննվել է 406 քրեական գործ` 137 անձի նկատմամբ, որից`
Միևնույն ժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների կողմից ՀՀ պետական իրավասու մարմիններին, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանությանը և նախաքննական մյուս մարմիններին ուղարկվել են կոռուպցիոն, տնտեսական, զինվորական, պաշտոնեական և այլ բնույթի չարաշահումների վերաբերյալ 1000-ից ավելի տեղեկություններ կամ նախնական նյութեր, որոնց հիման վրա տարբեր մարմինների կողմից հարուցվել են 300-ից ավելի քրեական գործեր:
|
Համեմատության համար նշենք, որ, 01.01.2018թ. մինչև 07.05.2018թ. ընկած ժամանակահատվածում ՔԴ-ի կողմից հարուցվել է 95 քրեական գործ, վերսկսվել է 11 քրեական գործի վարույթ, 58 քրեական գործ 2017թ-ից փոխանցվել է 2018թ.:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՔԴ-ում քննվել է տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններով հարուցված 14 քրեական գործ, որից 6-ի նախաքննությունն ավարտվել է, 4-ը կասեցվել է` անձն անհայտ լինելու և հետախուզման հիմքերով, հետախուզում է հայտարարվել 6 անձի, 1-ը միացվել է այլ քրեական գործի, իսկ 1-ն ուղարկվել` ըստ քննչական ենթակայության, 2-ի նախաքննությունը շարունակվել է:
Նշված ժամանակաշրջանում ավարտված (կարճված և դատարան ուղարկված) քրեական գործերով ընդհանուր վնասը կազմել է՝ 713.095.674 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված վնասը` 593.797.505 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանց պատճառված վնասը` 118.698.169 ՀՀ դրամ, ֆիզիկական անձանց պատճառված վնասը` 600.000 ՀՀ դրամ։
Նշված գումարներից նախաքննության փուլում ընդհանուր վերականգնվել է 683.746.848 ՀՀ դրամ, որից հօգուտ պետությանը՝ 593.797.505 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանց մասով՝ 91.174.348 ՀՀ դրամ ֆիզիկական անձանց մասով վերականգնումներ չեն եղել:
Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ հաշվետու ժամանակաշրջանում ՔԴ- ի կողմից քննվել է 164 քրեական գործ` 83 անձի նկատմամբ, որից`

Относительно результатов проделанных работ Следственным департаментом СНБ РА и рядом оперативных подразделений в сфере борьбы с преступностью в период с 10 мая 2018 года по 14 июня 2019 года
В период с 10-го мая 2018 года по 14 июня 2019 года Следственным департаментом СНБ РА /отныне СД/ было возбуждено 327 уголовных дел, 21 уголовное дело было получено из других органов, было возобновлено производство 36 судебных дел, а 22 уголовных дела перенесены с 2018 года на 2019 год.
За отчетный период только по экономическим преступлениям было возбуждено 72 уголовных дела /в 2018г. – 41, до июня 2019г.– 31/, в 5-и из которых завершены предварительные следствия /2 дела прекращены: 1 – относительно ООО “Норфолк Консалтинг”, по которому нанесенный государству ущерб составил 3.037.952.000 драмов РА, в ходе предварительного следствия полностью был восстановлен, а уголовное дело было прекращено на основании отсутствия состава преступления, 3 дела направлены в суд с обвинительными заключениями/, 3 – соединены с другим делом, 32 дела отправлены по следственной подведомственности, предварительное следствие 32-х еще продолжается. По бухгалтерским проверкам в вышеупомянутых делах, согласно предварительным данным, государственному бюджету РА был нанесен ущерб в размере на сумму 46.791.564.344 драмов РА, из которых 45.655.245.055 драмов РА - на рассмотрении уголовных дел в СД СНБ РА, 1.136.319.289 драмов РА – по направленным по подведомственности уголовным делам.
Из нанесенного государству ущерба по расследуемым в СД уголовным делам в настоящее время возмещено 22.652.050.485 драмов РА.
Кроме того, в течение указанного периода общий ущерб по другим прекращенным и направленным в суд уголовным делам составляет 186.083.476 драмов РА, из которых нанесенный государству ущерб -6.099.498 драмов РА, ущерб юридическим лицам – 80.332.506 драмов РА, физическим лицам – 99.651.472 драмов РА. Из перечисленных сумм в ходе предварительного следствия была возмещена сумма в общей сложности в 105.750.970 драмов РА, из которой 6.099.498 драмов РА - в пользу государства, по части физических лиц – 99.651.472 драмов РА.
Итак, в общей сложности, в СД с 10.05.2018-14.06.2019гг. расследовано 406 уголовных дел в отношении 137 лиц, из которых:
Одновременно, за отчетный период со стороны оперативных подразделений СНБ РА более 1000 информационных или предварительных материалов о коррупции, экономических, военных, служебных и других злоупотреблениях были направлены в государственные компетентные органы РА, а также в Полицию РА и другие органы предварительного следствия, на основании которых различными органами было возбуждено более 300 уголовных дел.
Для сравнения отметим, что в период с 01.01.2018г. до 07.05.2018г. Следственным департаментом было возбуждено 95 уголовных дел, возобновлено производство 11 уголовных дел, 58 уголовных дел с 2017 были перенесены в 2018 год.За отчетный период в СД было рассмотрено 14 уголовных дел по экономическим преступлениям, из которых предварительное следствие 6-и завершено, 4 дела были приостановлены на основании розыска и того, что лицо не было установлено, 6 человек были объявлены в розыск, 1 дело было соединено с другим, а 1 отправлено согласно следственной подведомственности, предварительное следствие 2-х продолжено. Общий ущерб по уголовным делам, завершенным (прекращенным и отправленным в суд) за указанный период составил 713.095.674 драмов, из которых ущерб, нанесенный государству составил 593.797.505 драмов, нанесенный ущерб юридическим лицам – 118.698.169 драмов, нанесенный ущерб физическим лицам – 600.000 драмов.В ходе предварительного следствия из указанных сумм в общем было восстановлено 683.746.848 драмов, из которых в пользу государства - 593.797.505 драмов, по части юридических лиц – 91.174.348 драмов РА, по части физических лиц восстановлений не было.Таким образом, за отчетный период Следственным департаментом рассмотрено 164 уголовных дел в отношении 83-х лиц, из которых:
- 39 уголовных дел в отношении 71 лица было отправлено в суд,
- производство было прекращено по 6-и уголовным делам в отношении 3-х лиц, 3 из которых из-за отсутствия состава преступления, 2 за действенное раскаяние, 1 по сроку давности (1 человек).
- производство по делу было прекращено по 19 уголовным делам в отношении 9 лиц, из которых в отношении 9-и был объявлен розыск, 10 – на основании того, что лицо не установлено,- 18 уголовных дел были переданы в прокуратуру по подведомственности,