Բացահայտվել է կեղծ թղթադրամների պատրաստման և իրացման դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում հաղորդում է ստացվել Երևանում գործող դեղատներից մեկում կեղծ թղթադրամների իրացման վերաբերյալ։
ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է կեղծ թղթադրամներ իրացրած անձը և թղթադրամների պատրաստման եղանակը։
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացին տպարանում պատվիրել է տպագրել 10.000 դրամանոց թղթադրամներ՝ կասկած չհարուցելու համար դրանց ներքևի հատվածում նշելով՝ «տպագրված է նկարահանման համար»։ Այնուհետև նշված թղթադրամների վրայից գրառումները կտրել և կեղծ թղթադրամներն իրացրել է Երևանում և տարբեր մարզերում:
Կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել են լազերային տպիչ սարքերը և 368 հատ դեռևս ոչ վերջնական տեսքի բերված 10 հազար դրամանոց կեղծ թղթադրամներ։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածով։ Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ շրջանառության մեջ դրված կեղծ թղթադրամների այլ նմուշներ հայտնաբերելու և իրացման այլ դեպքեր բացահայտելու ուղղությամբ։
Կատարվում է նախաքննություն։
Ուշադրություն․ բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր ունեն նշված ԴԱ 90333076 սերիայով 10 հազար դրամանոց թղթադրամներ, կարող են զանգահարել հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ 015-56-27-24:

В Службу национальной безопасности Республики Армения поступило сообщение о реализации фальшивых купюр в одной из действующих аптек Еревана.
В результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых сотрудниками СНБ, установлено лицо, реализовывающее фальшивые купюры и способ изготовления купюр.
Согласно полученным предварительным данным, гражданин РА обратился в типографию для заказа печати 10.000 драмовых купюр, и во избежание подозрений в их нижней части отметил “отпечатано для съемок”. Затем у отмеченных купюр вырезал надпись и фальшивые купюры реализовывал в Ереване и разных областях.
В ходе обыска обнаружены лазерные принтеры и 368 фальшивых купюр, еще не приведенных в окончательный вид, которые имели серийный номер ԴԱ 90333076.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующей статье УК РА. Предпринимаются меры по обнаружению поставленных в оборот других образцов фальшивых купюр и других случаев их реализации. Ведется предварительное следствие.
Внимание: все граждане, у которых имеются купюры номиналом в 10 тысяч драмов серии ԴԱ 90333076, могут обратиться по телефону (015) 56 27 24.