Բացահայտվել է ՀՀ ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից խոշոր չափի կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից խոշոր չափի կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցներն ադամանդի ներկրմամբ և վաճառքով զբաղվող ընկերության տնօրենի նկատմամբ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելիս վերջինիս չփաստարկված պահանջներ են ներկայացրել՝ իրացման շրջանառությունը հիմնականում հաշիվ-ապրանքագրերով կազմակերպելու վերաբերյալ՝ սպառնալով հակառակ դեպքում բազմաթիվ ստուգողական բնույթի միջոցառումներ իրականացնել՝ ըստ էության ստեղծելով գործունեության անտանելի պայմաններ:
Տնտեսվարողին անելանելի դրության մեջ դնելուց հետո՝ ՊԵԿ պաշտոնատար անձինք ընկերության նկատմամբ բարեհաճ վերաբերմունք դրսևորելու, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակներում թվացյալ խախտումներ չհայտնաբերելու և լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ չառաջադրելու համար պահանջել են շուրջ 2.000.000 դրամ կաշառք, որը սակարկությունների արդյունքում նվազեցվել է մինչև 1.000.000 ՀՀ դրամի:
Պայմանավորված գումարի փոխանցումն իրականացվել է ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո, ինչից անմիջապես հետո պաշտոնատար անձինք բռնվել և բերման են ենթարկվել:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզական վարչության 2 գլխավոր օպերլիազորները ձերբակալված են:
ՀՀ-ում տնտեսական գործունեություն ծավալող անձանց ՀՀ ԱԱԾ-ն կոչ է անում նմանատիպ իրավիճակներում հայտնվելու դեպքում տեղի չտալ անօրինական պահանջներին և անմիջապես դիմել համապատասխան մարմիններին:

Служба национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках осуществления своих функций, направленных на борьбу с коррупцией, выявила случай требования и получения взятки в крупном размере сотрудниками КГД РА.
Согласно полученным предварительным данным, сотрудники следственного и оперативно-розыскного Управления КГД РА, осуществляя оперативно-розыскные мероприятия в отношении директора компании, занимающейся импортом и продажей бриллиантов, предъявили к последнему необоснованные требования в отношении организации товарооборота, в основном, по счет-фактурам, в противном случае, угрожая осуществить многочисленные контрольные мероприятия, по сути, создавая невыносимые условия деятельности.
Поставив предпринимателя в безвыходное положение, должностные лица КГД, для проявления благосклонного отношения к компании, во избежание выявления кажущихся нарушений и непредъявления дополнительных налоговых обязательств, потребовали около 2.000.000 драмов взятки, которая в результате торга была занижена до 1.000.000 драмов РА.
Перевод согласованной суммы осуществлялся под оперативным контролем сотрудников СНБ, после чего должностные лица были задержаны и подвергнуты приводу.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям УК РА. Два главных оперуполномоченных следственного и оперативно-розыскного управления КГД РА арестованы.Ведется предварительное следствие.При аналогичной ситуации, лицам, осуществляющим экономическую деятельность в РА, СНБ РА призывает не поддаваться незаконным требованиям и сразу обратиться в соответствующие органы.