Բացահայտվել են ՔԿՀ-ների պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու և կաշառք վերցնելու մի շարք դեպքեր
31-07-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել են ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկների պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու և կաշառք վերցնելու մի շարք դեպքեր։
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արմավիր» ՔԿՀ-ի տեղամասի պետը կալանավորին թույլատրելով օգտվել բջջային հեռախոսից, բաց թողնել խցի դռներն ու ազատ տեղաշարժվել, 2019թ մայիս-հուլիս ամիսներին, վերջինիս հարազատների միջոցով, որպես խոշոր չափի կաշառք պահանջել և ստացել է ընդհանուր առմամբ 300 000 ՀՀ դրամ արժողությամբ տարբեր տեսակի շինանյութեր, որոնք օգտագործել է անձնական կարիքների համար: ՔԿՀ-ում պատիժը կրող մեկ այլ դատապարտյալի օգտին նույնանման ապօրինի գործողություններ կատարելու համար պաշտոնատար անձը վերջինիցս նույնպես որպես կաշառք պահանջել է շինանյութ:
Մեկ այլ դեպքով, ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արթիկ» ՔԿՀ-ում պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք, 2019թ. ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում պատշաճ միջոցներ չեն ձեռնարկել ռեժիմի խախտման դեպքերը կանխելու, արգելված իրեր հայտնաբերելու, իրավախախտումներն արձանագրելու և օրինական ընթացք տալու ուղղությամբ, ընդհակառակը՝ դատապարտյալների խցերում խուզարկություններ կատարելու փոխարեն վերջիններիս հետ գալով փոխադարձ համաձայնության, նրանցից ստացել են 20 հատ տարբեր տեսակի բջջային հեռախոսներ՝ դրանք ձևակերպելով իբրև խցերում կատարված խուզարկությունների արդյունք և այդպիսով կազմելով կեղծ տեղեկություններ պարունակող պաշտոնական փաստաթղթեր:
Բացի այդ, նույն ՔԿՀ-ի աշխատակիցները արգելված իրեր, այդ թվում՝ բջջային հեռախոսներ փոխանցելու համար, դատապարտյալից որպես կաշառք ստացել են 100.000 ՀՀ դրամ, ընդ որում, իմանալով, որ վերջինիս հանձնուքում առկա հյութը պարունակում է հոգեմետ նյութեր, միջոցներ չեն ձեռնարկել՝ այն վերցնելու և քրեաիրավական ընթացք տալու ուղղությամբ, այլ ընդհակառակը՝ թույլատրել են դրա ապօրինի շրջանառությունը ՔԿՀ-ում:
Մեկ այլ դեպքով, ՀՀ արդարադատության նախարարության «Վանաձոր» ՔԿՀ-ի պաշտոնատար անձինք, հանցավոր համաձայնության գալով, այսպես կոչված քրեական հեղինակություն համարվող որոշ դատապարտյալների հետ, տարբեր չափերի գումարների դիմաց, 2018թ. սեպտեմբերից մինչև 2019թ. հունիսն ընկած ժամանակահատվածում, ՔԿՀ-ի տարածք են մտցրել արգելված իրեր, այդ թվում՝ թմրամիջոցներ, դրանք փոխանցելով որոշ դատապարտյալների:

Раскрыт ряд случаев злоупотребления служебными полномочиями и получения взятки должностными лицами УИУ
31-07-2019
В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления функций по борьбе с коррупцией, Служба национальной безопасности РА выявила ряд случаев злоупотребления служебными полномочиями и получения взятки должностными лицами уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции РА.
Согласно полученным предварительным данным, начальник участка УИУ “Армавир” Министерства юстиции РА, разрешив заключенному пользоваться мобильным телефоном, оставлять двери камеры открытыми и свободно передвигаться, в мае-июле 2019г. через родственников последнего в качестве взятки в крупном размере потребовал и получил в общей сложности различные виды стройматериалов стоимостью в 300 000 драмов, которые использовал для личных нужд. За совершение аналогичных незаконных действий в пользу другого заключенного, несущего наказание в УИУ, должностное лицо у последнего в качестве взятки также потребовало стройматериалы.
По другому случаю, должностные лица, осуществляющие государственную службы в УИУ “Артик” Министерства юстиции РА, в период с апреля по май 2019г. не предприняли надлежащих мер по предотвращению случаев нарушения режима, обнаружению запрещенных предметов, регистрации правонарушений и дальнейшего возбуждения законного хода действий, а наоборот, вместо проведения обысков в камерах заключенных, придя к взаимному согласию с последними, получили от них 20 сотовых телефонов разных моделей, оформив их как результат обысков, проведенных в камерах и, таким образом, составили официальные документы, содержащие ложную информацию.
Кроме того, сотрудники того же УИУ получили от осужденного взятку в размере 100 000 драмов за передачу запрещенных предметов, в том числе мобильных телефонов, при этом, зная, что сок, содержащийся в посылке последнего, содержит психотропные вещества, не предприняли никаких мер для его изъятия и возбуждения уголовно-правового процесса, а, напротив, разрешили его незаконный оборот в УИУ.
В другом случае, должностные лица УИУ «Ванадзор» Министерства юстиции РА, придя к преступному сговору с некоторыми осужденными, считающимися, так называемыми, криминальными авторитетами, за различные суммы с сентября 2018г. по июнь 2019г. занесли на территорию УИУ запрещенные предметы, в том числе наркотики, передав их некоторым осужденным.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям УК РА.