ԱԱԾ տնօրենի մասնակցությամբ ամփոփվեցին «Վահան-2019» հատուկ սահմանային օպերացիայի արդյունքները
ՀՀ ազգային անվտանության սահմանապահ զորքերի վարչական համալիրում ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն, գեներալ-մայոր Արթուր Վանեցյանի, ԱԱԾ դեպարտամենտների ներկայացուցիչների և Սահմանապահ զորքերի հրամանատարական կազմի մասնակցությամբ ամփոփվեցին «Վահան-2019» հատուկ սահմանային օպերացիայի արդյունքները:
Ամփոփիչ զեկույցում ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Վաղինակ Սարգսյանը ներկայացրեց հատուկ սահմանային օպերացիայի շրջանակներում անցկացված հրամանատարաշտաբային վարժանքի արդյունքները, նշեց ի հայտ եկած բացթողումները, ինչպես նաև ներկայացրեց առաջարկություններ՝ պետական սահմանում իրադրության սրման պայմաններում սահմանապահ զորքերի գործողությունների արդյունավետության բարձրացման վերաբերյալ:
Նշենք, որ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերում առաջին անգամ է, որ նման ձևաչափով զորավարժություն է անցկացվել, ինչը հնարավորություն է տվել Սահմանապահ զորքերի հրամանատարական կազմին գնահատելու իրենց հնարավորություններն ու կարողությունները: Համատեղ հատուկ սահմանային օպերացիայի ընթացքում ՀՀ պետական սահմանի անցման կետերով ընդհանուր առմամբ սահմանահատել է 82671 անձ, 15427 տրանսպորտային միջոց։ Սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումների մարտածառայողական և օպերատիվ-ծառայողական գործունեության արդյունքում բացահայտվել է՝ սահմանային ռեժիմի խախտման 4 դեպք, կանխվել է կեղծ փաստաթղթերով սահմանահատման 8 փորձ և հայտնաբերվել է հետախուզման մեջ գտնվող 9 անձ։
ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը դրական գնահատելով «Վահան-2019» հատուկ սահմանային օպերացիայի արդյունքները, շնորհակալություն հայտնեց Սահմանապահ զորքերի ողջ անձնակազմին՝ ակտիվ մասնակցության և բարեխիղճ ծառայության համար:
«Աշխարհաքաղաքական այն զարգացումները, որոնք տեղի են ունենում անմիջապես մեր հարևանությամբ, մեզ պարտադրում են զգոն լինել: Իսկ այս հարցում պատասխանատվության ամենամեծ չափաբաժինը հենց սահմանապահ զորքերինն է: Չեն սխալվում միայն նրանք, ովքեր չեն աշխատում, բայց այստեղ շատ ավելի կարևոր է այդ սխալները տեսնել, վերհանել և աշխատանքներ տանել դրանք շտկելու ուղղությամբ»,- իր խոսքում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
ԱԱԾ տնօրենը, մատնանշելով զարգացման ուղղությունները, հանձնարարեց պլանավորել և իրականացնել առավել մասշտաբային վարժանք։

С участием Директора СНБ подведены итоги специальной пограничной операции “Ваан-2019”
В административном комплексе Пограничных войск Службы национальной безопасности РА с участием Директора СНБ Артура Ванецяна, представителей департаментов и командного состава Пограничных войск были подведены итоги специальной пограничной операции “Ваан-2019”.
В итоговом докладе командующий Пограничными войсками СНБ полковник Вагинак Саркисян представил результаты командно-штабного учения, проведённого в рамках специальной пограничной операции и отметил выявленные упущения, а также представил предложения по дальнейшему повышению эффективности действий пограничных войск в условиях обострения ситуации на государственной границе.
Отметим, что учения в подобном формате в Пограничных войсках СНБ проводятся впервые, что дало возможность командному составу оценить свои возможности и способности. В ходе совместной спецоперации государственную границу РА в общей сложности пересекли 82671 человек и 15427 транспортных средств. В результате служебно-боевой и оперативно-служебной деятельности подразделений Пограничных войск выявлено 4 случая нарушения режима границы, 8 попыток пересечения границы с фальшивыми документами и обнаружены 9 человек, находящихся в розыске.
Директор СНБ Артур Ванецян, положительно оценив итоги пограничной спецоперации «Ваан-2019», поблагодарил весь личный состав Пограничных войск за активное участие и добросовестную работу. «Геополитические процессы, происходящие непосредственно вокруг нас, вынуждают нас быть бдительными. А в этом вопросе львиная доля ответственности приходится на Пограничные войска. Не ошибается только тот, кто не работает. Но тут намного важнее увидеть эти ошибки и поработать над их устранением», - отметил Директор СНБ Артур Ванецян.
Указывая направления развития, Директор СНБ дал указание спланировать и провести более масштабные учения.