ԱԱԾ տնօրենի մասնակցությամբ ամփոփվեցին «Վահան-2019» հատուկ սահմանային օպերացիայի արդյունքները
ՀՀ ազգային անվտանության սահմանապահ զորքերի վարչական համալիրում ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն, գեներալ-մայոր Արթուր Վանեցյանի, ԱԱԾ դեպարտամենտների ներկայացուցիչների և Սահմանապահ զորքերի հրամանատարական կազմի մասնակցությամբ ամփոփվեցին «Վահան-2019» հատուկ սահմանային օպերացիայի արդյունքները:
Ամփոփիչ զեկույցում ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Վաղինակ Սարգսյանը ներկայացրեց հատուկ սահմանային օպերացիայի շրջանակներում անցկացված հրամանատարաշտաբային վարժանքի արդյունքները, նշեց ի հայտ եկած բացթողումները, ինչպես նաև ներկայացրեց առաջարկություններ՝ պետական սահմանում իրադրության սրման պայմաններում սահմանապահ զորքերի գործողությունների արդյունավետության բարձրացման վերաբերյալ:
Նշենք, որ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերում առաջին անգամ է, որ նման ձևաչափով զորավարժություն է անցկացվել, ինչը հնարավորություն է տվել Սահմանապահ զորքերի հրամանատարական կազմին գնահատելու իրենց հնարավորություններն ու կարողությունները: Համատեղ հատուկ սահմանային օպերացիայի ընթացքում ՀՀ պետական սահմանի անցման կետերով ընդհանուր առմամբ սահմանահատել է 82671 անձ, 15427 տրանսպորտային միջոց։ Սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումների մարտածառայողական և օպերատիվ-ծառայողական գործունեության արդյունքում բացահայտվել է՝ սահմանային ռեժիմի խախտման 4 դեպք, կանխվել է կեղծ փաստաթղթերով սահմանահատման 8 փորձ և հայտնաբերվել է հետախուզման մեջ գտնվող 9 անձ։
ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը դրական գնահատելով «Վահան-2019» հատուկ սահմանային օպերացիայի արդյունքները, շնորհակալություն հայտնեց Սահմանապահ զորքերի ողջ անձնակազմին՝ ակտիվ մասնակցության և բարեխիղճ ծառայության համար:
«Աշխարհաքաղաքական այն զարգացումները, որոնք տեղի են ունենում անմիջապես մեր հարևանությամբ, մեզ պարտադրում են զգոն լինել: Իսկ այս հարցում պատասխանատվության ամենամեծ չափաբաժինը հենց սահմանապահ զորքերինն է: Չեն սխալվում միայն նրանք, ովքեր չեն աշխատում, բայց այստեղ շատ ավելի կարևոր է այդ սխալները տեսնել, վերհանել և աշխատանքներ տանել դրանք շտկելու ուղղությամբ»,- իր խոսքում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
ԱԱԾ տնօրենը, մատնանշելով զարգացման ուղղությունները, հանձնարարեց պլանավորել և իրականացնել առավել մասշտաբային վարժանք։

Results of Special Border Operation “Vahan 2019” Summarized with Participation of RA NSS Director
In the administrative complex of the Border Guard Troops of the National Security of RA, with the participation of Director of the RA NSS Major General Artur Vanetsyan, representatives of the NSS departments and command staff of the Border Guard Troops, the results of the special border operation “Vahan 2019” were summarized.
In the summarizing report, Commander of the NSS Border Guard Troops Colonel Vaghinak Sargsyan presented the results of the command and staff exercise conducted within the framework of the special border operation, indicated the identified gaps, as well as presented suggestions to increase the efficiency of activities of border guard troops under the conditions of aggravation of the situation on the State border.
It should be mentioned that this is the first time that an exercise in such a format has been conducted in the NSS Border Guard Troops, which enabled the command staff of the Border Guard Troops to assess their capabilities and capacities. During the joint special border operation, in total 82671 persons, 15427 vehicles crossed via the RA State border crossing points. As a result of combat- service and operational service activities of subdivisions of the Border Guard Troops, 4 cases of border regime violation were detected, 8 attempts to cross the border with forged documents were prevented and 9 persons who were on the wanted list were detected.
Director of the NSS Artur Vanetsyan, having positively assessed the results of the special border operation “Vahan 2019”, thanked the whole staff of the Border Guard Troops for the active participation and diligent service.
“The geopolitical developments that take place right next to us oblige us to be vigilant. And in this issue the biggest share of responsibility is on the border guard troops. Only the ones who do not work, do not make mistakes, but it is much more important here to see those mistakes, to identify them and to conduct works to correct them”, - NSS Director Artur Vanetsyan stated in his speech.
Director of NSS, having indicated the directions of development, tasked to plan and conduct a more large-scale exercise.