Բացահայտվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիոն բնույթի երևույթների դեմ և հետամուտ լինելով ՀՀ հանցավորության և կոռուպցիայի հակազդման՝ օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների իրականացմանը, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում իր շարքերում բացահայտել է պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և նախնական համաձայնությամբ շորթմամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության Էրեբունու բաժնի բաժանմունքի պետը և օպերլիազորը, արատավորելով սպայի պատիվը, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, առանց ծառայողական անհրաժեշտության, պատշաճ հիմքերի և փաստաթղթավորման, 2019 թվականի հուլիսի 24-ին բաժին են բերել ՀՀ-ում կացության կարգավիճակ ունեցող և բնակվող Հնդկաստանի քաղաքացուն և սպառնացել են միջոցներ ձեռնարկել՝ վերջինիս ՀՀ-ից արտաքսելու, անհիմն պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ, շորթել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 20.300 ԱՄՆ դոլար և 300.000 ՀՀ դրամ կաշառք։ Այնուհետև, իրենց ծանոթի օժանդակությամբ, այդ թվում նաև՝ տուժողի նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, լրացուցիչ պահանջել են ևս 3.700 ԱՄՆ դոլար։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թվականի հուլիսի 31-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Երկու պաշտոնատար անձինք և նրանց հանցակիցը ձերբակալվել են:
Հարուցված քրեական գործն ըստ քննչական ենթակայության փոխանցվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն: Կատարվում է նախաքննություն:

Case of Receiving Grand Bribe by Officers of NSS of RA Detected
The National Security Service of the Republic of Armenia, conducting an unyielding fight against corruption occurrences and pursuing the implementation of functions, vested upon it by the law, to counter the RA crime and corruption, as a result of operational-search measures and investigation activities detected among its ranks a case of abusing functions and of receiving by officials a grand bribe through extortion by prior arrangement.
According to preliminary data, the criminal investigator and the head of the subdivision of the Erebuni division of the Yerevan City Department of the RA National Security Service, having besmeared the honor of the officer, having used the official capacity contrary to the interests of the service, without service necessity, due grounds and paperwork, on 24 July 2019 brought to the department a citizen of India, who had an RA residency status and resided in RA, and threatened to take measures to deport the latter from RA, to bring him to groundless responsibility, extorted a grand bribe – 20 300 USD and 300 000 AMD. Afterwards, with the assistance of their acquaintance, including threatening to use violence with respect to the aggrieved person, they demanded additionally another 3 700 USD.
In the Investigation Department of the NSS of RA, on 31 July 2019 a criminal case has been initiated on the fact of the apparent crime, according to corresponding articles of the Criminal Code of RA. Two officials and their accomplice have been detained.
The initiated criminal case has been referred, by the investigation subordination, to the RA Special Investigation Service. The preliminary investigation is being conducted.