Բացահայտվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիոն բնույթի երևույթների դեմ և հետամուտ լինելով ՀՀ հանցավորության և կոռուպցիայի հակազդման՝ օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների իրականացմանը, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում իր շարքերում բացահայտել է պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և նախնական համաձայնությամբ շորթմամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության Էրեբունու բաժնի բաժանմունքի պետը և օպերլիազորը, արատավորելով սպայի պատիվը, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, առանց ծառայողական անհրաժեշտության, պատշաճ հիմքերի և փաստաթղթավորման, 2019 թվականի հուլիսի 24-ին բաժին են բերել ՀՀ-ում կացության կարգավիճակ ունեցող և բնակվող Հնդկաստանի քաղաքացուն և սպառնացել են միջոցներ ձեռնարկել՝ վերջինիս ՀՀ-ից արտաքսելու, անհիմն պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ, շորթել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 20.300 ԱՄՆ դոլար և 300.000 ՀՀ դրամ կաշառք։ Այնուհետև, իրենց ծանոթի օժանդակությամբ, այդ թվում նաև՝ տուժողի նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, լրացուցիչ պահանջել են ևս 3.700 ԱՄՆ դոլար։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թվականի հուլիսի 31-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Երկու պաշտոնատար անձինք և նրանց հանցակիցը ձերբակալվել են:
Հարուցված քրեական գործն ըստ քննչական ենթակայության փոխանցվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն: Կատարվում է նախաքննություն:

Выявлен случай получения взятки в особо крупных размерах сотрудниками СНБ РА
Служба национальной безопасности Республики Армения, ведя непреклонную борьбу с коррупционными явлениями и будучи последовательной в осуществлении возложенных на нее законом функций по противостоянию преступности и коррупции РА, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, выявила в своих рядах случай злоупотребления должностными лицами служебным положением и получения ими по предварительному сговору путем вымогательства взятки в особо крупных размерах.
Согласно полученным предварительным данным, оперуполномоченный и начальник отделения отдела Эребуни Ереванского городского управления Службы национальной безопасности РА, запятнав честь офицера, используя должностное положение вразрез интересам службы, без служебной необходимости, надлежащих оснований и документирования, 24 июля 2019 года привели в отдел имеющего статус проживания и проживающего в РА гражданина Индии, пригрозили принять меры по депортации его из РА и привлечению его к необоснованной ответственности, путем вымогательства получили от него взятку в особо крупных размерах 20.300 долларов США и 300.000 драмов РА. Затем, при содействии своего знакомого, а также с угрозой применения насилия в отношении потерпевшего, дополнительно потребовали еще 3.700 долларов США.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА 31 июля 2019 года возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям УК РА. Два должностных лица и их сообщник задержаны.
Возбужденное уголовное дело по следственной подведомственности передано в Специальную следственную службу РА. Ведется предварительное следствие.