ԱԱԾ աշխատակիցները բացահայտել են առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և տալու դեպքեր
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել են առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և տալու դեպքեր:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ պարզվել է, որ զինկոմիսարիատներից մեկի նախկին բարձրաստիճան սպան և սպային օժանդակող անձը, տիրապետելով զինկոմիսարիատի աշխատանքների նրբություններին և օգտագործելով բժիշկների շրջանում ունեցած իրենց կապերը, 2019թ. ամառային զորակոչի ընթացքում, 2000-15 000 ԱՄՆ դոլար գումարների դիմաց, կազմակերպել են թվով 9 զորակոչիկի և 4 զինապարտի վերաբերյալ բժշկական կեղծ ախտորոշումներ ձեռք բերելու և դրանց հիման վրա պարտադիր զինվորական ծառայությունից նրանց ազատելու կամ տարկետումներ տրամադրելու գործընթացները:
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ նախկին բարձրաստիճան սպայի հետ համագործակցող անձը զբաղվել է պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ գտնվող երկու անձի առողջական մտացածին խնդիրների հիման վրա ծառայությունից վաղաժամկետ զորացրելու հարցերով: Այդ գործում նրան օժանդակել է կայազորային հոսպիտալի բժիշկներից մեկը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ 3 անձի առաջադրվել է մեղադրանք: Նախկին բարձրաստիճան սպան և նրան օժանդակող անձը կալանավորվել են:
ՀՀ ԱԱԾ-ն հորդորում է քաղաքացիներին՝ զերծ մնալ զինծառայությունից խուսափելու նպատակով կատարվող ապօրինի գործողություններից:

NSS Officers Detected Cases of Receiving and Giving Bribe in Especially Big Amount
Officers of the National Security Service of the Republic of Armenia, as a result of undertaken large-scale operational and search measures and investigation activities, detected cases of receiving and giving a bribe in especially big amount.
According to the obtained preliminary data, it was established that the former high-ranking officer of one of the military commissariats and the person assisting the officer, being aware of the subtleties of the works of the military commissariat and using their connections among doctors, during the 2019 summer draft, in exchange for 2000-15 000 USD, organized the processes of obtaining false medical diagnoses with respect to 9 conscripts and 4 persons liable for conscription and of exempting them from compulsory military service or providing determents to them based on those diagnoses.
Besides that, it was established as well that the person, cooperating with the former high-ranking officer, was engaged in issues of mastering out of service ahead of time, based on made-up health problems, two persons who were in compulsory military service. One of the doctors of the station hospital assisted him with this matter.
In the Investigation Department of the NSS of RA, criminal cases have been initiated on the facts of the apparent crime, according to corresponding articles of the Criminal Code of RA.
Based on the weight of the obtained sufficient evidence, 3 persons have been charged. The former high-ranking officer and the person assisting him are arrested.