Բացահայտվել է ՍԶ զինծառայողի կողմից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է Սահմանապահ զորքերի զինծառայողի կողմից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի N զորամասի ծառայողը, ծանոթանալով և մտերմանալով երկու անձանց հետ (քույր և եղբայր) առաջարկել է օժանդակել նրանց կաշառքի դիմաց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում աշխատանքի ընդունվելու հարցում։ Գործելով միասնական դիտավորությամբ՝ 2018 թ․ սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում վերոնշյալ և այլ պատրվակներով նրանցից խաբեությամբ և վստահությունը չարաշահելու եղանակով մաս-մաս հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 3.104.632 ՀՀ դրամ գումար։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ 1 անձի առաջադրվել է մեղադրանք: ՍԶ ծառայողը կալանավորվել է։
ՀՀ ԱԱԾ-ն հորդորում է քաղաքացիներին՝ զերծ մնալ զարտուղի ճանապարհներով ԱԱԾ համակարգ ընդունվելու փորձերից: Նմանատիպ դեպքերից տուժած քաղաքացիները կարող են զանգել հետևյալ հեռախոսահամարով՝ 010 563515։

The National Security Service of RA, as a result of operational and search measures and investigation activities undertaken within the framework of implementation of its functions to fight corruption, detected a case of embezzlement by fraud of a sum in an especially large amount by a serviceman of Border Guard Troops.
According to the obtained preliminary data, the serviceman of the N military unit of Border Guard Troops of the NSS of RA, having got acquainted and got close with two persons (a sister and a brother), offered assisting them, in exchange for a bribe, in getting employed in the National Security Service of RA. Acting by common intent, during September-December 2018, under the above-stated and other pretexts, he embezzled from them fraudulently and through abuse of their trust, in pieces, a sum in an especially large amount, in total 3 104 632 AMD.
In the Investigation Department of the NSS of RA, a criminal case has been initiated on the fact of the apparent crime, according to corresponding articles of the Criminal Code of RA. Based on the weight of the obtained sufficient evidence, 1 person has been charged. The serviceman of the Border Guard Troops is arrested.
The NSS of RA urges citizens to refrain from attempts to be admitted into the NSS system round about way. The citizens who became victims of such cases can call at the following phone number: 010 563515.