Կաշառքի դիմաց կազմակերպել են մի շարք զորակոչիկների` պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափելու գործընթացը
15-08-2019
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է կաշառք ստանալու դիմաց մի շարք զորակոչիկների պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափելու կազմակերպման դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացին, տիրապետելով զինկոմիսարիատի և Կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովի աշխատանքների նրբություններին և օգտագործելով բժիշկների շրջանում ունեցած իր կապերը, նախնական համաձայնության գալով բուժհաստատության աշխատակցի հետ, 2019թ. ամառային զորակոչի ընթացքում, 3000-8000 ԱՄՆ դոլարի չափով կաշառքի դիմաց կազմակերպել է ծառայության հետ անհամատեղելի առողջական խնդիրների առկայության վերաբերյալ կեղծ ախտորոշումների հիմքով 5 զորակոչիկի պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու կամ տարկետում տրամադրելու գործընթացը:

За взятку организовали процесс уклонения ряда призывников от обязательной военной службы
В результате предпринятых сотрудниками Службы национальной безопасности Республики Армения широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий были выявлены случаи получения взяток за организацию уклонения ряда призывников от обязательной военной службы.
Согласно полученным предварительным данным, гражданин Армении, будучи осведомлен в тонкостях работы военкомата и Центральной военно-медицинской комиссии, и используя свои связи среди врачей, придя к предварительному согласию с сотрудником медучреждения, за взятки в размере от 3000 до 8000 долларов США, на основании сфальсифицированных диагнозов о наличии несовместимых со службой проблем со здоровьем, в период летнего призыва 2019 года организовал процесс освобождения от обязательной военной службы или предоставления отсрочки 5-и призывникам.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело на основании соответствующих статей Уголовного кодекса РА.