Կաշառքի դիմաց կազմակերպել են մի շարք զորակոչիկների` պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափելու գործընթացը
15-08-2019
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է կաշառք ստանալու դիմաց մի շարք զորակոչիկների պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափելու կազմակերպման դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացին, տիրապետելով զինկոմիսարիատի և Կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովի աշխատանքների նրբություններին և օգտագործելով բժիշկների շրջանում ունեցած իր կապերը, նախնական համաձայնության գալով բուժհաստատության աշխատակցի հետ, 2019թ. ամառային զորակոչի ընթացքում, 3000-8000 ԱՄՆ դոլարի չափով կաշառքի դիմաց կազմակերպել է ծառայության հետ անհամատեղելի առողջական խնդիրների առկայության վերաբերյալ կեղծ ախտորոշումների հիմքով 5 զորակոչիկի պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու կամ տարկետում տրամադրելու գործընթացը:

Evasion of compulsory military service of a number of conscripts in exchange for a bribe
Officers of the National Security Service of the Republic of Armenia, as a result of undertaken large-scale operational and search measures and investigation activities, detected organization of a case of a number of conscripts evading compulsory military service in exchange for receiving a bribe.
According to the obtained preliminary data, the RA citizen, being aware of the subtleties of the works of the military commissariat and Central Military-Medical Committee, and using his connections among the doctors, making preliminary agreement with the official of the medical facility, during the 2019 summer draft, in exchange for 3000-8000 USD bribe, organized the process of exempting 5 conscripts from military service or providing determents to them based on false diagnoses of incompatible with military service health problems.
In the Investigation Department of the NSS of RA a criminal case has been initiated on the fact of the apparent crime according to corresponding articles of the Criminal Code of RA.