Բացահայտվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար գնումների գործընթացում առանձնապես խոշոր չափերով գումարի հափշտակման դեպք
21-08-2019
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար գնումների գործընթացում առանձնապես խոշոր չափերով գումարի հափշտակման դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնատար անձինք, մատակարար կազմակերպության հետ գալով հանցավոր համաձայնության, ուռճացված գնով կնքել են մատակարարման պայմանագիր, որի հիման վրա այդ ընկերությանն ապրանքատեսակի իրական շուկայական արժեքի փոխարեն փոխանցել են 21 մլն 700 հզր ՀՀ դրամով ավել գումար, որի արդյունքում առանձնապես խոշոր չափերով նշված գումարը վատնվել է:

Выявлен случай хищения суммы в особо крупных размерах в процессе закупок для нужд Министерства обороны РА
21-08-2019
Служба национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления своих функций, направленных на борьбу с коррупцией, выявила случай хищения суммы в особо крупных размерах в процессе закупок для нужд Министерства обороны РА.
Согласно полученным предварительным данным, должностные лица Министерства обороны РА, придя к преступному сговору с организацией-поставщиком, подписали контракт на поставку по завышенной цене, на основании которого данной компании было передано на 21 млн. 700 тыс. драмов больше реальной рыночной стоимости продукта, в результате чего упомянутая сумма в особо крупных размерах была растрачена.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело на основании соответствующих статей Уголовного кодекса РА.