ԱԱԾ-ն հայտնաբերել է ահաբեկչության կատարման համար հետախուզման մեջ գտնվող Հնդկաստանի 2 քաղաքացու
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության և միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ՀՀ ոստիկանության ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյից ստացված տեղեկությունների հիման վրա ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերել է ահաբեկչության կատարման համար հետախուզման մեջ գտնվող Հնդկաստանի 2 քաղաքացու:
Մասնավորապես, 2019թ. օգոստոսի 8-ին նշված անձինք Ստամբուլ-Երևան չվերթով ժամանել են Երևան: Նույն օրը՝ Ինտերպոլի միջազգային հետախուզման հայտը ստանալուց ժամեր անց, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում Հնդկաստանի վերոնշյալ քաղաքացիներից մեկը հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել: Պարզվել է, որ վերջինս մի շարք ծանր հանցագործություններ (այդ թվում` ահաբեկչություն, սպանություններ) կատարելու համար մեղադրվում է Հնդկաստանի քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածներով: Նրա ուղեկիցը, ով Հնդկաստանի իրավապահ մարմինների կողմից նույնպես հետախուզվում է ահաբեկչության, սպանության և այլ հանցագործությունների կատարման համար, օգոստոսի 14-ին ևս հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել Բագրատաշենի սահմանային անցակետը հատելու փորձ կատարելիս:

NSS Detected 2 Citizens of India Wanted for Committing Terrorism
The National Security Service of RA, within the framework of implementation of its functions to fight crime and international terrorism, as a result of operational and search measures undertaken on the basis of the data received from Interpol National Central Bureau of the RA Police, detected 2 citizens of India wanted for committing terrorism.
In particular, on 8 August 2019, the said persons arrived in Yerevan by Istanbul-Yerevan flight. On the same day, hours after receiving Interpol international wanted request, as a result of operational and search measures undertaken by the officers of the NSS of RA, one of the aforesaid citizens of India was detected and detained. It was found out that the latter is charged under various articles of the Criminal Code of India for the commitment of a number of grave crimes (including terrorism and murders). His fellow, who is also wanted by the law enforcement agencies of India for committing terrorism, murder and other crimes, on 14 August was detected as well and detained while attempting to cross Bagratashen border checkpoint.