ԱԱԾ տնօրենը մասնակցել է ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքին
Օգոստոսի 27-ին մեկնարկեց ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների՝ «Արժեքներ գործողության մեջ. Հայաստանի շահերը փոփոխվող աշխարհում» խորագրով ամենամյա համաժողովը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ ազգային անվտանգության տնօրեն Ա. Վանեցյանը, ԱԳ նախարար Զ. Մնացականյանը, տարբեր երկրներում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպաններ, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատակիցներ և այլք:
«Հայաստանի անվտանգության մարտահրավերներն աշխարհաքաղաքական վերափոխումների հոլովույթում» թեմատիկ քննարկման ժամանակ հնչեցրած ելույթում Ա. Վանեցյանը ներկայացրեց տարածաշրջանային զարգացումների և աշխարհաքաղաքական բազմաբնույթ գործոնների ազդեցության համատեքստում Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերները և դրանց դեմ պայքարի տեսլականը: ԱԱԾ տնօրենն ընդգծեց, որ այս առումով շատ կարևոր է ՀՀ պետական բոլոր գերատեսչությունների համակարգված ու փոխլրացնող գործակցությունը.
«ԱԱԾ և ԱԳՆ աշխատանքը, յուրաքանչյուր կառույցին բնորոշ առանձնահատկություններով հանդերձ, կոչված է մեկ ընդհանուր գերակա նպատակի, այն է՝ նպաստել պետության առջև ծառացած խնդիրների համակարգված լուծմանը». – նշեց Ա. Վանեցյանը:
Համաժողովն իր աշխատանքները կշարունակի մինչև սեպտեմբերի 3-ը: Այս ընթացքում հանդիպումներ և քննարկումներ կծավալվեն Ազգային ժողովում, Գյումրիիում ու Արցախում:

Директор СНБ принял участие на встрече глав дипломатических представительств РА
27 августа состоялась ежегодная конференция руководителей центрального аппарата МИД РА и глав дипломатических представительств РА в зарубежных странах под названием «Ценности в действии. Интересы Армении в меняющемся мире».
На конференции приняли участие Директор Службы национальной безопасности Республики Армения А.Ванецян, Министр иностранных дел З.Мнацаканян, Чрезвычайные и Полномочные Послы Армении в разных странах, сотрудники дипломатических представительств и др.
Во время выступления в ходе тематического обсуждения «Вызовы безопасности Армении в свете геополитических преобразований A.Ванецян представил вызовы безопасности Армении в контексте влияния региональных развитий и различных геополитических факторов и видение борьбы с ними. Директор СНБ подчеркнул, что в этом отношении очень важно скоординированное и взаимодополняющее сотрудничество всех государственных ведомств Республики Армения. Работа СНБ и МИД наряду с особенностями, присущими каждой структуре, призвана преследовать одну общую приоритетную цель, а именно: способствовать систематическому решению проблем, возникших перед государством». Конференция продлится до 3 сентября. В течение этого времени встречи и обсуждения будут проходить в Национальном Собрании, Гюмри и Арцахе.