Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում դեռևս 2019 թվականի փետրվարի 2-ին հարուցված քրեական գործի շրջանակներում տևական ժամանակ ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա, 2019 թվականի օգոստոսի 27-ին խուզարկություններ են կատարվել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ, ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի, ինչպես նաև վերջինիս հետ փոխկապակցված մի շարք անձանց առանձնատներում և բնակարաններում։
Նույն օրը՝ խուզարկությունների ավարտից հետո, Գագիկ Խաչատրյանը և Կարեն Խաչատրյանը (ՀՀ ՊԵԿ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա) ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործությունների (ծանր հետևանքների առաջացմամբ զուգորդված պաշտոնեական դիրքի չարաշահում և առանձնապես խոշոր չափերով գույքի վատնում) կատարման կասկածանքով բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ և ձերբակալվել։

На основании фактических данных, полученных в результате длительных и широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возбужденного в Следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения еще 2 февраля 2019г. уголовного дела, 27 августа 2019г. были проведены обыски в особняках и квартирах бывшего председателя Комитета по госдоходам РА, бывшего министра финансов РА Гагика Хачатряна, а также связанных с последним ряда лиц.
В тот же день после завершения обысков Гагик Хачатрян и Карен Хачатрян (бывший высокопоставленный чиновник КГД) были подвергнуты приводу в Следственный департамент СНБ РА и задержаны по подозрению в совершении преступлений, предусмотренных ч.2 ст.308 и п.1, ч.3 ст.179 (Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия) и (Растрата имущества в особо крупных размерах) Уголовного кодекса РА.