Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում դեռևս 2019 թվականի փետրվարի 2-ին հարուցված քրեական գործի շրջանակներում տևական ժամանակ ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա, 2019 թվականի օգոստոսի 27-ին խուզարկություններ են կատարվել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ, ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի, ինչպես նաև վերջինիս հետ փոխկապակցված մի շարք անձանց առանձնատներում և բնակարաններում։
Նույն օրը՝ խուզարկությունների ավարտից հետո, Գագիկ Խաչատրյանը և Կարեն Խաչատրյանը (ՀՀ ՊԵԿ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա) ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործությունների (ծանր հետևանքների առաջացմամբ զուգորդված պաշտոնեական դիրքի չարաշահում և առանձնապես խոշոր չափերով գույքի վատնում) կատարման կասկածանքով բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ և ձերբակալվել։

On the basis of factual data obtained as a result of extensive longtime operational and search measures and investigative activities within the criminal proceedings initiated still on 2 February 2019, in the Investigation Department of the National Security Service of Republic of Armenia, on 22 August 2019, searches were conducted in the houses and mansions of the former Head of the RA State Revenue Committee, former RA Minister of Finance Gagik Khachatryan and several individuals associated with him.
On the same day, following the completion of the search, Gagik Khachatryan and Karen Khachatryan (former RA SRC high-ranking official) on suspicion of having committed crimes under Article 308, 2nd part, and Article 179, 3rd part, 1st clause, of the RA Criminal Code (abuse of official authority coupled with grave consequences and squandering of property in particularly large amount) were taken to the RA NSS Investigation Department and detained.