«Հրապարակ» թերթի 2019թ. հունվարի 31-ի և փետրվարի 1-ի համարներում հրապարակվել է հարցազրույց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հետ
- 2018 թվականի մայիսից պաշտոնավարում եք, 2000-ից՝ համակարգում․ նախ կուզենայի իմանալ՝ ԱԱԾ ղեկավարի պաշտոնում Ձեր նշանակմամբ աշխատանքային սկզբունքների, գործելաոճի առանցքային փոփոխություն իրականացրե՞լ եք։
- Առանցքային փոփոխությունն այն է, որ այսօր մենք զբաղվում ենք հիմնականում մեր գործառույթներով։ Հիմա հարց կառաջանա, թե նախկինում ի՞նչ են արել․ ես բազմիցս նշել եմ, որ նախկինի գործելաոճը չեմ մեկնաբանել եւ մնալու եմ այդ սկզբունքին հավատարիմ։ Իմ նշանակումից հետո բոլորի մոտ այն տպավորությունն է, որ ԱԱԾ-ն զբաղվում է բացառապես կոռուպցիոն, տնտեսական բնույթի հանցագործությունների բացահայտմամբ։ Իրականում այդպես չէ, պարզապես նշվածներն այն մասն են, որոնք մենք կարողանում ենք հրապարակել, հանրությանը ներկայացնել։
- Այդուհանդերձ, այսօր էլ ԱԱԾ-ն քննադատողներ կան, որ կառույցը դարձել է հեղափոխական իշխանության քաղաքական գործիքը՝ հեռացել է իր հիմնական գործառույթներից, փորձում է ազդել որոշակի շրջանակների վրա, դատավորների վրա եւ այլն։
- Ես, ճիշտն ասած, լուրջ շրջանակներից նման գնահատականներ ու քննադատություններ չեմ լսել։ Եթե լինի նման դեպք, որ մենք քաղաքական գործիք ենք դարձել նոր իշխանությունների ձեռքում, կհիմնավորվի, կպատասխանեմ… Հավատացեք, այսօրվա քաղաքական իշխանությունը, ի դեմս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ուղղակի բացառում է նման գործելաոճը։ Ինձ առաջին օրը նշանակել է եւ ասել՝ գնա զբաղվիր քո գործով, քաղաքականության մեջ ԱԱԾ-ն գործ չունի․ ես փորձում եմ եւ կարծում եմ՝ ստացվում է՝ ԱԱԾ-ն զերծ պահել քաղաքական որեւէ պրոցեսի մեջ խառնվելուց։
Վերջին ընտրությունը դրա վառ օրինակն էր, երեւի թե ՀԿ-ների, քաղհասարակության ներկայացուցիչները, լրագրողական համայնքը կբարձրաձայնեին այդ մասին, եթե ԱԱԾ-ն մի բան աներ։ Մենք իրականացնում ենք միայն օրենքով մեզ վերապահված գործառույթներ, եւ Ձեր ասած քննադատություններն անհիմն ու անլուրջ են։ Ինչ վերաբերում է հիմնական գործառույթներից հեռանալուն, ապա ասեմ, որ քիչ առաջ նոր զեկույց եմ ներկայացրել, ամբողջը վերաբերում է արտաքին հետախուզությանը, ներքին հակահետախուզությանը։ Այսինքն՝ մեր հիմնական ու գլխավոր հակառակորդները, գաղտնիք չէ, Ադրբեջանն ու Թուրքիան են, մշտապես աշխատանքներ են կատարվում, շատ ծանր աշխատանքներ, որը պահանջում է մեծ նվիրում եւ պրոֆեսիոնալիզմ։ Ովքեր անում են այդ գործը՝ հետախույզներն ու հակահետախույզները, իրականում բարձր պրոֆեսիոնալիզմ ունեցող մարդիկ են, չեմ վախենա ասել՝ նվիրյալներ են, որոնք, սակայն, երբեք չեն երեւում, իրենց ոչ ոք չի տեսնում, չի ճանաչում։ Եթե ԱԱԾ-ի «երեւացող» աշխատողը կարող է մի տեղ իրեն լավ զգալ՝ հարաբերական իմաստով, այդ մարդիկ ընդհանրապես ոչ մի տեղ ո՛չ երեւում են, ո՛չ էլ իրենց արված գործերի մասին ինչ-որ մեկն իմանում է։ Շատ անգամներ նրանց աշխատանքը գուցե վերագրվի այլ գերատեսչություններին, դեսպանատներին եւ այլն։ Հայաստանի Հանրապետությունում ահաբեկչական բնույթի սպառնալիքներ են հնչում, որոնք, փառք Աստծո, կարողանում ենք կանխել, տիրապետում ենք իրավիճակին։
- Ահաբեկչության սպառնալիքներ դրսի՞ց, թե՞ ներսից։
- Այո, դրսից, մեր տարածաշրջանն այնպիսին է, որ ուզենք, թե ոչ, մենք դրա կենտրոնում ենք։ Ապօրինի սահմանահատումներ, տարբեր ձեւերով, այս ամենի ռադիկալ ներկայացուցիչները տարբեր երկրներում իրենց քնած բջիջներն են փորձում ստեղծել։ Գուցե իմ ասածները ձեզ զարմանալի թվան, բայց մենք կտրված չենք աշխարհում տեղի ունեցող այդ գործընթացներից ու պետք է կարողանանք դիմագրավել այս սպառնալիքներին եւ մինչ օրս, փառք Աստծո, փառքով կատարում ենք։ Այնպես որ, ԱԱԾ-ն միայն սեւ հագուստով ու դիմակներով տղաները չեն, որոնք գնում են եւ ինչ-որ մարդկանց բռնում-տանում են, իրականում դա լուրջ վերլուծական, ինտելեկտուալ աշխատանք է, որը կատարվում է մեր ծառայության ողջ անձնակազմի կողմից։
- Հանրային դեմքերի, հատկապես ընդդիմադիրների, գաղտնալսումներ չե՞ն արվում, ինչպես նախկին իշխանության ժամանակ, դրանք քաղաքական նպատակներով չե՞ք օգտագործում։
- Ես չգիտեմ՝ նախկինում ինչ էր արվում, բայց ասեմ՝ այսօր ԱԱԾ-ն գաղտնալսում է բացառապես այն անձանց, որոնք կասկածվում են այս կամ այն հանցագործության կատարման կամ նախապատրաստման մեջ, որի վերաբերյալ կազմվում է հիմնավոր որոշում, տեղեկանք, ներկայացվում է դատարան, իրականացվում է դատարանի որոշում, եւ հաջորդում են մեր քայլերը՝ օրենքի շրջանակներում։
- Լավ, խոսենք քրեական գործերի մասին, քանի՞ գործ կա այժմ ԱԱԾ-ի վարույթում։
- 2018-ին ազգային անվտանգության քննչական դեպարտամենտում շուրջ 370 քրեական գործ է քննվել՝ 2017-ի համեմատությամբ շուրջ 100 գործով ավելի։ Բավականին արդյունավետ են եղել մեր քննած գործերը, որեւէ բողոք, որեւէ փաստաբան մեր քննած գործերով չի ներկայացրել անհամաձայնություն, որ օրենք ենք խախտել եւ այլն։ Օբյեկտիվությունը 100 տոկոս պահել ենք։
- Տեղեկությունը, որ հեղափոխությունից հետո Ձեր ղեկավարած կառույցի գործերը շատացել են, աշխատակիցների թիվն եք ավելացրել, իրականությո՞ւն է։
- Նախ ես ասեմ, որ 3-4 ամիս առաջ ԱԱԾ-ում տեղի ունեցավ լրջագույն կառուցվածքային փոփոխություն, մանրամասները չեմ կարող հայտնել, որովհետեւ դա հույժ գաղտնի տեղեկատվություն է։ Բայց երկու բառով կարող եմ ուղղություններն ասել՝ հետախուզություն, հակահետախուզություն, տնտեսական անվտանգության եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի նորաստեղծ դեպարտամենտ։ Տնտեսական անվտանգությունը պետք է ճիշտ հասկանալ, մենք չենք կրկնում ՊԵԿ օպերատիվ հետախուզական վարչության գործառույթը կամ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչության գործառույթները։ Տնտեսական անվտանգությունը մի մեծ բլոկ է, որն իր մեջ պարունակում է պարենային, գյուղատնտեսական, անասնաբուժական անվտանգություն եւ այլն, այսինքն՝ համաճարակներ, սպառնալիքներ, այդ մասով տեղեկատվությունը ստացվում է, վերլուծվում ու ներկայացվում քաղաքական ղեկավարությանը։
Նախկինում կար, փոքր բաժին էր, այսօր այն մեծացրել ենք։ Բայց ինչ վերաբերում է Ձեր բուն հարցին, հաստիքակազմի, թվաքանակի փոփոխություն չենք արել, հաստիքացուցակը ո՛չ կրճատել ենք, ո՛չ ավելացրել, այլ ճիշտ տեղաբաշխել ենք։ Մյուսը սահմանադրական կարգի պահպանության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի դեպարտամենտն է, եւ եւս մեկ նոր կառույց, որը ստեղծվել է, կառավարական կապի եւ տեղեկատվական անվտանգության դեպարտամենտն է։ Կառավարական կապը մեր հայտնի դեղին հեռախոսներն են, դրանց սպասարկումը, պետական կայքերի սպասարկումը, այսինքն՝ մենք սպասարկում ենք ոչ թե որպես ադմին, այլ իրականացնում ենք պահպանությունը, որպեսզի դրսի հակերների հարձակումներից պահպանենք։ Անցյալ տարի մոտ 3 միլիոն հարձակման փորձ ենք կանխել։
- Դա շա՞տ է, թե՞ քիչ նախորդ տարիների համեմատ։
- Շատ է ու բացատրվում է Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրությամբ, տեղեկատվական անվտանգության հարցը 21-րդ դարի ամենակարեւորագույն սպառնալիքն է, որը կարող է լինել։ Թվայնացվում է ողջ համակարգը, եթե չունենանք տեղեկատվական անվտանգություն, ապա չենք կարող ապահովել մեր երկրի անվտանգությունը լիարժեք եւ ողջ ծավալով։ Մինչ այս փոփոխությունները, ընդհանուր մեկ բաժինն էր իրականացնում այս ողջ գործառույթները, հիմա հստակ ոլորտային տարանջատում է իրականացվել, դրվել են հստակ ուղղությունները։
- Պարոն Վանեցյան, թվարկում եք՝ սա ենք անում, նա ենք անում, բայց, ի վերջո, ինչպե՞ս ստացվեց, որ գաղտնալսեցին ԱԱԾ տնօրենին․ խոսքը ՀՔԾ պետի հետ Ձեր հեռախոսազրույցի մասին է։ Ասացիք, թե գիտեք՝ ովքեր են արել, բայց մեղադրելու հիմքեր չունեք։ Հիմա կարո՞ղ եք անուններ տալ, գոնե հայտնի՞ է, թե Հայաստանում քանի մարդ ունի համապատասխան գաղտնալսող տեխնիկա։
- Ես ոչ մի հարցից չեմ խուսափում, բայց ուզում եմ վերջնականապես փակել այս գաղտնալսման թեման։ Քանի դեռ ընթանում է քննություն, դրա վերաբերյալ որեւէ մեկնաբանություն չեմ անելու, առանց այն էլ ինչ ասել եմ, դարձել է շահարկումների առարկա։ Ես էլի եմ կրկնում՝ ամաչելու ոչ մի բան չունեմ, ու կկրկնեմ ցանկացած տեղ, ինչի համար եւ այլն։ Պետք չէ շահարկել այս փաստը, որ եթե գաղտնալսվում է երկրի ԱԱԾ տնօրենը, ուրեմն էս ուր ենք հասել… Երկրի ԱԱԾ տնօրենն օգտվում է մի հեռախոսակապից, որից օգտվում են սովորական մարդիկ, չնայած հիմա արդեն այլ հեռախոսակապից ենք օգտվում, ներքին կապ է, մեր մշակած ծրագիրն է, ու բացառվում է գաղտնալսումը։ 21-րդ դարում ցանկացած մարդ կարող է գաղտնալսվել, մեզ էլ հիմա կարող են գաղտնալսել ինչ-որ մի լազերով, տեխնիկան այնքան զարգացած է, որ դա գրեթե անխուսափելի է… Իհարկե, դա չի արդարացնում ոչ մի բան, բայց ես ուզում եմ ասել, որ պետք չէ այդ հարցը սարքել ծայրահեղ վտանգավոր բան։ Շատ վատ է, ես խոստովանեմ, որ այդ խոսակցություններից ես շատ մեծ ցավ եմ ապրել, ամաչել եմ ոչ թե բովանդակությունից, այլ գաղտնալսման փաստից։ Բայց եղել է այն, ինչ եղել է, շարունակում ենք աշխատել ավելի զգոն, ավելի ուշադիր, որպեսզի նման դեպքերը չկրկնվեն։
- Իսկ անուններ չե՞ք ուզում տալ, ասում էիք՝ հայտնի դեմքեր են։
- Ոչ, չեմ ուզում, ինչ վերաբերում է գաղտնալսող տեխնիկային, մենք նման տեղեկություն չունենք, թե որեւէ մեկը նման տեխնիկա ունի, դրանք խոսակցություններ են, որոնց վերաբերյալ երբեք փաստացի հիմք որեւէ մեկը չի ներկայացրել, մենք նման տեղեկատվություն չունենք։
- Խոստացել էիք հրապարակել Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքի հարստացման սխեմաները եւ ունեցվածքը։ Կա՞ քրեական գործ, ասենք՝ «Կոնգրես» հյուրանոցում Սեդրակ Քոչարյանի կողմից բաժնեմաս ձեռք բերելու հետ կապված, կամ այլ։
- Այո, պետք է ասեմ, որ քրեական գործ է հարուցվել, այդ շրջանակներում ստացվել են հիմնավոր փաստեր եւ առաջիկայում ԱԱԾ-ի քննչական դեպարտամենտի կողմից կհրապարակվեն։
- Սեդրակ Քոչարյանի՝ Ձեր դեմ ներկայացրած հայցի քննության ժամանակ Ձեր փաստաբանը պնդում էր, որ Քոչարյանի ընտանիք ասելով՝ Դուք նկատի չեք ունեցել անձամբ Սեդրակ Քոչարյանին։ Ո՞ւմ եք նկատի ունեցել։
- Անկեղծ ասած, չեմ հետեւում այդ գործին եւ այնքան էլ լուրջ չեմ վերաբերվում այդ ամենին, չեմ ուզում մեկնաբանել փաստաբանին։ Կլինի դատարանի որոշումը, կենթարկվենք այդ որոշմանը, թող դատարանը քննի, որեւէ բան չեմ ուզում ասել, որ չասեն՝ ազդում ենք դատարանի վրա, ուղղորդում ենք, առանց այն էլ ով չի ալարում, ասում է՝ դատավորներին զանգում ենք, ասում ենք, էս ենք անում, էն ենք անում, ինչը, ես էլի կրկնում եմ՝ անհիմն մեղադրանքներ են։
- Դուք պատերազմ էիք հայտարարել կոռուպցիայի դեմ, ասել էիք, որ մի 70 գործ բանակի կոռուպցիայի հետ է կապված, 250 մլրդ դրամի ֆինանսական գործարքներ եք ստուգել․ նորություն, արդյունքներ կա՞ն։
- Բանակի հետ կապված՝ էս պահին, եթե չեմ սխալվում, 11 մլրդ դրամ արդեն իսկ վերադարձված է, եւս 6-7 մլրդ առաջիկայում կվերադարձվի, բացի դա, բանակի հետ կապված շատ մեծ, ահռելի գումարներ կան, այսպես կոչված՝ արտաբյուջեն, որը նախկինում եղել է, ու ստուգվում է դրա ծախսման արդյունավետությունը, այսինքն՝ ինչի համար են ծախսել։ Եթե գրված է, որ գնել են զենք, բարի, մենք պետք է ստուգենք, եթե գրված է, որ տրվել է ինչ-որ հարց լուծելու համար, պետք է ստուգենք։ Սա շատ ծավալուն աշխատանք է, որն իրականացնում ենք ու երբ ավարտենք, արդյունքների մասին կներկայացնենք։
- Հանրային հետաքրքրություն առաջացրած եւս մի քանի քրեական գործերի մասին կուզեի խոսեիք, դրանք շատ են, բայց առանձնացրել եմ «Երեւան» հիմնադրամինը, որը հեղափոխությունից հետո առաջին հարուցված գործերից էր։ Ի՞նչ նորություններ կասեք այդ գործով։
- Քրեական գործով իրականացված լայնածավալ, օպերատիվ գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ «Երեւան» հիմնադրամը վատնել է մի մասը, մի մասը՝ ոչ արդյունավետ կամ նպատակային է ծախսել այդ գումարների, ընդհանուր չափը գումարի 1 մլրդ 807 մլն դրամ է, որն ամբողջությամբ վերականգնվել է, պետական բյուջե է փոխանցվել։ Մենք ինչո՞ւ սկսեցինք գործողություններ, որովհետեւ հայտարարվեց, որ այս հիմնադրամը լուծարվում է, երբ մենք արեցինք գործողություն, դեռեւս 500 մլն կար հաշվի վրա, հետեւաբար, միասին ստացվում է՝ 2 մլրդ 307 մլն դրամ է բյուջե վերադարձվել։
- Մաքսայինի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի դեմ հարուցված գործից նորություն կա՞, ապօրինի ձեռնարկատիրությանը մասնակցելու ու ապօրինի գումարներ օրինականացնելու մեղադրանքով իր դեմ հարուցված գործից հետո նա հայտարարեց իր սեփականությունը հանդիսացող «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցը պետությանը նվիրելու մասին․ արդյոք այս գործը կարճվե՞լ է։
- Այո, ինքը ցանկություն է հայտնել նվիրաբերել այդ հյուրանոցը Հայաստանի Հանրապետությանը, բայց դա չի նշանակում, որ գործը կարճել ենք, իհարկե, չենք կարճել, գործով քննությունը շարունակվում է, հայտնի տեսանյութը տեսել եք, այն, ինչ որ ասված է, դա հիմնավորվում է եւ կհիմնավորվի քրեական գործի շրջանակներում, մեղադրանքները կառաջադրվեն, եւ կլինեն հետեւանքներ։
Բայց եկեք նաեւ մի բան հասկանանք, որ կոնկրետ այդ դեպքը եղել է 2005-06 թվականներին, այսինքն՝ կա վաղեմության ժամկետ, որը հիմք է քրեական հետապնդում չիրականացնել, բայց մենք պարտավոր ենք հիմնավորել այդ մարդու մեղքը կամ ապացուցել նրա անմեղությունը քրգործի շրջանակներում։ Այսինքն, մենք մեր գործն անում ենք, եւ այդ ընթացքում պարոն Ավետիսյանը ցանկություն է հայտնել նվիրաբերել «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցը պետությանը, ինչը ողջունելի է։
- Օրենքով գողերի, քրեական հեղինակությունների դեմ պարբերաբար ռեյդեր են կազմակերպվում՝ Զապ, Օշականցի Գեւորիկ ու էլի ինչ-որ մարդիկ։ Նրանց տները խուզարկեցին, Կանեւսկոյին բռնեցին, բաց թողեցին եւ այլն․ առհասարակ, «գողականների» դեմ ռեյդերն ի՞նչ արդյունք տվեցին։
- Ես չեմ կազմակերպում, Օսիպյանի հացը ձեռից մի խլեք (կատակում է), ոստիկանությունն է իրականացնում այդ մասով։ Գիտեք, դա ուղիղ ոստիկանության գործառույթն է, այդ ուղղությամբ պատշաճ աշխատում է, եթե հարկ կլինի, անհրաժեշտություն կծագի, որ ԱԱԾ-ն զբաղվի այդ անձանցով, միանշանակ կզբաղվենք։
- Կարծում եք, որ Հայաստանում այս շերտի հետ կապված իրավիճակն այնքան հանգիստ է, որ ձեր միջամտության կարիքը չկա՞։
- Այո, այո։ Գիտեք, դա ուղիղ ոստիկանության գործառույթն է, այդ ուղղությամբ պատշաճ աշխատում են, եթե հարկ կլինի, անհրաժեշտություն կծագի, որ ԱԱԾ-ն զբաղվի այդ անձանցով, միանշանակ կզբաղվենք։
- Կարո՞ղ է Հայաստանում արդեն օրենքով գողեր ու հեղինակություններ էլ չկան։
- «Օրենքով գողեր» եզրույթը ես չեմ ընդունում, դա հորինված բան է, չկա նման պաշտոն։
- Իսկ նման մարդի՞կ։
- Կան մարդիկ, որոնք իրենց համարում են ինչ-որ մի բան։ Կան մարդիկ, որոնք իրենց համարում են օրենքով գող, մեկը՝ ուրիշ բան, բայց ՀՀ քաղաքացիները բոլորն են հավասար պետության օրենքների առջեւ, ունեն նույն իրավունքներն ու պարտականությունները։ Եվ անկախ իրենց զբաղեցրած դիրքից կամ ինչ-որ մի խմբին իրենց դասելուց, իրենք պետք է հավասար լինեն օրենքի առջեւ, կխախտեն օրենքը՝ պատասխանատվության կենթարկվեն, եթե մարդը գիծը չի անցնում, թող գնա ապրի ու ասի՝ ես Յուրի Գագարինն եմ։
- Նախկին իշխանության ժամանակ այդ մարդիկ բավականին արտոնյալ պայմաններում էին, խոսվում էր անգամ իշխանության հետ համագործակցելու մասին, հիմա չկա՞ նման բան։
- Գիտեք, մենք բոլորս, հանրությունը, կարծում եմ՝ ԱԱԾ-ի անելիքներն էլ են այստեղ մեծ, պետք է այնպիսի մթնոլորտ ստեղծենք երկրում, որ երիտասարդները ոչ թե ուզենան քրեական ուղղություն բռնեն, դա իրենց համար ընդունելի լինի, այլ բռնեն իրավապահ համակարգի կողմը։ Այդ առումով ես շատ դրական եմ համարում, որ ԱԱԾ վերջին 9 ամսվա գործունեությամբ պայմանավորված՝ հասարակության լայն շերտերի մոտ դրական էմոցիա է ստեղծվել, ինչի վկայությունը նա է, որ Երեւանում երիտասարդ աղջիկներն ու տղաները կրում են ԱԱԾ գրությամբ գլխարկներ, հագնում են շապիկներ, որոնց վրա գրված է՝ «սիրահարվԱԱԾ»։
- Կարծում եք դա Ձեր գործունեությա՞մբ, թե՞ պարզապես Ձեր անձով է պայմանավորված։
- Իհարկե, անձերը կապ ունեն, ես շնորհակալ եմ մեր լրագրողական համայնքին, որ ի սկզբանե ինձ փորձեցին ոչ թե սեւացնել, այլ ընդհակառակը՝ օբյեկտիվ լուսաբանեցին իմ գործունեությունը։ Եվ, այո, ես քանի որ հանդիսանում եմ ԱԱԾ տնօրեն, հիմնարկի դեմքը ես եմ, գնահատականը ես չէ, որ պետք է տամ, բայց դրականն ակնհայտ է։
Բայց վերջին ժամանակներս կարծես թե նոր աղմկոտ բացահայտումներ չեք անում, Ձեր ասած «դրական էմոցիաների» պակաս կա որոշ շրջանակների համար։ Ավարտվեցի՞ն բացահայտումները, կա՞նգ առավ այդ ալիքը։
- Ոչ, իհարկե, ոչ։ Հունվար ամսվա ընթացքում բռնել ենք մեծ քանակությամբ թմրանյութի ապօրինի շրջանառություն, սահմանախախտներ, Բագրատաշեն մաքսակետում կոռուպցիոն մի շղթա ենք բացահայտել, որտեղ ներգրավված էին մաքսայինի աշխատողները, ձերբակալել ենք ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյայի, որն էլի ներգրավված էր կոռուպցիոն շղթայի մեջ… Ես բազմաթիվ գործեր էլի կարող եմ թվարկել, բայց առանց մանրամասնելու, այսինքն՝ հունվարի առաջին 7 օրը, երբ մարդիկ չէին աշխատում, մենք արել ենք այս ամենը, բայց մյուս կողմից՝ չեմ ուզում, որ ԱԱԾ-ն լինի առաջնագծում, պարզապես չենք հրապարակում, հնչեղություն տալիս։
- Դու՞ք չեք ուզում, թե՞… եղան տեղեկություններ, որ կառավարությունում խանդում են, որ Ձեր վարկանիշն ավելանում է։
- Ոչ, ոչ, ե՛ս չեմ ուզում։ Ապրիլին տեղի ունեցած, այսպես կոչված, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո ԱԱԾ-ն ուներ մեծ անելիքներ, եւ հասարակության պահանջ նաեւ կար, բայց եթե հիշում եք, ես իմ ծառայության սկզբից էլ ասել եմ, որ ճիշտ չեմ գտնում ԱԱԾ-ի այդքան հրապարակային լինելը, եւ կամաց-կամաց ԱԱԾ-ն պետք է ստվեր գնա։ Իմ խոստումը ես իրականացրել եմ, բայց դա չի նշանակում, որ մենք հաշվետու չենք լինելու հասարակության առջեւ, ԶԼՄ-ների առջեւ։ Մենք որեւէ կաշկանդվածություն չունենք ինչ-որ մի հանցագործություն բացահայտելու՝ անկախ անձերից, անկախ դեպքերից, դրանց ներգրավված մարդկանցից, բայց եկեք «բռնել, փակել, արյուն», էս ամեն ինչը դնենք մի կողմ, մարդիկ թող համախմբվեն, սկսեն աշխատել, որ մեր երկիրը շենացնենք։
Վարչապետը հայտարարել է, որ ընտրություններից հետո անելու է տնտեսական հեղափոխություն, ես առիթից օգտվելով՝ հասարակությանը կոչ եմ անում՝ թեւերը քշտեն եւ օրուգիշեր աշխատեն թե՛ իրենց բարեկեցությունը լավացնելու համար, թե՛ երկրի զարգացումն ապահովելու համար։ Իսկ մենք մեր գործը կանենք, ամուր կանգնած ենք երկրի անվտանգության պաշտպանության հիմքում, օրուգիշեր աշխատում ենք, որ մեր քաղաքացիները լինեն պաշտպանված, ապրեն անվտանգ միջավայրում, բայց պետք է բոլորն աշխատեն ու հզորացնեն մեր տնտեսությունը, որովհետեւ եթե մենք տնտեսապես չզարգացանք, մեր ողջ պաշտպանական համակարգը կամ անվտանգությունը ոչ մի բանի պետք չեն։ Մենք կպահենք անվտանգությունը, դուք զբաղվեք երկրի շենացմամբ, թող բոլորը հարստանան, հարուստ լինելը լավ բան է, մարդիկ թող հարստանան, լավ ապրեն, իրենց կարիքները բավարարեն, բայց միայն օրինական ճանապարհով։ Մի ժամանակ իրավիճակ էր ստեղծված երկրում, որ անգամ մանրապատումներ էին սարքել, ով հարուստ էր, ԱԱԾ-ն գալիս պառկացնում էր գետնին, խլում ունեցվածքը․ ոչ, մենք մենակ ուրախ ենք, որ մարդիկ հարստանան ու լավ ապրեն։
- Ի դեպ, Ձեր ընտանիքի բիզնեսներին վերջերս հաճախակի է մամուլն անդրադառնում, որ ՊԵԿ-ը նույնիսկ Ձեր հայրիկի ծաղկի բիզնեսում չարաշահումների վերաբերյալ գործ է հարուցել, կա՞ Ձեր հովանավորությունը…
- Գիտեք, ես շատ վատ եմ տանում, որ նման սուտ ինֆորմացիաներ են գրում, հետո դու պարտավորվում ես հերքել, պաշտպանվել, ի վերջո, պարզվեց, չէ՞, որ ո՛չ ՊԵԿ-ն է գործ հարուցել, ո՛չ ավտոս են կաշառք տվել, հայրիկս է անհատույց օգտագործման տվել ԱԱԾ-ին։ Էլի եմ կրկնում՝ որեւէ կաշկանդվածություն չկա ինչ-որ մի հանցագործություն բացահայտելու՝ անկախ անձերից, անկախ դեպքերից, դրանց ներգրավված մարդկանցից։
- Եվ վերջում․ նկատեցինք, որ Դուք շարունակում եք մեծաթիվ թիկնազորի ուղեկցությամբ շրջել, Ձեր անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքները, որոնց մասին հայտարարել էիք, շարունակվո՞ւմ են։
- Ցավոք սրտի՝ այո, կան սպառնալիքներ, այո, շրջում եմ թիկնազորով, զրահապատ մեքենայով, ամեն դեպքում, ավելի լավ է ապահովագրենք, մեզ հանկարծակի մի բան չլինի, որովհետեւ շատ ինֆորմացիաներ ենք ստանում։ Իհարկե, այնպես չէ, որ նստած ասում են՝ գնանք Վանեցյանին սպանենք, բայց վտանգներ զգում ենք ու պաշտպանվում, որ հետո մի բան չլինի, ասեն՝ Վանեցյանն ինքն իրեն չէր կարողանում պաշտպանել։

- Вы руководите с мая 2018 года, в системе – с 2000г., прежде всего, я хотела бы знать, с Вашим назначением на должность руководителя Службы национальной безопасности произвели ли Вы ключевые изменения в стиле деятельности и принципах работы?
- Ключевые изменения — это то, что сегодня мы занимаемся в основном нашими функциями. Сейчас возникнет вопрос, чем же занимались раньше: я неоднократно отмечал, что стиль деятельности прежнего руководителя не комментировал и останусь предан этому принципу. После моего назначения у всех такое впечатление, что СНБ занимается исключительно выявлением преступлений коррупционного и экономического характера. В действительности это не так, просто упомянута та часть, которую мы можем опубликовать, предоставить общественности.
- Тем не менее и сегодня есть осуждающие СНБ, что структура стала политическим инструментом революционной власти, отдалилась от своих основных функций, пытается влиять на определенные сферы, на судей и прочих.
- Я, честно говоря, из серьезных кругов подобных оценок и осуждений не слышал. Если случится подобное, и мы станем политическим инструментом в руках новой власти, все будет обосновано, отвечу… Поверьте, сегодняшняя политическая власть в лице премьер-министра Никола Пашиняна напрямую исключает подобный стиль деятельности. Он назначил меня и в первый же день сказал: “Займись своей деятельностью, в политике нет места для СНБ. Я стараюсь и думаю, что получается оградить СНБ от вмешательства в какие-либо политические процессы.
- Последние выборы - яркий пример этому, наверное, представители общественных организаций, гражданского общества, журналистское сообщество озвучили бы об этом, если бы СНБ что-то предприняло. Мы выполняем только функции, закрепленные за нами согласно закону, и высказанная Вами критика беспочвенна и несерьезна. Что касается отдаления от основных функций, скажу, что недавно представил новый отчет, который полностью касается внешней разведки и внутренней контрразведки. Не секрет, что наши основные и главные противники Азербайджан и Турция. Постоянно ведутся очень тяжелые работы, которые требуют преданности и профессионализма. Те, кто выполняют эту работу, разведчики и контрразведчики, на самом деле люди с высоким профессионализмом, не побоюсь сказать, преданные, которые, однако, никогда не видны, их никто не видит, не знает о проделанной ими работе.
- Если «видимый» сотрудник СНБ может чувствовать себя где-то хорошо, в переносном смысле, эти люди совершенно нигде не видны, и никто о проделанной ими работе не узнаёт. Часто их работа может быть приписана иным ведомствам, посольствам и т.д. В Республике Армения звучат угрозы террористического характера, которые, слава Богу, мы в состоянии предотвратить, контролируем ситуацию.
-Террористические угрозы внешние или внутренние?
- Внешние, наш регион таков, что мы находимся в его центре, хотим мы этого или нет. Имеют место нелегальные пересечения границы различными способами. Радикально настроенные элементы пытаются создать в разных странах свои спящие ячейки. Возможно, мною сказанное Вас удивит, но мы не изолированы от этих процессов, происходящих в мире, и мы должны быть в состоянии противостоять этим угрозам и, по сей день, слава Богу, с честью справляемся. Так что, СНБ это не только парни в черных костюмах и масках, которые задерживают и забирают каких-то людей, на самом деле ведется серьезная аналитическая, интеллектуальная работа, которая выполняется всем персоналом нашей службы.
- Не проводятся ли прослушивания телефонных разговоров общественных деятелей, особенно оппозиционеров, как при прежнем правительстве, используете ли это в политических целях?
- Я не знаю, что было сделано раннее, но скажу, что в настоящее время СНБ прослушивает исключительно тех лиц, которые подозреваются в тех или иных совершенных преступлениях или в их подготовке, в отношении которых составляется обоснованное решение, представляется в суд, принимается решение суда в рамках закона.
- Хорошо, давайте поговорим об уголовных делах, сколько дел в настоящее время расследуется в СНБ?
- В 2018г. в Следственном департаменте национальной безопасности было рассмотрено около 370 уголовных дел, в сравнении с 2017г. - почти на 100 больше. Рассмотренные нами дела были достаточно результативны, никаких жалоб не было, ни один адвокат не выразил несогласия по поводу расследуемых нами дел, и о том, что мы нарушили закон. Мы сохранили объективность на 100 процентов.
- Соответствует ли действительности информация о том, что после революции количество дел в управляемой Вами структуре стало больше и возросло число сотрудников?
- Прежде всего, я скажу, что 3-4 месяца назад в СНБ произошли серьезные структурные изменения, я не могу сообщить подробности, потому что это совершенно секретная информация. Но в двух словах я могу отметить направления: разведка, контрразведка, экономическая безопасность и новосозданный департамент по борьбе с коррупцией. Экономическую безопасность надо правильно понимать, мы не повторяем функцию оперативно-розыскного управления КГД или функции управления по борьбе с организованной преступностью полицией. Экономическая безопасность - это большой блок, который включает в себя продовольственную, сельскохозяйственную, ветеринарную безопасность и т. д., то есть, по части эпидемий, угроз информация принимается, анализируется и предоставляется политическому руководству.
- Ранее был небольшой отдел, сегодня мы его расширили. Но что касается сути Вашего вопроса, изменений в штатном составе сотрудников мы не проводили, не сокращали и не увеличили штатное расписание, но правильно распределили. Другим подразделением является Департамент по защите конституционного строя и борьбе с терроризмом, и еще одна новая структура - Департамент правительственной связи и информационной безопасности. Правительственная связь - это наши знаменитые желтые телефоны, их обслуживание, обслуживание государственных веб-сайтов, то есть мы обслуживаем не как админ, а осуществляем его защиту от внешних хакерских атак. В прошлом году мы предотвратили около 3 млн. попыток атак.
- Это много или мало по сравнению с предыдущими годами?
- Это много и объясняется интересом к Армении, проблема информационной безопасности - самая важная угроза 21 века, которая может быть. Вся система оцифровывается, если у нас не будет информационной безопасности, мы не сможем полноценно обеспечивать безопасность нашей страны во всем объеме. До этих изменений всего один отдел выполнял все эти функции, в настоящее время проведено четкое разграничение по сферам, выдвинуты четкие указания.
- Господин Ванецян, вы перечисляете, мы делаем это, мы делаем то, но в конце концов, как получилось, прослушали телефонный разговор Директора СНБ? Речь идет о вашем телефонном разговоре с начальником ССС. Вы отметили, что знаете, кто это сделал, но у вас нет оснований для обвинения. Теперь Вы можете назвать имена, хотя бы известно, сколько людей в Армении имеют соответствующую технику для прослушивания телефонных разговоров?
- Я не избегаю никаких вопросов, но я хочу окончательно закрыть эту тему прослушивания. Пока идет расследование, я не буду комментировать, и без того, что я уже сказал, стало предметом спекуляций. Повторю еще раз, мне нечего стыдиться, и я повторю это в любом месте. Не надо спекулировать этим фактом, что если прослушивается разговор Директора СНБ, то до чего мы дошли... Директор СНБ пользуется той телефонной связью, которой пользуются обычные люди, хотя мы уже используем другую телефонную связь. Внутренняя связь – нами разработанная программа и исключает прослушивание телефонных разговоров. В 21-м веке любой человек может быть прослушан, и сейчас нас могут услышать каким-то лазером, техника настолько развита, что это почти неизбежно ... Конечно, это ничего не оправдывает, но я хочу сказать, что не нужно рассматривать этот вопрос, как серьезную угрозу? Должен признаться, что я очень расстроился из-за этих разговоров, стыдился не за содержание, а самого факта прослушивания. Но случилось то, что случилось, мы стали работать более бдительно, более внимательно, чтобы такие случаи не повторились.
- А Вы не хотите назвать имена, Вы говорили, что люди известные?
- Нет, не хочу, а что касается прослушивающей техники, то у нас нет подобной информации, имеет ли кто-либо такую технику. Это разговоры, в отношении которых никто никогда не предоставлял фактических обоснований, у нас нет подобной информации.
- Вы обещали опубликовать схемы обогащения семьи Роберта Кочаряна и их имущество. Есть ли уголовное дело, например, в связи с приобретением Седраком Кочаряном акций гостиницы “Конгресс” или другие?
- Да, я должен сказать, что возбуждено уголовное дело, в этих рамках получены обоснованные факты, и в ближайшее время будут опубликованы Следственным департаментом СНБ.
- При рассмотрении иска Седрака Кочаряна против Вас Ваш адвокат настаивал на том, что, говоря “семья Кочаряна”, Вы не имели в виду лично Седрака Кочаряна. Кого Вы имели в виду?
- Честно говоря, я не слежу за этим делом и серьезно не отношусь ко всему этому, я не хочу комментировать адвоката. Будет решение суда, подчинимся решению суда, пусть суд рассмотрит, не хочу ничего говорить, чтобы не обвиняли, что мы влияем на суд, направляем их, и без того, кому не лень, заявляет, что звоним судьям, делаем это, делаем то, и это, я повторяю снова, необоснованные обвинения.
- Вы объявили войну портив коррупции, сказали, что у вас около 70 дел, связанных с коррупцией в армии, проверили финансовые операции на 250 млрд. драмов. Есть ли результаты, новости?
- Что касается армии, то на данный момент, если я не ошибаюсь, уже возвращено 11 млрд. драмов, еще 6-7 млд. в ближайшее время будет возвращено, кроме этого, есть очень большие, огромные суммы денег, связанные с армией, так называемые внебюджетные, которые прежде были и проверяется результативность этих расходов, то есть на что они были потрачены. Если написано, что купили оружие, хорошо, мы должны проверить, написано, что оно выдано для решения какого-то вопроса, мы должны проверить. Это очень объемная работа, которую мы выполняем, и когда мы закончим, предоставим результаты.
- Хотелось бы также затронуть ряд уголовных дел, вызвавший общественный интерес, их много, но я выделила фонд “Ереван”, в отношении которого уголовное дело было возбуждено одним из первых после революции. Что нового скажете по этому делу?
- В результате широкомасштабных оперативных мероприятий по данному уголовному делу подтвердилось, что фонд “Ереван” потратил впустую часть денег, а другую часть – безрезультативно, либо не по назначению, на общую сумму 1 млрд. 807 млн. драмов, которая полностью была возмещена, перечислена в государственный бюджет. Почему мы начали действия, потому что было объявлено что фонд ликвидируется, и когда мы начали действовать, еще на счету было около 500 млн, следовательно, в сумме получается: в бюджет было возвращено 2 млрд. 307 млн. драмов.
- Есть ли новости о возбужденном уголовном деле против прежнего начальника Таможенной службы Армена Аветисяна. После возбужденного уголовного дела в отношении него за участие в незаконном предпринимательстве и незаконную легализацию денежных средств он объявил о предоставлении своей собственной гостиницы “Голден Палас” государству. Действительно ли это дело приостановлено?
- Да, он выразил желание подарить эту гостиницу Республике Армения, но это не означает, что мы приостановили дело, мы конечно дело не приостановили, по делу продолжается расследование. Вы видели известный видеоролик, все, что там сказано, все обосновано в рамках уголовного дела, обвинения будут выдвинуты и будут последствия. Но давайте также поймем еще один случай, который имел место в 2005-2006 годах, то есть, есть срок давности, который предотвращает уголовное преследование, но мы обязаны обосновать вину человека или доказать его невиновность в рамках уголовного дела. То есть, мы выполняем свою работу, и в это время господин Аветисян выражает желание подарить отель “Голден Палас” государству, что приветствуется.
- Против “воров в законе”, криминальных авторитетов - Запа, Геворика Ошаканского и некоторых других регулярно организуются рейды. Их дома обыскали, задержали Каневского, отпустили и т.д. Каков был результат рейдов против авторитетов?
- Не я организовываю, не отбирайте хлеб из рук Осипяна (шутит), по этой части работу осуществляет полиция. Вы знаете, это прямая функция полиции, она работает должным образом и, при необходимости, если потребуется, чтобы СНБ занялась этими людьми, однозначно займемся.
- Считаете ли Вы, что ситуация с этим слоем в Армении настолько спокойная, что нет необходимости в Вашем вмешательстве?
- Да. Вы знаете, что это прямая функция полиции. Она работает должным образом, и, при необходимости Служба национальной безопасности однозначно займется этими людьми.
- Может в Армении больше нет “воров в законе” и криминальных авторитетов?
- Я не принимаю термин «вор в законе», это выдумка, такой должности нет.
- А подобные люди?
- Есть люди, которые считают себя кем-то. Есть люди, которые считают себя “ворами в законе”, кто-то еще кем-то, но все граждане Республики Армения равны перед законом, имеют одинаковые права и обязанности. И независимо от занимаемого ими положения или от причисления к какой-либо группе, они должны быть равны перед законом. Нарушат закон, будут привлечены к ответственности, если человек не переступает черту, пусть живет и говорит: “Я - Юрий Гагарин”.
- Во времена предыдущей власти эти люди были в довольно привилегированных слоях, говорилось даже о сотрудничестве с властями. Сейчас подобного нет?
- Знаете, все мы, общественность / я думаю, что у СНБ здесь много работы/, мы должны создать в стране атмосферу, в которой молодые люди хотели бы идти не по криминальному пути, который может быть приемлем для них, а пошли бы в сторону правоохранительной системы. В этой связи я считаю очень положительным, что в результате деятельности за последние 9 месяцев СНБ вызывает положительные эмоции в широких слоях общества, что свидетельствует о том, что молодые девушки и парни в Ереване носят шапки с надписями СНБ, а также футболки «սիրահարվԱԱԾ»։
- Как вы думаете, это обусловлено Вашей деятельностью или просто Вашей личностью?
- Конечно личности играют роль, я благодарен нашему журналистскому сообществу за то, что изначально пытались меня не очернить, а наоборот, объективно осветили мою деятельность. Да, и поскольку я директор СНБ, я лицо организации, не я должен давать оценки, но положительный сдвиг очевиден.
- Но в последнее время Вы, кажется, не делаете никаких новых громких разоблачений, и в некоторых кругах есть нехватка, как Вы говорите, «положительных эмоций». Разоблачения закончились, волна остановилась?
- Нет, конечно нет. В январе мы задержали большое количество незаконного оборота наркотиков, нарушителей границы, мы раскрыли цепь коррупции в таможенном пункте “Баграташен”, в которую были вовлечены сотрудники таможни, арестован высокопоставленный сотрудник полиции, который был также вовлечен в коррупционную цепь... Я мог бы упомянуть множество других случаев, но без подробностей. То есть в первые 7 дней января, когда люди не работали, мы выполняли свою работу, но с другой стороны, я не хочу, чтобы СНБ находилась на переднем плане, просто не публикуем, не придаем огласке.
- Вы не хотите или… появились сведения о ревности правительства, из-за того, что Ваш рейтинг растет?
- Нет, нет, я не хочу. После так называемой ненасильственной, бархатной революции в апреле у Службы национальной безопасности было много работы, и было также общественное требование, но, если вы помните, я с самого начала своей деятельности говорил, что я не считаю правильным публичность СНБ, и постепенно СНБ должна уйти в тень. Я выполнил свое обещание, но это не значит, что мы не будем подотчетны общественности, СМИ. У нас нет никакой скованности для раскрытия любых преступлений, независимо от лиц, независимо от обстоятельств, вовлеченных людей, но давайте слова «поймать, закрыть, кровь» отложим в сторону. Пусть люди объединятся, начнут работать над благоустройством нашей страны.
- Премьер-министр объявил, что после выборов он совершит экономическую революцию, и я, пользуясь случаем, призываю общественность засучить рукава и работать изо дня в день для улучшения их благосостояния и обеспечения развития страны. А мы проделаем свою работу, мы твердо стоим в основе безопасности страны, день и ночь работаем, чтобы наши граждане были защищены, жили в безопасном мире. Все должны работать и развивать нашу экономику. Если мы не будем развиваться экономически, вся наша система обороны или безопасность будет никому не нужна.
- Мы обеспечим безопасность страны, вы занимайтесь благоустройством страны, пусть все будут богатыми. Быть богатым хорошо, пусть все люди хорошо живут, удовлетворяют свои потребности, но только законным путем. Когда-то в стране была создана ситуация, что даже придумывали истории о том, что кто богат, к ним являлась СНБ, заставляла лечь на землю, отнимала имущество. Нет, мы только рады, когда люди богаты и хорошо живут.
- Кстати, к вопросу о Ваших семейных бизнесах пресса часто возвращается, что даже КГС возбудил дело о злоупотреблениях в цветочном бизнесе Вашего отца. Есть ли здесь Ваше покровительство?
- Знаете, я очень плохо переношу, когда пишут такие ложные сведения, а потом ты бываешь обязан опровергать и защищаться, и в конце концов выяснилось же, что ни КГС не возбуждал дела, мой автомобиль вовсе не является взяткой, а мой отец передал автомобиль в безвозмездное пользование СНБ. Повторяю, нет никакой скованности в раскрытии какого-либо преступления, вне зависимости от личностей, обстоятельств, причастных лиц.
- И в завершении. Мы заметили, что Вы продолжаете передвигаться с большим количеством телохранителей. Угрозы Вашей безопасности, о которых Вы заявляли, продолжаются и по сей день?
- К сожалению, да, есть угрозы, да, я передвигаюсь с большим количеством телохранителей, на бронированном автомобиле. В любом случае лучше застраховаться, потому что мы получаем много информации, чтобы вдруг чего не произошло. Конечно, это не так, что говорят: “Давай убьем Ванецяна”, но мы чувствуем угрозу и защищаемся, если что-то произойдет, скажут: “Ванецян не мог защищать сам себя”.