Արցախի Հանրապետության տարածքում կանխվել է ԻԻՀ-ից 4,2կգ ընդհանուր քաշով թմրամիջոցի մաքսանենգության և ապօրինի շրջանառության դեպք
12-09-2019
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի կողմից կազմակերպված օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում, հայ-իրանական սահմանի տեղամասում կանխվել է Արցախի Հանրապետության տարածքում ԻԻՀ-ից 4,2կգ ընդհանուր քաշով թմրամիջոցի մաքսանենգության և ապօրինի շրջանառության դեպք։
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ 2 քաղաքացի ավտոմեքենայով` առանց համապատասխան անցագրի, մուտք են գործել Արցախի Հանրապետության տարածքում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի վերահսկողության տակ գտնվող հայ-իրանական սահմանի տեղամաս, սակայն նկատելով ՍԶ սահմանապահներին` դիմել են փախուստի: Իրականացված համապատասխան միջոցառումների արդյունքում վերջիններս հայտնաբերվել և պարզաբանումների նպատակով ուղեկցվել են մոտակա սահմանապահ ուղեկալի տարածք:
Արդյունքում, նշյալ ավտոմեքենայի զննությամբ հայտնաբերվել է պոլիէթիլենային փաթեթավորմամբ 0,6 կգ քաշով բյուրեղանման նյութ, իսկ ավտոմեքենայի շարժման հետագծին հարող տեղանքում` պոլիէթիլենային փաթեթավորմամբ 1,6 կգ քաշով նույնպիսի զանգված և 2 կգ քաշով մուգ շագանակագույն մածուցիկ նյութ: Վերոնշյալ անձինք հայտնել են, որ բյուրեղանման նյութը «մետամֆետամին», իսկ շագանակագույնը` «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցներ են, որոնք պետք է տեղափոխեին Երևան քաղաք:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի կողմից հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով և այն օրենքով սահմանված կարգով փոխանցվել է Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմիններին՝ նախաքննություն կատարելու նպատակով նշված անձանց առաջադրված է մեղադրանք և որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորում։

В результате оперативных мероприятий, организованных Пограничными войсками Службы национальной безопасности Республики Армения, на участке армяно-иранской границы на территории Республики Арцах предотвращен случай контрабанды из ИРИ наркотических средств общим весом 4,2 кг и их незаконного оборота.
Согласно полученным предварительным данным, двое граждан РА на автомобиле без соответствующего пропуска въехали на подконтрольный Пограничным войскам СНБ РА участок армяно-иранской границы на территории Республики Арцах, однако, заметив пограничников ПВ, обратились в бегство. В результате предпринятых соответствующих мероприятий они были обнаружены и сопровождены на территорию ближайшей пограничной заставы с целью дачи разъяснений.
В результате, при досмотре указанного автомобиля было обнаружено кристаллообразное вещество весом 0,6 кг в полиэтиленовой упаковке, а в местности, примыкающей к траектории движения автомобиля, – такую же массу весом 1,6 кг в полиэтиленовой упаковке и темно-коричневое вязкое вещество весом 2кг. Вышеуказанные лица сообщили, что кристаллообразное вещество является наркотическим средством “метамфетамин”, а коричневое – наркотическим средством “опиум”, которые должны были быть доставлены в г.Ереван.
По факту очевидного преступления Пограничными войсками СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, которое в установленном законом порядке было передано правоохранительным органам Республики Арцах с целью проведения предварительного следствия. Указанным лицам предъявлено обвинение, в качестве меры пресечения избран арест.