Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը տնտեսական բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է էլեկտրաէներգիայի ապօրինի օգտագործմամբ կրիպտոարժույթի արտադրություն իրականացնելու («մայնինգ») դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՏՏ ոլորտում գործունեություն ծավալող ընկերությունը, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում որպես էլեկտրաէներգիա սպառող բաժանորդ գրանցված չլինելով, ապօրինի օգտագործելով էլեկտրաէներգիա, ՀՀ-ում գործող հիդրոէլեկտրակայաններից (ՀԷԿ) մեկի տարածքում տեղադրված կրիպտոարժույթ թողարկող սարքավորումներով («ֆերմա») զբաղվել է «մայնինգով»՝ կրիպտոարժույթի ստացմամբ և թողարկմամբ: Նշված գործունեության արդյունքում 1.5 տարվա ընթացքում ապօրինի սպառվել է ավելի քան 1.7 մլն կիլովատտ էլեկտրաէներգիա՝ շուրջ 73 մլն ՀՀ դրամ արժեքով:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր, հաշվարկվում է պետությանը և ՀԷՑ-ին պատճառված վնասի չափը, միջոցներ են ձեռնարկվում ապօրինի գործունեությունն իրականացրած անձանց շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

Служба национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках осуществления своих функций, направленных на борьбу с экономическими преступлениями, раскрыла случай незаконного использования электроэнергии для осуществления криптовалютного производства (майнинг).
Согласно полученным предварительным данным, работающая в области ИТ компания, будучи незарегистрированной в качестве потребителя электроэнергии в ЗАО “Электрические сети Армении” незаконно используя электроэнергию с помощью выпускающих криптовалюту оборудований «ферма”, установленных на территории одной из действующих в РА гидроэлектростанций (ГЭС), занималась “майнингом”. В результате этой деятельности за 1.5 года незаконно израсходовано свыше 1.7 млн. кВт/ч электроэнергии на сумму около 73 млн. драмов РА.
По факту очевидного преступления подготавливаются материалы, рассчитывается размер ущерба, нанесенного государству и ЭСА, принимаются меры по установлению круга лиц, совершивших незаконные действия.