Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը տնտեսական բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է էլեկտրաէներգիայի ապօրինի օգտագործմամբ կրիպտոարժույթի արտադրություն իրականացնելու («մայնինգ») դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՏՏ ոլորտում գործունեություն ծավալող ընկերությունը, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում որպես էլեկտրաէներգիա սպառող բաժանորդ գրանցված չլինելով, ապօրինի օգտագործելով էլեկտրաէներգիա, ՀՀ-ում գործող հիդրոէլեկտրակայաններից (ՀԷԿ) մեկի տարածքում տեղադրված կրիպտոարժույթ թողարկող սարքավորումներով («ֆերմա») զբաղվել է «մայնինգով»՝ կրիպտոարժույթի ստացմամբ և թողարկմամբ: Նշված գործունեության արդյունքում 1.5 տարվա ընթացքում ապօրինի սպառվել է ավելի քան 1.7 մլն կիլովատտ էլեկտրաէներգիա՝ շուրջ 73 մլն ՀՀ դրամ արժեքով:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր, հաշվարկվում է պետությանը և ՀԷՑ-ին պատճառված վնասի չափը, միջոցներ են ձեռնարկվում ապօրինի գործունեությունն իրականացրած անձանց շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

The National Security Service of the Republic of Armenia, as a result of operational and search measures undertaken within the framework of implementation of its functions to fight the crimes of an economic nature, detected a case of carrying out production of cryptocurrency (“mining”) through the illegal use of electricity.
According to the obtained preliminary data, a company operating in IT sphere, not being registered in “Electric Networks of Armenia” CJSC as a subscriber consuming electricity and illegally using electricity, engaged in “mining”- getting and releasing cryptocurrency - through cryptocurrency mining equipments (“farm”) installed on the territory of one of the hydroelectric power stations in RA. As a result of the mentioned activity, more than 1,7 mln kilowatt electricity - worth around 73 mln AMD - was illegally consumed within 18 months.
Materials are being prepared on the fact of the apparent crime, the amount of damage caused to the State and to “Electric Networks of Armenia” CJSC is being calculated; measures are being taken to detect the circle of persons engaged in illegal activity.