Երևանում անցկացվում է «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» հակաահաբեկչական վարժանքը
Սեպտեմբերի 25-ին Երևանում մեկնարկեց ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների հակաահաբեկչական ստորաբաժանումների ղեկավար կազմի հավաքը: Միջոցառումն անցկացվում է ԱՊՀ մասնակից պետությունների հակաահաբեկչական կենտրոնի (ԱՊՀ ՀԱԿ) համակարգմամբ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հետ համատեղ: Հավաքի առանցքային միջոցառումն է Համագործակցության երկրների իրավասու մարմինների «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքի եզրափակիչ փուլերի անցկացումը:
Երկօրյա միջոցառումներին մասնակցում են Համագործակցության անդամ 8 պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների, ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի և ոլորտային համագործակցության մարմինների պատվիրակությունները:
Հավաքի բացմանը ներկա են ԱՊՀ ՀԱԿ ղեկավար, ոստիկանության գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Նովիկովը, ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանը, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Մոլդովայի և Ուզբեկստանի անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների, ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչները, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և հյուրեր:
«Արարատ-Անտիտեռոր-2019» վարժանքի սցենարի համաձայն՝ երկրորդ փուլի շրջանակներում ՀՀ ԱԱԾ «Ա» Վարչության հատուկ ստորաբաժանումների ուժերով Տավուշի մարզի Կողբ գյուղի շրջանում գազատարի պայթեցման, Աբովյանի գազի ստորգետնյա պահեստ-կայանի, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ վարչական շենքի և պետական հեռուստաընկերության եթերի տաղավարի զինված գրավման պայմաններում իրականացվել են գրավված օբյեկտներում պատանդների ազատագրմանը և պայմանական դիվերսիոն-ահաբեկչական խմբերի չեզոքացմանն ուղղված գործողություններ:
Ցուցադրվել է Հակաահաբեկչական գործողության (ՀԱԳ) կառավարման հանրապետական օպերատիվ շտաբի աշխատանքը, որի ղեկավարմամբ մշակվել են «պատանդների» ազատագրմանը և «ահաբեկիչների» ոչնչացմանն ուղղված հատուկ գործողության պլանավորման, նախապատրաստման և անցկացման հարցերը:
Վարժանքի ընթացքում մշակվել և իրականացվել են Համագործակցության երկրների իրավասու մարմինների փոխգործակցության ալգորիթմները, վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտներում ահաբեկչական գործողությունների նախապատրաստման նախանշանների հայտնաբերման և կանխման ուղղությամբ:
Սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ ԶՈՒ «Բաղրամյան» զորավարժարանում կանցկացվի վարժանքի եզրափակիչ փուլը:
Նշենք, որ ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքները հանդիսանում են Համագործակցության երկրների գործնական փոխգործակցության համակարգի կարևոր բաղադրիչ տարրը: Դրանց հիմնական նպատակն է ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների, հատուկ ծառայությունների և այլ ուժային կառույցների պատրաստվածության բարձրացումը՝ ահաբեկչական մարտահրավերներին և սպառնալիքներին համատեղ հակազդելու նպատակով: Հայաստանի տարածքում վարժանքներն անցկացվում են երկրորդ անգամ: 2006թ. դրանց անցկացման վայրը եղել է Հայկական ԱԷԿ-ը («Ատոմ-Անտիտեռոր-2006»):

В Ереване проходят антитеррористические учения “Арарат-Антитеррор-2019”
25 сентября в Ереване начался сбор руководящего состава антитеррористических подразделений органов безопасности и специальных служб государств-участников СНГ. Мероприятие проводится при координации Антитеррористического центра государств-участников СНГ (АTЦ СНГ) совместно со Службой национальной безопасности РА. Ключевым мероприятием сбора является проведение заключительных этапов совместных антитеррористических учений “Арарат-Антитеррор-2019” компетентных органов стран Содружества.
В двухдневных мероприятиях участвуют делегации органов безопасности и специальных служб 8 государств-членов Содружества, Исполнительного комитета СНГ и органов отраслевого сотрудничества.
На открытии сбора присутствуют руководитель АTЦ СНГ, генерал-полковник полиции Андрей Новиков, временный исполняющий обязанности директора СНБ РА полковник Эдуард Мартиросян, представители органов безопасности и специальных служб Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Молдовы и Узбекистана, различных ведомств РА, другие высокопоставленные должностные лица и гости.
Согласно сценарию учений “Арарат-Антитеррор-2019”, в рамках второго этапа силами специальных подразделений Управления “А” СНБ РА в условиях подрыва газопровода в районе села Кохб Тавушской области, вооруженного захвата Абовянской станции подземного хранения газа, административного здания ЗАО “Газпром Армения и павильона государственного телевидения были осуществлены действия, направленные на освобождение заложников на захваченных объектах и нейтрализацию условных диверсионно-террористических групп.
Была представлена работа Республиканского оперативного штаба управления антитеррористической операцией (АТО), под руководством которого были разработаны вопросы планирования, подготовки и проведения специальной операции, направленной на освобождение “заложников” и ликвидацию “террористов”.
В ходе учений были разработаны и реализованы алгоритмы взаимодействия компетентных органов стран Содружества по обнаружению признаков и предотвращению подготовки террористических актов на объектах топливно-энергетического комплекса.
26 сентября на полигоне “Баграмян” ВС РА состоится заключительный этап учений.
Следует отметить, что совместные антитеррористические учения компетентных органов государств-участников СНГ являются важным элементом системы практического взаимодействия стран Содружества. Их основная цель - повышение готовности органов безопасности, специальных служб и других силовых структур государств-участников СНГ к совместному противодействию террористическим вызовам и угрозам. На территории Армении учения проводятся во второй раз. В 2006 г. местом их проведения была Армянская АЭС (“Атом-Антитеррор-2006”).