Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը տնտեսական բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է շուրջ 2 կգ քաշով կեղծ ոսկու ձուլակտորների պատրաստման և իրացման դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ մի խումբ քաղաքացիներ, գալով նախնական համաձայնության, ոսկերչությամբ զբաղվող անձանց միջոցով պատրաստել են ոսկեպատ արծաթե համաձուլվածքներ՝ ոսկու ձուլակտորների նմանողությամբ, և նախաձեռնել դրանց իրացումը:
Մասնավորապես՝ 2019թ. սեպտեմբերի 8-ին նշված կեղծ ձուլակտորներից շուրջ 0.5 կգ-ը խաբեությամբ վաճառել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացուն՝ վերջինիցս ստանալով 9 000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ: Այնուհետև, սեպտեմբերի 23-ին, նշված անձինք փորձել են նույն քաղաքացուն իրացնել ևս 1.5 կգ կեղծ ոսկու ձուլակտորներ՝ 27.000 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով, սակայն գործարքն իրականացվել է ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո, ինչից անմիջապես հետո առերևույթ հանցագործություն կատարած անձինք բռնվել և բերման են ենթարկվել:
Բացի այդ, ըստ հավաստի օպերատիվ տվյալների, վերջիններս կեղծ ոսկու ձուլակտորներ են գրավադրել նաև հայաստանյան բանկերից մեկում՝ դրա դիմաց ստանալով գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հարուցված քրեական գործն ըստ ենթակայության ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ նախաքննությունը շարունակելու նպատակով: Երկու անձ ձերբակալվել է, երրոդի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին:

Служба национальной безопасности Республики Армения в результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках осуществления своих функций, направленных на борьбу с экономическими преступлениями, раскрыла случай изготовления и сбыта фальшивых золотых слитков весом около 2 кг.
Согласно полученным предварительным данным, группа граждан РА по предварительному сговору посредством лиц, занимающихся ювелирным делом, изготовили позолоченные серебряные сплавы, похожие на слитки золота, и предприняли их реализацию.
В частности, 8 сентября 2019 года около 0,5кг указанных фальшивых слитков обманным путем продали гражданину Исламской Республики Иран, получив от последнего сумму в драмах, эквивалентную 9000 долларам США. Впоследствии, 23 сентября, указанные лица попытались тому же гражданину продать еще 1,5кг фальшивых золотых слитков на общую сумму 27.000 долларов США, однако сделка была осуществлена под оперативным контролем сотрудников СНБ, сразу же после этого лица, совершившие очевидное преступление, были задержаны и подвергнуты приводу.
Кроме того, согласно достоверным оперативным данным, указанные лица также заложили фальшивые слитки золота в одном из армянских банков, получив за это деньги.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА согласно соответствующей статьей Уголовного кодекса РА возбужденное уголовное дело в порядке следственной подведомственности передано в Следственный комитет РА с целью продолжения предварительного следствия. Два лица задержаны, в отношении третьего в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.