Սեպտեմբերի 25-ին ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքի երկրորդ փուլի շրջանակներում, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության «Ա» Վարչության հատուկ ստորաբաժանումների ուժերով, ՀՀ Տավուշի մարզի Կողբ գյուղի շրջանում գազատարի պայթեցման, Աբովյանի գազի ստորգետնյա պահեստ-կայանի, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ վարչական շենքի և պետական հեռուստաընկերության եթերի տաղավարի զինված գրավման պայմաններում անցկացվել է գրավված օբյեկտներում պատանդների ազատագրմանը և պայմանական դիվերսիոն-ահաբեկչական խմբերի չեզոքացմանն ուղղված գործողությունը:
Ցուցադրվել է Հակաահաբեկչական գործողության (ՀԱԳ) կառավարման հանրապետական օպերատիվ շտաբի աշխատանքը, որի ղեկավարմամբ մշակվել են «պատանդների» ազատագրմանը և «ահաբեկիչների» ոչնչացմանն ուղղված հատուկ գործողության պլանավորման, նախապատրաստման և անցկացման հարցերը:
ՀԱԳ անցկացման ընթացքում հատուկ ստորաբաժանումները ցուցադրել են այնպիսի օպերատիվ-մարտավարական գործողություններ, ինչպիսիք են հատուկ տեխնիկական միջոցների օգտագործմամբ հանցագործների շրջափակումն ու չեզոքացումը:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքը անցկացվում է երեք փուլով՝ 7 օր ընդհանուր տևողությամբ:
Առաջին փուլի ընթացքում ԱՊՀ ՀԱԿ-ին առընթեր համակարգման շտաբի աջակցությամբ (ս.թ. սեպտեմբերի 9-ից 13-ը) ԱՊՀ յոթ պետությունների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ստորաբաժանումների կողմից անցկացվել են համաձայնեցված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների (ՄԱԿ) զինյալների բացահայտման, քողարկված ահաբեկչական ցանցի բացահայտման, Համագործակցության պետությունների վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտներում և կարևորագույն նշանակության այլ օբյեկտներում նախապատրաստվող ահաբեկչական գործողությունների կանխարգելման ու կանխման ուղղությամբ:
Մշակվել են ԱՊՀ իրավասու մարմինների փոխգործակցության հարցերը, այդ թվում նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների, հատուկ ծառայությունների և իրավապահ մարմինների կոլեկտիվ օգտագործման տեղեկատվական համակարգերի հնարավորությունների օգտագործմամբ, իրական պայմաններում փորձարկվել են ահաբեկչական գործողությունների արձագանքման պետական համակարգերը:
Սեպտեմբերի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի «Բաղրամյան» զորավարժարանում անցկացվելու է վարժանքի եզրափակիչ փուլը՝ սահմանապահ գոտում ահաբեկչական ուղղվածության ապօրինի զինված կազմավորումների շրջափակմանը և ոչնչացմանը, բնակավայրը գրաված պայմանական ահաբեկիչների խմբի ոչնչացմանն ուղղված՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, ոստիկանության և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի համատեղ հատուկ գործողությունը: ԱԻՆ ստորաբաժանումները կցուցադրեն ահաբեկչական գործողության հետևանքների նվազեցմանն ուղղված գործողություններ:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքները հանդիսանում են Համագործակցության երկրների գործնական փոխգործակցության համակարգի կարևոր բաղադրիչ տարրը: Դրանց հիմնական նպատակն է ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների, հատուկ ծառայությունների և այլ ուժային կառույցների պատրաստվածության բարձրացումը՝ ահաբեկչական մարտահրավերներին և սպառնալիքներին համատեղ հակազդելու նպատակով:
ԱՊՀ-ում դրանց անցկացման իրավական հիմքն է «Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների տարածքներում հակաահաբեկչական համատեղ միջոցառումների կազմակերպման և անցկացման կարգի մասին» կանոնակարգը և երեք տարի ժամկետով ընդունվող Ահաբեկչության և ծայրահեղականության այլ բռնի դրսևորումների դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության ծրագիրը:
2001 թվականից սկսած ԱՊՀ ՀԱԿ հովանու ներքո կազմակերպվել են 15 նման վարժանքներ, դրանցից յուրաքանչյուրի թեմատիկան ձևավորվել է` հաշվի առնելով Համագործակցոթյան պետություններում և աշխարհի այլ տարածաշրջաններում ահաբեկչական սպառնալիքների տարածման վիճակը, դինամիկան և միտումները:
Հայաստանի տարածքում վարժանքներն անցկացվում են երկրորդ անգամ, 2006 թ-ին դրանց անցկացման վայրը եղել է Հայկական ԱԷԿ-ը («Ատոմ-Անտիտեռոր-2006»):

On 25 September, within the framework of the second stage of “Ararat-Antiterror 2019” joint anti-terrorism exercise of the competent authorities of the CIS Member-States, the forces of special units of the “A” Department of the National Security Service of the Republic of Armenia conducted an operation to release hostages and to neutralize the simulated subversive-terrorist groups at the seized facilities, under the conditions of exploding the gas pipeline in the area of Koghb village of Tavush region of RA, armed seizure of the Abovyan station of the underground storage of gas, of the administrative building of the “Gazprom Armenia” CJSC and the broadcast compound of the State television company.
The work of the republican operations headquarters to lead the counterterrorism operation (CTO) was demonstrated, under the leadership of which the matters pertaining to planning, preparation and carrying out of the special operation on release of “hostages” and elimination of “terrorists” were worked out.
During the CTO, the special units demonstrated such operational-tactical activities, as isolation and neutralization of criminals, with the use of special technical equipment.
The “Ararat-Antiterror 2019” joint anti-terrorism exercise of the competent authorities of the CIS Member-States is conducted in three stages, with the overall duration of 7 days.
During the first stage, with the assistance of the Coordination Headquarters at the CIS ATC (from 9 to 13 September 2019), the units of security agencies and special services of seven CIS States – Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan and Uzbekistan – conducted coordinated operational-search operations to identify fighters of international terrorist organizations (ITO), to detect a clandestine terrorist network, to prevent and suppress planned terrorist acts at facilities of fuel and energy complex and other facilities of vital importance of Commonwealth States.
Issues on cooperation of CIS competent authorities were developed, including with the use of capabilities of information systems of collective use of security agencies, special services and law enforcement agencies of CIS Member-States, State systems of response to acts of terrorism were tested under real-life conditions.
On 26 September at the Baghramyan Training Ground of the Armed Forces of the Republic of Armenia, the final stage of the exercise will take place, i.e. the joint special operation of the Armed Forces, Police and Border Guard Troops of the NSS of the Republic of Armenia to isolate and neutralize illegal armed groups of terrorist nature at the border area, to eliminate the group of simulated terrorists who have seized the populated area. Units of the Ministry of Emergency Situations will demonstrate operations to minimize the consequences of the terrorist act. Joint anti-terrorism exercises of competent authorities of CIS Member-States are an important component of the system of practical cooperation of Commonwealth States. Their main goal is to increase readiness of security agencies, special services and other force structures of the CIS Member-States to jointly counter terrorist challenges and threats.
The Provision on the Procedure of Organization and Conduct of Joint Anti-Terrorism Operations in the Territories of the Member-States of the Commonwealth of Independent States and the Program of Cooperation of the CIS Member-States in Combating Terrorism and Other Violent Manifestations of Extremism, adopted for a 3-year period, constitute the legal basis for conducting the exercises in the CIS.
Since 2001, 15 similar exercises have been organized under the aegis of the CIS ATC; the subject matter of each one of them was developed taking into account the condition, dynamics and trends of spread of terrorist threats in the Commonwealth States and other regions of the world.
It is the second time that the exercises have been held in the territory of Armenia: In 2006 the site for conducting the exercises was the Armenian NPP (“Atom-Antiterror 2006”).