Սեպտեմբերի 25-ին ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքի երկրորդ փուլի շրջանակներում, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության «Ա» Վարչության հատուկ ստորաբաժանումների ուժերով, ՀՀ Տավուշի մարզի Կողբ գյուղի շրջանում գազատարի պայթեցման, Աբովյանի գազի ստորգետնյա պահեստ-կայանի, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ վարչական շենքի և պետական հեռուստաընկերության եթերի տաղավարի զինված գրավման պայմաններում անցկացվել է գրավված օբյեկտներում պատանդների ազատագրմանը և պայմանական դիվերսիոն-ահաբեկչական խմբերի չեզոքացմանն ուղղված գործողությունը:
Ցուցադրվել է Հակաահաբեկչական գործողության (ՀԱԳ) կառավարման հանրապետական օպերատիվ շտաբի աշխատանքը, որի ղեկավարմամբ մշակվել են «պատանդների» ազատագրմանը և «ահաբեկիչների» ոչնչացմանն ուղղված հատուկ գործողության պլանավորման, նախապատրաստման և անցկացման հարցերը:
ՀԱԳ անցկացման ընթացքում հատուկ ստորաբաժանումները ցուցադրել են այնպիսի օպերատիվ-մարտավարական գործողություններ, ինչպիսիք են հատուկ տեխնիկական միջոցների օգտագործմամբ հանցագործների շրջափակումն ու չեզոքացումը:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքը անցկացվում է երեք փուլով՝ 7 օր ընդհանուր տևողությամբ:
Առաջին փուլի ընթացքում ԱՊՀ ՀԱԿ-ին առընթեր համակարգման շտաբի աջակցությամբ (ս.թ. սեպտեմբերի 9-ից 13-ը) ԱՊՀ յոթ պետությունների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ստորաբաժանումների կողմից անցկացվել են համաձայնեցված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների (ՄԱԿ) զինյալների բացահայտման, քողարկված ահաբեկչական ցանցի բացահայտման, Համագործակցության պետությունների վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտներում և կարևորագույն նշանակության այլ օբյեկտներում նախապատրաստվող ահաբեկչական գործողությունների կանխարգելման ու կանխման ուղղությամբ:
Մշակվել են ԱՊՀ իրավասու մարմինների փոխգործակցության հարցերը, այդ թվում նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների, հատուկ ծառայությունների և իրավապահ մարմինների կոլեկտիվ օգտագործման տեղեկատվական համակարգերի հնարավորությունների օգտագործմամբ, իրական պայմաններում փորձարկվել են ահաբեկչական գործողությունների արձագանքման պետական համակարգերը:
Սեպտեմբերի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի «Բաղրամյան» զորավարժարանում անցկացվելու է վարժանքի եզրափակիչ փուլը՝ սահմանապահ գոտում ահաբեկչական ուղղվածության ապօրինի զինված կազմավորումների շրջափակմանը և ոչնչացմանը, բնակավայրը գրաված պայմանական ահաբեկիչների խմբի ոչնչացմանն ուղղված՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, ոստիկանության և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի համատեղ հատուկ գործողությունը: ԱԻՆ ստորաբաժանումները կցուցադրեն ահաբեկչական գործողության հետևանքների նվազեցմանն ուղղված գործողություններ:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքները հանդիսանում են Համագործակցության երկրների գործնական փոխգործակցության համակարգի կարևոր բաղադրիչ տարրը: Դրանց հիմնական նպատակն է ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների, հատուկ ծառայությունների և այլ ուժային կառույցների պատրաստվածության բարձրացումը՝ ահաբեկչական մարտահրավերներին և սպառնալիքներին համատեղ հակազդելու նպատակով:
ԱՊՀ-ում դրանց անցկացման իրավական հիմքն է «Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների տարածքներում հակաահաբեկչական համատեղ միջոցառումների կազմակերպման և անցկացման կարգի մասին» կանոնակարգը և երեք տարի ժամկետով ընդունվող Ահաբեկչության և ծայրահեղականության այլ բռնի դրսևորումների դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության ծրագիրը:
2001 թվականից սկսած ԱՊՀ ՀԱԿ հովանու ներքո կազմակերպվել են 15 նման վարժանքներ, դրանցից յուրաքանչյուրի թեմատիկան ձևավորվել է` հաշվի առնելով Համագործակցոթյան պետություններում և աշխարհի այլ տարածաշրջաններում ահաբեկչական սպառնալիքների տարածման վիճակը, դինամիկան և միտումները:
Հայաստանի տարածքում վարժանքներն անցկացվում են երկրորդ անգամ, 2006 թ-ին դրանց անցկացման վայրը եղել է Հայկական ԱԷԿ-ը («Ատոմ-Անտիտեռոր-2006»):

25 сентября в рамках второго этапа совместного антитеррористического учения компетентных органов государств-участников СНГ «Арарат-Антитеррор-2019», силами специальных подразделений Управления «А» Службы национальной безопасности Республики Армения в условиях подрыва газопровода в районе села Кохб Тавушской области РА, вооруженного захвата Абовянской станции подземного хранения газа, административного здания ЗАО «Газпром Армения» и эфирной студии государственной телекомпании, проведена операция по освобождению заложников и нейтрализации условных диверсионно-террористических групп на захваченных объектах.
Продемонстрирована работа республиканского оперативного штаба по управлению контртеррористической операцией (КТО), под руководством которого отработаны вопросы планирования, подготовки и проведения специальной операции по освобождению «заложников» и ликвидации «террористов».
В ходе проведения КТО спецподразделениями продемонстрированы такие оперативно-тактические действия, как блокирование и нейтрализация преступников, с использованием специальных технических средств.
Совместное антитеррористическое учение компетентных органов государств-участников СНГ «Арарат-Антитеррор-2019» проводится в три этапа, общей продолжительностью 7 суток.
В ходе первого этапа при содействии Штаба координации при АТЦ СНГ (в период с 9 по 13 сентября с.г.) подразделениями органов безопасности и специальных служб семи государств СНГ - Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана проводились согласованные оперативно-розыскные мероприятия по выявлению боевиков МТО, выявлению законспирированной террористической сети, предупреждению и пресечению готовящихся терактов на объектах ТЭК и других критически важных объектах государств Содружества.
Отработаны вопросы взаимодействия компетентных органов СНГ, в том числе с использованием возможностей информационных систем коллективного пользования органов безопасности, спецслужб и правоохранительных органов государств-участников СНГ, в реальных условиях апробированы государственные системы реагирования на акты терроризма.
26 сентября на межвидовом полигоне Вооруженных Сил Республики Армения «Баграмян» пройдет завершающая фаза учения - совместная спецоперация Вооруженных Сил, Полиции и Пограничных войск СНБ Республики Армения по блокированию и уничтожению незаконных вооруженных формирований террористической направленности в пограничной зоне, ликвидации группы условных террористов, захвативших населенный пункт. Подразделения МЧС республики продемонстрируют действия по минимизации последствий теракта.
Совместные антитеррористические учения компетентных органов государств-участников СНГ являются важной составляющей системы практического взаимодействия стран Содружества. Их основной целью является повышение готовности органов безопасности, специальных служб и других силовых структур государств-участников СНГ совместно противодействовать террористическим вызовам и угрозам.
Правовой основой их проведения в СНГ являются Положение о порядке организации и проведения совместных антитеррористических мероприятий на территориях государств-участников Содружества Независимых Государств и Программа сотрудничества государств-участников СНГ в борьбе с терроризмом и иными насильственными проявлениями экстремизма, принимаемая на три года.
Начиная с 2001 года, под эгидой АТЦ СНГ организовано 15 таких учений, тематика каждого из которых была сформирована с учетом состояния, динамики и тенденций распространения террористических угроз в государствах Содружества и других регионах мира.
На территории Армении учения проходят второй раз, в 2006 году местом их проведения была Армянская АЭС («Атом-Антитеррор-2006»).