Սեպտեմբերի 25-26-ը ՀՀ-ում ԱՊՀ մասնակից պետությունների հակաահաբեկչական կենտրոնի (ԱՊՀ ՀԱԿ) համակարգմամբ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն անցկացրեց ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների հակաահաբեկչական ստորաբաժանումների ղեկավար կազմի հավաքը և ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքը:
Վարժանքի ժամանակ վառելիքաէներգետիկ համալիրի (ՎԷՀ) օբյեկտներում ահաբեկչական գործողությունների նախապատրաստման նախանշանների հայտնաբերման ուղղությամբ համաձայնեցված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների անցկացման ընթացքում մշակվել են Համագործակցության երկրների (Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի) իրավասու մարմինների փոխգործակցության ալգորիթմները, բացահայտվել է ԱՊՀ մի շարք պետությունների տարածքում գործող քողարկված ահաբեկչական ցանցը:
ԱՊՀ ՀԱԿ-ին առընթեր համակարգման շտաբի աջակցությամբ լուծվել են միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների (ՄԱԿ) զինյալների բացահայտմանը, Համագործակցության պետությունների ՎԷՀ-ի, ինչպես նաև կարևորագույն նշանակության օբյեկտներում նախապատրաստվող ահաբեկչական գործողությունների կանխարգելմանը և կանխմանը, ընդհատակյա քողարկված ահաբեկչական ցանցի բացահայտմանը, ՄԱԿ-ի «զինյալների» գտնվելու վայրի հայտնաբերմանը և ձերբակալմանը վերաբերող խնդիրները:
Հակաահաբեկչական գործողությունների կառավարման հանրապետական օպերատիվ շտաբի (Հայաստանի Հանրապետություն) ղեկավարությամբ մշակվել են հակաահաբեկչական միջոցառումների անցկացման պայմաններում ուժերի և միջոցների պլանավորմանը, ինչպես նաև մարմինների և ստորաբաժանումների կայուն և շարունակական կառավարմանը վերաբերող խնդիրները:
Հստակեցվել և ճշտվել են կարևորագույն նշանակության օբյեկտներում ահաբեկչական գործողությունների կանխման ընթացքում ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների ստորաբաժանումների միջև արդյունավետ փոխգործակցության ալգորիթմները:
«Արարատ-Անտիտեռոր-2019» վարժանքի արդյունքներով ՀՀ ԱԱԾ և ԱՊՀ մասնակից պետությունների հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավարությունը դրական է գնահատել բոլոր ներգրավված ստորաբաժանումների գործողությունները: Վարժանքի նպատակներն իրագործվել են:

25-26 сентября 2019 года в Республике Армения Службой национальной безопасности РА, при координирующей роли Антитеррористического центра государств-участников СНГ (АТЦ СНГ) проведены Сбор руководящего состава антитеррористических подразделений органов безопасности и специальных служб государств–участников СНГ и совместное антитеррористическое учение компетентных органов государств-участников СНГ «Арарат-Антитеррор-2019».
В ходе учения отработаны алгоритмы взаимодействия компетентных органов стран Содружества (Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Узбекистана) при проведении согласованных оперативно-розыскных мероприятий по выявлению признаков подготовки террористических актов на объектах ТЭК, выявлена законспирированная террористическая сеть, действующей на территории ряда государств СНГ.
При содействии Штаба координации при АТЦ СНГ решены задачи по выявлению боевиков МТО, предупреждению и пресечению готовящихся терактов на объектах ТЭК и других критически важных объектах государств Содружества, по выявлению подпольной законспирированной террористической сети, установлению местонахождения и задержанию «боевиков» МТО.
Под руководством республиканского оперативного штаба по управлению контртеррористической операцией (Республики Армения) отработаны задачи по организации планирования сил и средств, а также поддержания устойчивого и непрерывного управления органами и подразделениями в условиях проведения антитеррористических мероприятий.
Уточнены и скорректированы алгоритмы эффективного взаимодействия между подразделениями различных ведомств Республики Армения по пресечению акта терроризма на критически важных объектах.
По итогам учения «Арарат-Антитеррор-2019» руководством СНБ Республики Армения и Антитеррористического центра государств-участников СНГ дана положительная оценка действиям всех задействованных подразделений. Цели учения достигнуты.