Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված պայքարի և կոռուպցիայի հակազդման օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ իրականացմանը, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ԲՍՓ գործակալության սպասարկման ոլորտում կոռուպցիոն բնույթի առերևույթ հանցագործության կատարման դեպք:
Հաստատված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ Արարատի մարզի թիվ 1 բժշկասոցիալական փորձաքննությունների հանձնաժողովի բուժվիճակագիրը, հաշմանդամության կարգի երկարացման համար դիմած ՀՀ քաղաքացուց համապատասխան պաշտոնատար անձանց միջոցով կաշառքի դիմաց հիշյալ գործընթացը կազմակերպելու խոստմամբ, ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո, պահանջել ու ստացել է գումար, որից հետո անմիջապես բռնվել է։
Բացահայտված դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թ. սեպտեմբերի 25-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով։
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ՝ հնարավոր կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց բացահայտելու, պատասխանատվության կանչելու և վերջիններիս գործողությունների արդյունքում տուժած քաղաքացիների շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:

Раскрыт случай совершения очевидного коррупционного преступления
Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи последовательной в неуклонном осуществлении возложенных на нее законом функций по борьбе с преступностью и противодействию коррупции, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий, раскрыла случай совершения очевидного коррупционного преступления в сфере обслуживания Агентства медико-социальной экспертизы аппарата Министерства труда и социальных вопросов РА.
Согласно установленным фактическим данным, медрегистратор медико-социальной экспертной комиссии № 1 Араратской области РА для вышеупомянутого процесса с помощью соответствующих должностных продления срока группы инвалидности, пообещав за взятку организовать лиц, потребовал и получил у гражданина РА деньги. Сумма была передана под оперативным контролем сотрудников СНБ РА, после чего он был немедленно задержан.
По факту раскрытого случая в Следственном департаменте СНБ РА 25 сентября 2019г. было возбуждено уголовное дело согласно соответствующей статье Уголовного кодекса РА.
Ведется предварительное следствие. Предпринимаются необходимые оперативно-розыскные мероприятия и следственные действия для выявления лиц, вовлеченных в возможную коррупционную цепочку, привлечения их к ответственности и установления круга граждан, пострадавших в результате действий последних.