Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված պայքարի և կոռուպցիայի հակազդման օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ իրականացմանը, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ԲՍՓ գործակալության սպասարկման ոլորտում կոռուպցիոն բնույթի առերևույթ հանցագործության կատարման դեպք:
Հաստատված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ Արարատի մարզի թիվ 1 բժշկասոցիալական փորձաքննությունների հանձնաժողովի բուժվիճակագիրը, հաշմանդամության կարգի երկարացման համար դիմած ՀՀ քաղաքացուց համապատասխան պաշտոնատար անձանց միջոցով կաշառքի դիմաց հիշյալ գործընթացը կազմակերպելու խոստմամբ, ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո, պահանջել ու ստացել է գումար, որից հետո անմիջապես բռնվել է։
Բացահայտված դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թ. սեպտեմբերի 25-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով։
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ՝ հնարավոր կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց բացահայտելու, պատասխանատվության կանչելու և վերջիններիս գործողությունների արդյունքում տուժած քաղաքացիների շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:

The National Security Service of the Republic of Armenia pursuing the rigorous implementation of functions, vested upon it by the law, aimed at combating crime and countering corruption, as a result of the undertaken operational and search measures, detected a case of committing an apparent corruption crime in the service sector of the Medical and Social Expertise Agency of the staff of the RA Ministry of Labor and Social Affairs.
According to the established factual data, a medical record clerk of the Commission of Medical and Social Expertise №1 of RA Ararat Region, in order to prolong the term for disability group, having promised through relevant officials to organize the abovementioned process for a bribe, demanded and received money from a RA citizen. The sum was handed over under the operational control of the officers of the NSS; immediately after that he was detained.
On 25 September 2019 a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the NSS of RA on the fact of the detected case, according to a corresponding article of the Criminal Code of RA.
The preliminary investigation is being conducted; the appropriate operational-search measures and investigative activities are being taken to detect persons involved in а possible corruption chain, to bring them to justice and to reveal the circle of citizens affected as a result of their actions.