Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափի ուրիշի գույքը դիտավորությամբ վնասելու և խարդախությամբ գումարներ հափշտակելու դեպքեր:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` ՀՀ քաղաքացին 2018թ հոկտեմբերից մինչև 2019թ սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, նախապես որպես զոհ թիրախավորելով իգական սեռի և «ոսկե» համարանիշներով թանկարժեք մեքենաներ ունեցող վարորդներին, իր կողմից վարվող, վթարված «Դեյվու Նեքսիա» և «Վազ 21-154» մակնիշների ավտոմեքենաներով, պարբերաբար դիտավորյալ բախվել է տարբեր ավտոմեքենաների՝ ստեղծելով վթարային այնպիսի իրավիճակներ, որոնցում հնարավորություն է ունեցել մեղքը բարդել տուժող կողմի վրա, որից խաբեությամբ պահանջել և ստացել է մոտ 600 000 ՀՀ դրամի գումար, պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր առմամբ 4 697 000 ՀՀ դրամի վնաս: Որոշ դեպքերում էլ ապահովագրական ընկերություններից որպես վթարի փոխհատուցում նույնպես խաբեությամբ գումար է ստացել՝ մոտ 350 000 ՀՀ դրամ:
Բերման ենթարկվելուց հետո հիշյալ անձը խոստովանել է կատարած առերևույթ հանցագործությունները։ Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով:

Раскрыт случай организации умышленных автомобильных аварий и хищения денег путем обмана
Служба национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно-розыскных мероприятий и комплексных следственных действий, предпринятых в рамках осуществления своих функций, направленных на борьбу с преступностью, раскрыла случаи умышленного повреждения чужого имущества в особо крупных размерах и хищения денег путем мошенничества.
Согласно полученным предварительным данным, гражданин РА в период с октября 2018 года по сентябрь 2019 года, заранее выбирая в качестве жертв водителей женского пола и водителей, имеющих дорогостоящие машины с “золотыми” номерами, управляя своими поврежденными автомобилями марки “Daewoo Nexia” и “Ваз 21-154”, периодически преднамеренно сталкивался с различными автомобилями, создавая такие аварийные ситуации, в которых имел возможность взвалить вину на потерпевшую сторону, с которой обманным путем потребовал и получил около 600.000 драмов РА, нанеся ущерб в особо крупных размерах в общей сложности на сумму 4.697.000 драмов РА. В некоторых случаях также обманным путем получал возмещение от страховых компаний в размере около 350.000 драмов РА.
Указанное лицо было подвергнуто приводу и призналось в совершении очевидных преступлений. По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело согласно соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.