Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափի ուրիշի գույքը դիտավորությամբ վնասելու և խարդախությամբ գումարներ հափշտակելու դեպքեր:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` ՀՀ քաղաքացին 2018թ հոկտեմբերից մինչև 2019թ սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, նախապես որպես զոհ թիրախավորելով իգական սեռի և «ոսկե» համարանիշներով թանկարժեք մեքենաներ ունեցող վարորդներին, իր կողմից վարվող, վթարված «Դեյվու Նեքսիա» և «Վազ 21-154» մակնիշների ավտոմեքենաներով, պարբերաբար դիտավորյալ բախվել է տարբեր ավտոմեքենաների՝ ստեղծելով վթարային այնպիսի իրավիճակներ, որոնցում հնարավորություն է ունեցել մեղքը բարդել տուժող կողմի վրա, որից խաբեությամբ պահանջել և ստացել է մոտ 600 000 ՀՀ դրամի գումար, պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր առմամբ 4 697 000 ՀՀ դրամի վնաս: Որոշ դեպքերում էլ ապահովագրական ընկերություններից որպես վթարի փոխհատուցում նույնպես խաբեությամբ գումար է ստացել՝ մոտ 350 000 ՀՀ դրամ:
Բերման ենթարկվելուց հետո հիշյալ անձը խոստովանել է կատարած առերևույթ հանցագործությունները։ Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով:

The National Security Service of the Republic of Armenia, as a result of operational and search measures and investigation joint activities undertaken within the framework of the implementation of its functions to fight against crime, detected cases of willful damage to somebody’s property in especially large amounts and embezzlement of sum by deception.
According to the obtained preliminary data, in the period October 2018 to September 2019 a RA citizen beforehand targeted as victims female drivers and drivers who had expensive cars with <> numbers and periodically deliberately crashed different cars creating such accidental situation with his crashed << Daewoo Nexia >> and <> cars, where he had an opportunity to put the blame on the aggrieved party whom, he by deception demanded and received about 600 000 AMD causing particularly large amount harm with total 4 697 000 AMD.
In some cases, he also received about 350 000 AMD as a crash compensation from insurance companies by deception. After having been brought in, the above mentioned person acknowledged the apparent offences.
In the Investigation Department of the NSS of RA, a criminal case has been initiated according to corresponding articles of the Criminal Code of RA