ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին այցելել է ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքեր
Ս. թ. հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերում տեղի ունեցավ ԱՄՆ կառավարության կողմից ԱԱԾ ՍԶ-ին տրամադրված սահմանային անվտանգության ապահովման տեխնիկայի նվիրատվության հանդիսավոր արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արամ Հակոբյանը և ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին:
ԱԱԾ ղեկավարության և իր անունից ողջունելով հյուրերին ու շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ կառավարությանը տրամադրված օգնության համար՝ Ա. Հակոբյանն ընդգծեց ՀՀ և ԱՄՆ կառավարությունների միջև «Զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի կարևորությունը՝ նշելով, որ դրա հիմնական առաքելությունն է հակազդել զանգվածային ոչնչացման զենքի, ինչպես նաև դրա հետ անմիջականորեն կապված տեխնոլոգիաների, նյութերի, գիտելիքների ու փորձի տարածմանը։
«Համաձայնագրի շրջանակներում ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ-ին ԱՄՆ կառավարության կողմից անհատույց տրամադրված այս մեծածավալ տեխնիկական օժանդակությունը՝ սարքավորումների, պարագաների, նյութերի, տեխնոլոգիայի, մասնագիտական վերապատրաստման ու ծառայությունների տեսքով, հաստատապես նպաստելու է Հայաստանի և սահմանակից պետությունների սահմանային անվտանգության ապահովմանը: Համոզված ենք, որ նյութատեխնիկական աջակցությունը կլինի շարունակական և կնպաստի Հայաստանի սահմանային անվտանգության ապահովման որակական չափանիշների բարձրացմանը», - ասաց Ա. Հակոբյանը։
ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Վ. Սարգսյանը շեշտեց, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունների պահպանման և ամրապնդման ուղղությամբ ԱՄՆ գործադրած ջանքերը մեծապես գնահատելի են, քանի որ Հայաստանի սահմանների պաշտպանությունն իրենց պատասխանատու աշխատանքի հիմնաքարն է։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ԱՄՆ դեսպան Լ. Թրեյսին իր ելույթում ասաց.
«Հպարտ եմ, որ երկու երկրների ամուր բարեկամության շնորհիվ բարելավվել է հայ ժողովրդի անվտանգությունը և բարօրությունը: Արձագանքման արդյունավետ տարածաշրջանային կարողությունների ձևավորման ուղղությամբ մեր՝ տարեցտարի զարգացող համագործակցությունը թույլ է տվել արձագանքել Հայաստանի և աշխարհի առաջ ծառացած մարտահրավերներին»:
Տրամադրված նյութատեխնիկական աջակցությունը ներառում է շարժական լաբորատորիաներ, տեսադիտարկման օպտիկական միջոցներ, ազդանշանային սարքեր, կապի համակարգ, անգլերեն լեզվի ուսուցման տեխնիկապես գերհագեցած լսարան, քառագնացներ և այլ տեխնիկական միջոցներ: Դրանք անմիջականորեն նպաստելու են զանգվածային ոչնչացման զենքի և դրան հարակից նյութերի տարածման կանխմանը, միջազգային ահաբեկչության, մաքսանենգության, հանցավորության դեմ պայքարին և ապօրինի միգրացիոն հոսքերի կառավարմանը։

Посол США в РА Линн Трейси посетила Пограничные войска СНБ РА
3–го октября с. г. в Пограничных войсках Службы национальной безопасности Республики Армения состоялась торжественная церемония дарения техники обеспечения пограничной безопасности, предоставленной Правительством США. На мероприятии присутствовали заместитель директора службы национальной безопасности РА генерал-майор Арам Акопян и Чрезвычайный и Полномочный посол США в РА Линн М. Трейси.
Приветствуя гостей от имени руководства СНБ и от своего имени и выражая благодарность Правительству США за предоставленную помощь, А. Акопян подчеркнул важность соглашения «О сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Соединенных Штатов Америки в области противодействия распространению оружия массового уничтожения», отметив, что его основная миссия – противодействовать распространению оружия массового уничтожения, а также непосредственно связанных с ним технологий, материалов, знаний и опыта.
«Эта масштабная безвозмездная техническая помощь, предоставленная Правительством США Пограничным войскам СНБ РА в рамках Соглашения в виде оборудования, материалов, технологий, профессиональной переподготовки и услуг, безусловно, будет способствовать обеспечению пограничной безопасности Армении и сопредельных государств. Мы убеждены, что материально-техническое содействие, которое послужит качественному росту стандартов обеспечения пограничной безопасности Армении, будет продолжительным», - сказал А. Акопян.
Командующий Пограничными войсками СНБ РА полковник В. Саргсян подчеркнул, что приложенные усилия США по поддержанию и укреплению отношений между двумя странами высоко ценятся, поскольку охрана границ Армении является краеугольным камнем их ответственной работы.
Поблагодарив за прием, Линн М. Трейси в своем выступлении сказала: «Я горжусь тем, что благодаря крепкой дружбе между двумя странами улучшились безопасность и благосостояние армянского народа. Наше сотрудничество, развивающееся с каждым годом в направлении формирования региональных навыков эффективного реагирования, позволило реагировать на вызовы, представшие перед Арменией и миром».
Предоставленная материально-техническая поддержка включает переносные лаборатории, средства оптического видеонаблюдения, систему связи, оснащенный всеми необходимыми современными средствами кабинет английского языка, квадроциклы и другие технические средства. Они непосредственно будут способствовать предотвращению распространения оружия массового уничтожения и связанных с ним веществ, борьбе с международным терроризмом, контрабандой, преступностью и регулированию незаконных миграционных потоков.