ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին այցելել է ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքեր
Ս. թ. հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերում տեղի ունեցավ ԱՄՆ կառավարության կողմից ԱԱԾ ՍԶ-ին տրամադրված սահմանային անվտանգության ապահովման տեխնիկայի նվիրատվության հանդիսավոր արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արամ Հակոբյանը և ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին:
ԱԱԾ ղեկավարության և իր անունից ողջունելով հյուրերին ու շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ կառավարությանը տրամադրված օգնության համար՝ Ա. Հակոբյանն ընդգծեց ՀՀ և ԱՄՆ կառավարությունների միջև «Զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի կարևորությունը՝ նշելով, որ դրա հիմնական առաքելությունն է հակազդել զանգվածային ոչնչացման զենքի, ինչպես նաև դրա հետ անմիջականորեն կապված տեխնոլոգիաների, նյութերի, գիտելիքների ու փորձի տարածմանը։
«Համաձայնագրի շրջանակներում ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ-ին ԱՄՆ կառավարության կողմից անհատույց տրամադրված այս մեծածավալ տեխնիկական օժանդակությունը՝ սարքավորումների, պարագաների, նյութերի, տեխնոլոգիայի, մասնագիտական վերապատրաստման ու ծառայությունների տեսքով, հաստատապես նպաստելու է Հայաստանի և սահմանակից պետությունների սահմանային անվտանգության ապահովմանը: Համոզված ենք, որ նյութատեխնիկական աջակցությունը կլինի շարունակական և կնպաստի Հայաստանի սահմանային անվտանգության ապահովման որակական չափանիշների բարձրացմանը», - ասաց Ա. Հակոբյանը։
ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Վ. Սարգսյանը շեշտեց, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունների պահպանման և ամրապնդման ուղղությամբ ԱՄՆ գործադրած ջանքերը մեծապես գնահատելի են, քանի որ Հայաստանի սահմանների պաշտպանությունն իրենց պատասխանատու աշխատանքի հիմնաքարն է։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ԱՄՆ դեսպան Լ. Թրեյսին իր ելույթում ասաց.
«Հպարտ եմ, որ երկու երկրների ամուր բարեկամության շնորհիվ բարելավվել է հայ ժողովրդի անվտանգությունը և բարօրությունը: Արձագանքման արդյունավետ տարածաշրջանային կարողությունների ձևավորման ուղղությամբ մեր՝ տարեցտարի զարգացող համագործակցությունը թույլ է տվել արձագանքել Հայաստանի և աշխարհի առաջ ծառացած մարտահրավերներին»:
Տրամադրված նյութատեխնիկական աջակցությունը ներառում է շարժական լաբորատորիաներ, տեսադիտարկման օպտիկական միջոցներ, ազդանշանային սարքեր, կապի համակարգ, անգլերեն լեզվի ուսուցման տեխնիկապես գերհագեցած լսարան, քառագնացներ և այլ տեխնիկական միջոցներ: Դրանք անմիջականորեն նպաստելու են զանգվածային ոչնչացման զենքի և դրան հարակից նյութերի տարածման կանխմանը, միջազգային ահաբեկչության, մաքսանենգության, հանցավորության դեմ պայքարին և ապօրինի միգրացիոն հոսքերի կառավարմանը։

On October 3, 2019, a solemn donation ceremony of border security equipments provided by the U.S. Government, took place in Border Guard Troops of the RA National Security Service. The event was attended by Deputy Director of the National Security Service, Major-General Aram Hakobyan and U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia Lynne Tracy.
Welcoming the guests on behalf of the NSS leadership and on his own behalf and expressing gratitude to the US Government for the assistance provided, A. Hakobyan emphasized the importance of the agreement “On cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the United States of America in the field of countering the proliferation of weapons of mass destruction”, noting that its main mission is to counter the proliferation of weapons of mass destruction, as well as technologies, materials, knowledge and experience directly related to them.
“This large-scale technical assistance provided by the U.S. Government to BGT of the NSS of the RA within the framework of the agreement will definitely contribute to ensuring border security for Armenia and its neighboring states. We are convinced that the logistical support will be continuous and will contribute to raising the quality standards of the Armenian border security, said A. Hakobyan”.
Commander of Border Guard Troops of the NSS of the RA Colonel V. Sargsyan mentioned, that the efforts U.S. has made to maintain and strengthen the relations between two countries has been appreciated. As the protection of Armenian borders is the cornerstone of their responsible work․
Expressing gratitude for the reception, L. Tracy said in her speech:
“I am very proud that the strong friendship between our two countries has improved the safety and well-being of the Armenian people. Over the years our cooperation has developed to respond to the evolving threats facing Armenia and the world, as we have worked together to build an effective regional response.”
Provided logistical support includes mobile laboratories, optical imaging devices, signaling devices, communication systems, technically equipped classroom for teaching English, ATVs and other technical equipments. They will directly contribute to the prevention of the proliferation of weapons of mass destruction, international terrorism, smuggling, crime and the management of irregular migration flows.